صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

چگونه کودک راستگو تربيت کنيم؟

استفاده از روش‌هاي تشويقي براي ترغيب کودک به گفتن حقيقت و اعتراف به کار اشتباهش موثرتر از تنبيه است. کارشناسان علوم رفتاري کودکان مي‌گويند: اطمينان از تنبيه نشدن، انگيزه دروغگويي را از کودک مي‌گيرد.

کد خبر: 1302

ايسنا/ استفاده از روش‌هاي تشويقي براي ترغيب کودک به گفتن حقيقت و اعتراف به کار اشتباهش موثرتر از تنبيه است.
کارشناسان علوم رفتاري کودکان مي‌گويند: اطمينان از تنبيه نشدن، انگيزه دروغگويي را از کودک مي‌گيرد.
کودکان همراه با رشد شناختي و اجتماعي، دروغ گفتن را از اطرافيان و همسالانشان ياد مي‌گيرند. شروع اين مساله معمولا از سن 2 سالگي آغاز مي‌شود. اولين دروغ کودکان معمولا براي انکار کارهاي اشتباهشان است. از سن 3 سالگي، کودکان شروع به گفتن دروغ‌هاي مصلحتي مي‌کنند.
دروغ گفتن آنها در دوران پيش از مدرسه و در مهدکودک بيشتر مي‌شود چرا که آنها نسبت به احساس و تفکرات ديگران آگاهي بيشتري به دست مي‌آورند و زمان‌هايي را که براي دروغ مناسب مي‌دانند انتخاب مي‌کنند و هرچه بزرگ‌تر مي‌شوند ياد مي‌گيرند که دروغ‌هاي قانع‌کننده‌تري بگويند اما اين کار به مراتب براي آنها سخت‌تر مي‌شود به خصوص زماني که سوالات بيشتري از آنها پرسيده شود.
بررسي‌ها نشان داده نوجواناني که مهارت‌هاي اجتماعي ضعيفي دارند قادر به گفتن دروغ‌هاي متقاعدکننده نيستند. همچنين کودکاني که اغلب دروغ مي‌گويند پرخاشگرتر از همسالان خود هستند و رفتارهاي متناقض بيشتري دارند.
کارشناسان با بررسي کودکان 4 تا 8 ساله به اين نتيجه رسيدند که مي‌توان با روش‌هاي خاصي کودکان را تشويق به گفتن حقيقت کرد. کارشناسان در اين مطالعه تاکيد کردند در صورتي که مي‌خواهيد فرزندتان حقيقت را بگويد و به اشتباهش اعتراف کند، بايد او را از اينکه تنبيهي در انتظارش نخواهد بود مطمئن کنيد. همچنين اگر از جملات تشويقي استفاده کنيد و مثلا به کودک بگوييد که اگر حقيقت را بگويد، شما را بسيار خوشحال خواهد کرد، او خيلي بيشتر به گفتن حقيقت راغب مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر