صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

رسيدن به شادي و خوشي با ترک ۶ عادت ناراحت‌کننده

کد خبر: 10878

ايسنا/ آيا تا به حال از خود پرسيده‌ايد که چرا هميشه ناراحت هستيد و هرگز طعم شادي و رضايت از زندگي را نچشيده‌ايد.
همه ما در طول عمرمان براي شاد زيستن تلاش مي‌کنيم و سعي داريم با دست زدن به کارهاي مختلف مثل انتخاب شغل خوب، افزايش سطح تحصيلات و حتي برنامه‌ريزي براي تفريحات و سرگرمي‌هاي گوناگون، شادي و رضايت را بيشتر در زندگي تجربه کنيم.
واقعا هيچ‌کس در دنيا وجود ندارد که بخواهد در غم و ناراحتي عمر خود را سپري کند اما بسياري از ما ممکن است از اين واقعيت‌ بي‌خبر باشيم که شادي واقعي زماني ميسر مي‌شود که دانش‌مان را نسبت به خودمان افزايش دهيم. اين بدان معني است که در جهت بهبود رفاه و سلامت خود آگاهي بيشتري کسب کنيد، مطالعه کنيد و از همين الان به خودتان حق شاد بودن و شاد زيستن را بدهيد.
خوشحالي هيچ ارتباطي با داشته‌ها و نداشته‌هاي ما ندارد بلکه يک حس دروني و مسلم براي شاد بودن است. با اين مقدمه اگر هدفتان واقعا اين است که شادي را پيدا کنيد در اين نوشتار توصيه مي‌کنيم چند عادت بد را که شادي شما را مي‌گيرند و زندگي را به کامتان تلخ مي‌کنند، هرچه زودتر ترک کنيد:


1- براي احساس رضايت از زندگي و شاد بودن چشم انتظار ديگران نباشيد. منتظر نمانيد ديگران به شما شادي بدهند بلکه شادي را در درون خود جست‌وجو کنيد. شما تنها کسي هستيد که مي‌توانيد خودتان را شاد کنيد. پس از همين الان به جاي اينکه به ديگران وابسته باشيد شروع به مطالعه کنيد تا ياد بگيريد که چگونه مي‌توانيد حس رضايت و خرسندي را در خودتان به وجود آوريد.

2- تفکر مقايسه‌اي، يک شيوه تفکر مخرب و يک عادت رنج‌آور است. هرگز خودتان را با ديگران مقايسه نکنيد چون هيچ وقت نمي‌توانيد دريابيد ديگران واقعا چه حسي در درونشان دارند و در مغزشان چه مي‌گذرد. همه ما مشکلات و درگيري‌هايي در درونمان داريم. بخشي از تلاش براي پيدا کردن شادي در درون‌مان اين است که از مقايسه خود با ديگران جدا پرهيز کنيم. به علاوه اگر در اطراف شما ديگران به موفقيتي مي‌رسند از صميم قلب براي آنها خوشحال شويد.

3- زندگي بدون مراقبه و تمرکز، مايه ناراحتي است. متمرکز بودن يا به عبارت ديگر قابليت زندگي کردن در «لحظه حال» کليد شادي و خرسندي است. گاهي با تمريناتي چون مراقبه (مديتيشن) و يوگا مي‌توانيد به اين مهم دست پيدا کنيد. مراقب باشيد که غرق شدن در تلفن همراه، تلويزيون و تبلت و شبکه‌هاي اجتماعي شما را از نعمت زندگي کردن در لحظه محروم مي‌کند.

4- اگر از خود مراقبت نکنيد طعم شادي و رضايت را نخواهيد چشيد. مراقبت از جسم‌تان را در اولويت کارها قرار دهيد و به جسم و روان خود احترام بگذاريد و از آنها مراقبت و نگهداري کنيد. تغذيه خوب، تحرک کافي و گاهي انجام دادن کارهاي مورد علاقه به سلامت جسم و روان شما کمک مي‌کند.

5- قضاوت نکنيد. درباره ديگران قضاوت نکنيد. شايد در کوتاه مدت اين کار شما را راضي کند اما مطمئن باشيد که پس از مدتي احساس گناه خواهيد کرد. چون متوجه مي‌شويد با اين کار، ديگران را تحقير کرده‌ايد و چه بسا که قضاوت شما اشتباه بوده است. اين احساس گناه شما را از شاد بودن دور مي‌کند.

6- سعي کنيد مقروض نباشيد. تلاش کنيد با دارايي خود زندگي بگذرانيد و قناعت کنيد چون قرض گرفتن و مقروض بودن به ديگران به شکل ناخوداگاهي يک نگراني دائمي براي شما ايجاد خواهد کرد

نظرات بینندگان

ارسال نظر