صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

آسيب هاي تحقير شدن فرزندان توسط والدين

تکريم در لغت به معناي تعظيم، بزرگداشت و حرمت، احترام گذاشتن است و تحقير سرزنش کردن و نقطه مقابل آن است. تحقير در هر سني مشکل ساز است اما در دوران کودکي مي تواند تاثير گذار تر با شد زيرا تاثير کلمات بر روي کودکان بيشتر است.

کد خبر: 1325

تکريم در لغت به معناي تعظيم، بزرگداشت و حرمت، احترام گذاشتن است و تحقير سرزنش کردن و نقطه مقابل آن است.
تحقير در هر سني مشکل ساز است اما در دوران کودکي مي تواند تاثير گذار تر با شد زيرا تاثير کلمات بر روي کودکان بيشتر است. تحقيقات نشان داده است که هر فرد در 10 سال اول عمر خود به طور متوسط با حدود 150 هزار پيام و واژه منفي مواجه مي شود و بيشتر اين پيام ها با محتواي «بي عرضه، تنبل، شلخته، دست و پا چلفتي، خنگ، بي شعور، بي مسئوليت، تو هيچي نمي شي، بکن نکن، برو نرو، حرف نزن، نخور، بشين نشين، دست بزن نزن، به جز خرابکاري کار ديگري بلد نيستي» است.
اين پيام را اکثرا خانواده و در درجه بعدي دوستان و در نهايت معلم و مدرسه به ذهن کودک تزريق مي کنند و بيشتر والديني که از تحقير براي کنترل و تربيت فرزند استفاده مي کنند، در واقع آن را روشي براي تلنگر زدن به کودکان خود مي دانند يا حداقل تحقير را روشي براي کنترل کودک مي دانند.
از ائمه اطهار روايات بسياري در مورد تکريم و احترام به کودکان وارد شده است. رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم در اين باره مي فرمايند: به بزرگسالان خود احترام کنيد و نسبت به کودکان خويش ترحم و عطوفت نماييد.
همچنين از امام علي عليه السلام روايت شده است : در خانواده خود با کودکان عطوف و مهربان باش و بزرگترها را احترام کن.
از مصاديق تحقير کودکان مي توان به موارد زير اشاره کرد:
1)مقايسه و ارزيابي او با ديگران
2) طعنه زدن و سرزنش کودک در مقابل ديگران
3)سلام نکردن به کودک
4)نظارت افراطي برکودک
5)تذکر پي در پي
6)صدا کردن کودک با القاب ناپسند
7)تحميل امور بر کودک
8)اجازه ندان به کودک براي صحبت کردن و کامل کردن گفتارش
9)عدم توجه به قول و قرار با کودک
10)داشتن انتظارات فراتر از توان کودک
11)نيشخند و پوزخند کردن کودک و ......
تحقير کردن عوارض جسمي و رواني را بر فرد تحقير شده باقي مي گذارد مانند:
کمبود اعتماد به نفس:

اولين و مهمترين آسيب کاهش عزت و اعتماد به نفس است هر چقدر عزت نفس کودک پايين تر باشد اميد و آرزو هاي او دچار نقصان مي شود و اينگونه کودکان در برقراري ارتباط با ديگران به مشکل خواهند خورد و در بزرگسالي به اين باور خواهند رسيد که قادر به انجام هيچ کاري نيستند.
افسردگي:
دومين مورد که مي توان به آن اشاره کرد افسردگي است تحقيقات در اين زمينه نشان داده است که تحقير مدام و سرزنش کودک امکان بروز افسردگي را در بزرگسالي افزايش خواهد داد.
والديني که به منظور کنترل رفتار کودک آنها را مورد سرزنش ، تحقير و تنبيه بدني قرار مي دهند منتظر بروز رفتارهاي خشونت آميز در کودکان خود باشند در واقع اين کودکان از شيوه رفتاري والدين خودشان براي رفتار با ديگران استفاده مي کنند
خجالتي بودن:
کم رويي و خجالتي بودن يکي ديگر از اختلالاتي است که ممکن است در اينگونه کودکان ديده شود مقايسه شدن کودک با ديگران ، جدي نگرفته شدن از سوي والدين ازجمله اموري هستند که به خجالتي شدن فرزندان منجر مي شود.
ايجاد شخصيت ناسازگار:
کنترل، تحقير، سرزنش مدام کودک تاثيرات منفي بر شخصيت آنها دارد و موجب ايجاد يک شخصيت نا سازگار مي شود .کودکي که تلاش مي کند در مقابل شما بايستد و مقابله به مثل کند.
خشونت: نکته ديگر آن است که والديني که به منظور کنترل رفتار کودک آنها را مورد سرزنش ، تحقير و تنبيه بدني قرار مي دهند منتظر بروز رفتارهاي خشونت آميز در کودکان خود باشند در واقع اين کودکان از شيوه رفتاري والدين خودشان براي رفتار با ديگران استفاده مي کنند.
عدم توانايي ارتباط صحيح با ديگران:
در بعضي از مواقع احساس حقارت چنان تاثيري بر روي فرد مي گذارد که فرد مبتلا جرات معاشرت با مردم را پيدا نمي کند و از ترس اينکه مبادا در جمع مورد تحقير واقع شود کناره گيري را به هرگونه برقراري رابطه اي ترجيح مي دهد.
خود کم بيني:
با سرکوب اعتماد به نفس در فرد ي که مورد تحقير واقع شده است اين مسئله به مرور باعث به وجود آمدن حس خود کم بيني در فرد مي شود. او احساس خواهد کرد براي انجام هيچ کاري لياقت دارد و ديگران از او بهتر هستند.
از دست دادن مهارت نه گفتن:
کودکي که در خانواده به خصوص در بر خورد با والدين تحقير و سرزنش مي شود اعتماد به نفسشان کاهش مي کند ، اين گونه افراد که داراي اعتماد به نفس پاييني هستند در مقابل خواسته هاي ديگران جرات نه گفتن را از دست مي دهند.
از عواقب جسمي که ممکن است کودکاني که مورد بي مهري و بي توجهي والدين قرار گرفته اند با آن مواجهه شوند مي توان به مواردي همچون بي اشتهايي ، پر خوري ، هيجانات منفي ، اختلال در خواب، و حتي ترس و شب ادراري اشاره کرد.
عصر ايران/

نظرات بینندگان

ارسال نظر