صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

«روانشناسي»/ چه وقايعي مي‌تواند فرد را مستعد ابتلا به «افسردگي» کند؟

در صورت کمبود بار اختلالات خلقي در خانواده فرد مبتلا، تشخيص و درمان به موقع، داشتن عملکرد اجتماعي و شخصي مناسب قبل از اختلال فرد مبتلا پيش‌آگهي بهتري دارد. وي خاطر نشان کرد: سبک زندگي و يادگيري مهارت‌هاي زندگي در مديريت استرس و شرايط بحران و کاهش احتمال ابتلا به اختلالات خلقي مانند افسردگي موثر است.

کد خبر: 3392

فارس/ افسردگي نوعي اختلال خلقي است که با احساس غم، کاهش انرژي، گريه‌هاي بي‌دليل، اختلال خواب و اشتها، لذت نبردن، نااميدي و اختلال در تمرکز حافظه کوتاه‌مدت همراه است.آزاده صديق‌نيا، افسردگي را نوعي اختلال خلقي عنوان کرد که در يک طيف قرار مي‌گيرد.
وي اظهار داشت: افسردگي با احساس غم، گريه‌هاي بي‌دليل، کاهش انرژي، خستگي پذيري، اختلال خواب به صورت تاخير در شروع خواب يا بيدار شدن زودتر از موقع،‌ کاهش يا افزايش اشتها، لذت نبردن از چيزهايي که قبلا لذت بخش بوده است،‌نااميدي، عدم اميد به آينده، آرزوي مرگ، افکار خودکشي، اختلال در تمرکز و حافظه کوتاه مدت همراه است.
وي افزود: همه اين علائم زماني اختلال محسوب مي‌شوند که موجب افت عملکرد فردي مانند رسيدگي به نظافت شخصي و عملکرد اجتماعي مانند روابط بين فردي و عملکرد شغلي و تحصيلي شود.
اين متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد:‌اين علائم بايد مستمر بوده و براي دو هفته وجود داشته باشد.
صديق‌نيا گفت: ممکن است اين علائم براي افراد عادي پيش آيد اما زماني اختلال افسردگي محسوب مي‌شود که واکنش فرد به واقعه‌اي که موجب بروز علائم شده است شديدتر از ساير افراد جامعه باشد. مثلا اگر اتفاقي مانند از دست دادن شغل موجب شود فردي براي مدتي ناراحت باشد و گريه کند طبيعي است اما اگر شدت و دوام بيشتري پيدا کند اختلال محسوب مي‌شود.
اين متخصص حوزه بهداشت و روان ادامه داد: معمولا درمان افسردگي دارودرماني است و مراجعه به روانپزشک اهميت زيادي دارد زيرا گاهي افسردگي مي‌تواند يک بعد از اختلال دوقطبي باشد که بعد ديگر آن نيز شيدايي است. بنابر اين با مراجعه به روانپزشک احتمال تشخيص و درمان متناسب با اختلال بيشتر است.

وي افزود:‌ درمان دارويي براي مدت حداقل يکسال لازم است و در صورت شديد بودن علائم روانپزشک از روان‌درماني نيز براي تسريع بهبودي استفاده مي‌کند.
اين روانپزشک تصريح کرد: ژنتيک نقش موثري در ابتلا به اختلالات خلقي مانند افسردگي دارد وقوع وقايع غير قابل انتظار مانند از دست دادن عزيزان، طلاق، مهاجرت، بيماري‌هاي ناعلاج،‌از دست دادن شغل و غيره جزو علل ابتلا به افسردگي است.
وي افزود: تمام اختلالات روانپزشکي علل زيستي، محيطي و اجتماعي دارند بنابر اين نمي‌توان تنها يک عامل را در نظر گرفت.
صديق نيا گفت:‌در صورت کمبود بار اختلالات خلقي در خانواده فرد مبتلا، تشخيص و درمان به موقع، داشتن عملکرد اجتماعي و شخصي مناسب قبل از اختلال فرد مبتلا پيش‌آگهي بهتري دارد.
وي خاطر نشان کرد: سبک زندگي و يادگيري مهارت‌هاي زندگي در مديريت استرس و شرايط بحران و کاهش احتمال ابتلا به اختلالات خلقي مانند افسردگي موثر است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر