صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

تربیت نوزاد

کودک/ مجبور کردن بچه به نشستن روي لگن

والدين عجولي که منتظر يادگيري هرچه سريع تر کودکشان براي رفتن به توالت هستند توجه داشته باشند که با اجبار و زورگويي و عدم تمايل فرزندشان اينکار امکان پذير نخواهد بود و اثربالعکس خواهد گذاشت. دکتر طاهره صبوري افزود: اين کار باعث مي‌شود که کودک از دستور شما سر باز زده و منجر به بروز مشکلات بعدي مانند بي‌اختياري مکرر يا خيس کردن رختخواب شود.

کد خبر: 1675

دکتر سلام/ والدين عجولي که منتظر يادگيري هرچه سريع تر کودکشان براي رفتن به توالت هستند توجه داشته باشند که با اجبار و زورگويي و عدم تمايل فرزندشان اينکار امکان پذير نخواهد بود و اثربالعکس خواهد گذاشت.
دکتر طاهره صبوري افزود: اين کار باعث مي‌شود که کودک از دستور شما سر باز زده و منجر به بروز مشکلات بعدي مانند بي‌اختياري مکرر يا خيس کردن رختخواب شود.
وي تصريح کرد: کنترل ادرار در کودکان با ميزان آماده بودن مغز، اعصاب و عضلات کودک ارتباط مستقيم دارد. هيچ دو کودکي کنترل ادرار را در يک سن به دست نمي‌آورند و اگر فکر مي‌کنيد کودک بايد در زماني که شما انتظار داريد ادرار خود را کنترل کند، کاملا در اشتباه هستيد. منظور از آماده بودن کودک زماني است که مغز، اعصاب و عضلات کودک به اندازه کافي رشد کرده باشند.
وي با اشاره به سن انتظار براي کنترل ادرار در کودکان، اظهار کرد: به ندرت ممکن است پيش از سن 15 تا 18 ماهگي اعصاب تکامل يافته باشند و عضلات به آنها پاسخ دهند. بنابراين قبل از اين سن، از نشستن کودک بر روي لگن نبايد انتظار نتايج مهمي را داشته باشيد.
صبوري ادامه داد: کودک پيش از 15 ماهگي به سختي مي‌تواند ادرار خود را حتي براي يک ثانيه نگه دارد، اگر هم شما را از اينکه مي‌خواهد ادرار کند آگاه سازد باز هم نمي ‌تواند آن را آنقدر نگه دارد که او را به توالت برساند و اين مشکل با افزايش طبيعي دفعات ادرار تا حدود 21 ماهگي پيچيده‌تر شده و تا سن 2.5 سالگي کودک قادر خواهد بود که ادرار خود را چهار تا پنج ساعت نگه دارد و از آن به بعد مدت زمان نگهداري طولاني‌تر خواهد بود.
اين متخصص بيماري‌هاي کودکان و نوزادان در خصوص زمان آموزش توالت رفتن به کودکان، گفت: اگر مصمم باشيد آموزش توالت رفتن را از سن پايين آغاز کنيد احتمال بروز مشکلات بيشتر است و بيشترين اختلالات کنترل ادرار ناشي از مجبور کردن کودک به ماندن روي لگن و ادرار کردن است. بنابراين اشتياق بيش از حد براي آموزش استفاده از لگن نداشته باشيد.
صبوري با بيان اينکه اجازه دهيد کودکتان با سرعت مخصوص به خودش رشد کند، افزود: هيچ راهي براي تسريع اين روند وجود نداشته و تنها بايد وقتي کودک نشان مي‌دهد که مي‌ خواهد ادرار کند به سرعت وارد عمل ‌شويد و سعي شود لگن يا توالت دم دست و قابل وصول باشد.
وي در خصوص راه ‌هاي کمک به کودک در کنترل ادرار، گفت: کودک را زياد تحسين کنيد، به کودک خود کمک کنيد تا با امتناع از نوشيدن مايعات در ساعت پيش از خواب و ‌واداشتن او به ادرار کردن قبل از رفتن به رختخواب و پوشاندن لباس‌ خواب‌هاي راحت، شب‌ها تشک خود را خيس نکند.
صبوري تاکيد کرد: اگر فکر مي‌کنيد کودک شما از نظر کنترل ادرار عقب است، براي بررسي و تشخيص علل احتمالي جسماني با پزشک متخصص مشورت کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر