صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

چرايي سخت شدن قلب ها به روايت حضرت رضا (ع)

کد خبر: 3282

قدس آنلاين/ عبادت پروردگار از چنان جايگاه و اهميتي برخوردار است که خداوند در قرآن کريم مي فرمايد: «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» اين يعني فلسفه خلقت جن و انس عبادت و پرستش خداوند است و روايات هم به طرق مختلف بر اين مهم صحه گذاشته و آن را تصريح مي کنند.
پيامبر اکرم (ص) در تبيين اهميت موضوع عبادت مي فرمايند: «برترين مردم کسى است که عاشق عبادت شود؛ پس، دست در گردن آن آويزد و از صميم دل دوستش بدارد و با پيکر خود با آن در آميزد و خويشتن را وقف آن گرداند؛ پس چنين شخصى را باکى نباشد که دنيايش به سختى گذرد يا به آسانى.»
امام رضا (ع) در بيان علّت عبادت فرموده اند: «تا اين که مردم ياد خدا را فراموش نکنند و آداب او را وا نگذارند و از اوامر و نواهى او غافل نشوند؛ زيرا درستى و قوام مردمان در اين است. اگر بدون تعبّد، به حال خود رها مى شدند پس از مدّتى دلهايشان سخت مى شد.»
امام صادق (ع) در اين باره مي فرمايند: «در تورات نوشته شده است: اى پسر آدم! براى عبادت من زمان قرار ده تا دلت را از بى نيازى آکنده سازم و تو را به خواسته ات وا نگذارم؛ و بر من است که دَرِ نيازمندى را به روى تو ببندم و دلت را از ترس خود لبريز سازم. اگر خود را وقف عبادت من نسازى، دلت را از گرفتارى به دنيا پُر کنم، سپس در نياز را به رويت نبندم و تو را به خواسته ات وا گذارم.»
همان حضرت (ع) مي فرمايند: «خداى تبارک و تعالى فرموده است: اى بندگان راستين من! در دنيا از نعمت عبادت من برخوردار شويد؛ زيرا که در آخرت به سبب آن متنعّم مى گرديد.»

منابع:
الکافي
عيون اخبارالرضا (ع)
ميزان الحکمه

نظرات بینندگان

ارسال نظر