صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

سبک زندگي اسلامي، يک متد و روشي ديني

يک کارشناس مذهبي گفت: سبک زندگي اسلامي، عبارتست از رفتار ثابتي که گستره آن از قبل تولد تا مرگ و بر اساس نظريه متخصص ديني است. حجت الاسلام و المسلمين محمد تقديري معاون امور روحانيون و حوزه‌هاي علميه آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (عليه الاسلام) در خصوص سبک زندگي اسلامي، گفت: رفتارهاي يک فرد اتفاقي صورت نمي‌گيرد و هر فرد هر کاري را با فکر و انديشه و تلاش انجام مي دهد،‌اين رفتارها اگر مکرر و ثابت باشد را سبک گويند. وي با اشاره به شرايط و آداب به قبل از تولد نوزاد اظهار داشت: همه زندگي يک فرد در اختيار او نيست، رفتارهايي که به پدر و مادر قبل از انعقاد نطفه توصيه شده است رعايت کنند و در اين خصوص احاديث مختلفي داريم و حديثي مبني بر اينکه اگر مادر سيب را به همراه خواندن سوره يوسف ميل کند، فرزند زيبا مي‌شود و بخشي از زندگي فرزند به پدر و مادر مربوط است. وي با اشاره به اينکه ديدگاه انسان مسلمان با غير مسلمان متفاوت است، افزود: غير مسلمان ها بر اين باورند که زندگي از دوران تولد تا مرگ است. غير متدينين اعتقادي به دنياي آخرت ندارند در صورتي که مسلمانان و اديان ديگر معتقدند که گستره زندگي از قبل تولد تا بعد از مرگ ادامه دارد. اين کارشناس مذهبي در پاسخ به اين سوال که آيا اصطلاح زندگي ايراني اسلامي صحيح است يا زندگي اسلامي – ايراني، اظهار داشت: سبک زندگي ايراني نداريم و ايراني نژاد اسلامي يک دين است. طبق آيه 13 سوره مبارکه حجرات اسلام فقط براي يک نژاد نيست، دين مي‌تواند همه نژاد‌ها را شامل شود زيرا انسانيت ملاک است. بنابراين اصطلاح زندگي اسلامي – ايراني صحيح است. معاونت امور روحانيون آستان مقدس حصرت عبدالعظيم عليه‌الاسلام در ادامه گفت: شيوه سبک زندگي اسلامي، شيوه تجويزي است که دستور و برنامه و آنچه که بايد باشد را از طريق مراجع به مردم ارائه مي‌کند. وي با اشاره به آيه 4 سوره مبارکه بلد افزود: خداوند در اين آيه مي فرمايد که انسان‌ها را با سختي‌ها خلق کرديم و بر اساس اين آيه در اسلام معيار از راحتي بيشتر مورد تاکيد است. حضرت علي (عليه السلام) حديثي در اين مورد دارند که مي فرمايند برترين کارها، سخت‌ترين آنها ست. اين کارشناس مذهبي خاطرنشان کرد: رعايت و برنامه‌ريزي در خصوص سبک زندگي يکي از لزومات برنامه‌هاي سياستگذاران در جامعه است که بايد داراي ويژگي‌هايي چون ديني،‌علمي، دنيوي و اخروي باشد و اينکه به اهداف نهايي توجه داشته و مطابق فطرت انساني باشد.

کد خبر: 1331

يک کارشناس مذهبي گفت: سبک زندگي اسلامي، عبارتست از رفتار ثابتي که گستره آن از قبل تولد تا مرگ و بر اساس نظريه متخصص ديني است.
حجت الاسلام و المسلمين محمد تقديري معاون امور روحانيون و حوزه‌هاي علميه آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (عليه الاسلام) در خصوص سبک زندگي اسلامي، گفت: رفتارهاي يک فرد اتفاقي صورت نمي‌گيرد و هر فرد هر کاري را با فکر و انديشه و تلاش انجام مي دهد،‌اين رفتارها اگر مکرر و ثابت باشد را سبک گويند.
وي با اشاره به شرايط و آداب به قبل از تولد نوزاد اظهار داشت: همه زندگي يک فرد در اختيار او نيست، رفتارهايي که به پدر و مادر قبل از انعقاد نطفه توصيه شده است رعايت کنند و در اين خصوص احاديث مختلفي داريم و حديثي مبني بر اينکه اگر مادر سيب را به همراه خواندن سوره يوسف ميل کند، فرزند زيبا مي‌شود و بخشي از زندگي فرزند به پدر و مادر مربوط است.
وي با اشاره به اينکه ديدگاه انسان مسلمان با غير مسلمان متفاوت است، افزود: غير مسلمان ها بر اين باورند که زندگي از دوران تولد تا مرگ است. غير متدينين اعتقادي به دنياي آخرت ندارند در صورتي که مسلمانان و اديان ديگر معتقدند که گستره زندگي از قبل تولد تا بعد از مرگ ادامه دارد.
اين کارشناس مذهبي در پاسخ به اين سوال که آيا اصطلاح زندگي ايراني اسلامي صحيح است يا زندگي اسلامي – ايراني، اظهار داشت: سبک زندگي ايراني نداريم و ايراني نژاد اسلامي يک دين است. طبق آيه 13 سوره مبارکه حجرات اسلام فقط براي يک نژاد نيست، دين مي‌تواند همه نژاد‌ها را شامل شود زيرا انسانيت ملاک است. بنابراين اصطلاح زندگي اسلامي – ايراني صحيح است.
معاونت امور روحانيون آستان مقدس حصرت عبدالعظيم عليه‌الاسلام در ادامه گفت: شيوه سبک زندگي اسلامي، شيوه تجويزي است که دستور و برنامه و آنچه که بايد باشد را از طريق مراجع به مردم ارائه مي‌کند.
وي با اشاره به آيه 4 سوره مبارکه بلد افزود: خداوند در اين آيه مي فرمايد که انسان‌ها را با سختي‌ها خلق کرديم و بر اساس اين آيه در اسلام معيار از راحتي بيشتر مورد تاکيد است.
حضرت علي (عليه السلام) حديثي در اين مورد دارند که مي فرمايند برترين کارها، سخت‌ترين آنها ست.
اين کارشناس مذهبي خاطرنشان کرد: رعايت و برنامه‌ريزي در خصوص سبک زندگي يکي از لزومات برنامه‌هاي سياستگذاران در جامعه است که بايد داراي ويژگي‌هايي چون ديني،‌علمي، دنيوي و اخروي باشد و اينکه به اهداف نهايي توجه داشته و مطابق فطرت انساني باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر