صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

چهار روش صحيح دستور دادن به کودک

اغلب دستوراتي که والدين به فرزندان مي دهند موثر واقع نمي شود. يکي از مشکلات والدين روش دستور دادن به فرزند است تا کودک آن را به خوبي درک و اجرا کند. دستورهايي که معمولاً موثر واقع نمي شوند داراي خصوصيات زير هستند:

کد خبر: 2479

قدس آنلاين/ اغلب دستوراتي که والدين به فرزندان مي دهند موثر واقع نمي شود. يکي از مشکلات والدين روش دستور دادن به فرزند است تا کودک آن را به خوبي درک و اجرا کند.
دستورهايي که معمولاً موثر واقع نمي شوند داراي خصوصيات زير هستند:
1- دستورهاي زنجيره اي:
به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاين، دستورات زنجيره اي شما چندين دستور هستند که در آن واحد به کودک داده مي شود مانند " لباست را بپوش، دندان هايت را مسواک بزن، موهايت را شانه بزن و بعد بيا صبحانه بخور... " توانايي شناختي کودکان به مرحله اي نرسيده تا کليه اطلاعات را پردازش کرده و آنها را به خاطر آورند. ذهن و حافظه کودک محدود است. بهتر است دستورها به بخش هاي کوچک تر تقسيم و از کودک درخواست شود.
2- دستورهاي مبهم:
دستورهايي هستند که براي کودک روشن نيستند و به خوبي نمي توانند منظور گوينده را منتقل کنند. به عنوان مثال، ما انتظار داريم بچه ها بدون درگيري و خشونت بازي کنند اما فقط به آنها مي گوييم " بچه خوبي باشيد". در اينجا خوب بودن براي کودک مبهم و نامفهوم است و ممکن است نداند چه بايد انجام دهد تا بچه خوبي باشد؟ بهتر است روشن و واضح به آنها بگوييم " با اسباب بازي هايتان به آرامي بازي کنيد"
3- دستورات پرسشي:
مثل " آيا دوست داري که اتاقت را تميز کني؟ ". در اين موارد کودک لجباز مي تواند به سادگي بگويد " نه ". به جاي استفاده از دستورات سوالي، فکرکنيد مي خواهيد دستورتان اجرا شود يا نه، اگر چنين است از اين دستورات پرهيز کنيد ولي اگر برايتان فرقي نمي کند مي توانيد جمله بالا را به زبان آوريد. با اين وجود، فرصت انتخاب دادن به کودک قدرت تصميم گيري کودک را افزايش مي دهد.
4- دستوراتي که به دنبال اش دليل و منطق آورده مي شود:
مثال:" اسباب بازي هايت را بردار چون مادر بزرگ خانه تميز را دوست دارد." در اين مثال ممکن است کودک دستور اصلي را فراموش کند و با دليلي که به دنبالش مي آيد حواسش پرت و منحرف مي شود. روش درست آن است که ابتدا دلايل را توضيح و سپس دستور را بدهيد. مثلا " مادر بزرگ به اينجا مي آيد و خانه مرتب را دوست دارد، لطفا اسباب بازي هايت را جمع کن".


روش دستور دادن موثر
نزديک کودک برويد، جلويش زانو بزنيد و با او تماس چشمي برقرار کنيد. بايد فاصله تان در زمان دستور دادن به اندازه فاصله يک دست باز باشد. به او بگوييد چه بايد انجام دهد.
1- هر چه تعداد دستورها کمتر باشد، موثرترند و کودک سريع تر آن را اجرا مي کند.
2- دستور بايد ساده، مشخص و روشن باشد.
3- دستورها بايد مثبت باشند. مثلاً به جاي گفتن " بلند صحبت نکن " بگوييد " آرام صحبت کن ".
4- از ژست هاي فيزيکي استفاده کنيد. مثلاً به جايي که کودک بايد اسباب بازي را بگذارد اشاره کنيد.
5- محکم و قاطع با کودک صحبت کرده و به او بگوييد چه بايد کند. سعي کنيد دستورها همراه تهديد نباشند.
6- به اطاعت از دستور، پاداش دهيد ( تشويق هاي کلامي مانند آفرين، متشکرم و يا غير کلامي مانند دادن جايزه و...)
7- دستورها بايد در حد سن، فهم و توانايي هاي کودک باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر