صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

دلبستگي هاي کاذب در ارتباط هاي مجازي

آشنايي در فضاهاي مجازي به احتمال زياد باعث ايجاد هيچ شناختي از طرف مقابل نمي شود، چراکه افراد در فضاهاي مجازي مي توانند دقيقا همان فردي باشند که طرف مقابل شان مي خواهد. در اين فضاها تفاوت هاي فرهنگي، شخصيتي و اعتقادي مشخص نمي شود و ...

کد خبر: 1080

خراسان/ عبدالحسين ترابيان کارشناس و مشاور خانواده درباره دلايل ارتباط و دلبستگي در فضاي مجازي مي گويد:
آشنايي در فضاهاي مجازي به احتمال زياد باعث ايجاد هيچ شناختي از طرف مقابل نمي شود، چراکه افراد در فضاهاي مجازي مي توانند دقيقا همان فردي باشند که طرف مقابل شان مي خواهد. در اين فضاها تفاوت هاي فرهنگي، شخصيتي و اعتقادي مشخص نمي شود و اگر هم طرفين ادعايي در اين زمينه ها داشته باشند، بررسي صحت آن کار ساده اي نخواهد بود؛ بنابراين در اين فضاها و به خاطر مشاهده نقاط مشترک زياد، دختر و پسرها به صورت کاذب علاقه و دلبستگي زيادي به يکديگر پيدا مي کنند و احساس مي کنند که بدون يکديگر خوشبخت نخواهند شد در حالي که ازدواج به يک دلبستگي واقعي نياز دارد. برهان کاذب بودن علاقه بين چنين دختر و پسرهايي، اين است که در مواردي دختر با فهميدن دروغ هاي پسر در فضاي مجازي در اولين ديدار حضوري باز هم نمي تواند منطقي فکر کند و از ازدواج منصرف شود.
توهم متناسب بودن براي ازدواج
ترابيان ادامه مي دهد: متاسفانه دلبستگي کاذبي که در فضاي مجازي بين دختر و پسر ايجاد مي شود، آن ها را مجبور مي کند که براي ملاقات حضوري يکديگر برنامه ريزي کنند و با توهم متناسب بودن، تصميم به ازدواج با يکديگر مي گيرند و ازدواجي ناآگاهانه صورت مي گيرد.
3 گام براي ازدواج آگاهانه
اين مشاور خانواده مي گويد: در ازدواج هايي که مورد تاييد والدين نيست، زوج جوان از اعتماد به نفس کمتري در زندگي مشترک برخوردار هستند چراکه مي دانند والدين شان با اين ازدواج موافق نبوده اند و طبيعتا حمايت کمتري از آن ها خواهند داشت. براي ازدواج آگاهانه و موفق، در قدم اول خود طرفين بايد موافق باشند. در قدم دوم، والدين بايد از ازدواج حمايت کنند و در قدم سوم بايد طرفين با تحقيقات و چشم کاملا باز تفاوت هاي شان را بررسي کنند و تصميم نهايي را بگيرند.
اهميت کنار گذاشتن رفتارهاي مجردي با ازدواج
ترابيان در پايان مي گويد: هرچند در ارتباطات مجازي اغلب از لحاظ تحصيلي با يکديگر تناسب دارند، اما نشانه رشد يافتگي مرد و زن اين است که به محض متاهل شدن، با بعضي رفتارهاي دوران مجردي خداحافظي کنند. متاسفانه در چنين رابطه هايي ملاحظه مي شود که، شوهر متاهل شده است، اما رفتارهاي اشتباه و غير متعارف دوران مجردي اش مانند ارتباط با دختران را ترک نکرده است. البته خانمي که با او ازدواج کرده بايد قبل از ازدواج، موضوع ارتباط او با دختران ديگر را هم بررسي مي کرده است تا امروز شوکه نمي شد و زندگي اش را نابود شده نمي ديد. دختر و پسرهاي جوان بايد توجه داشته باشند که هر ازدواجي هم در آينده با چنين مدلي شکل بگيرد، به احتمال زياد سرانجامي غير از دادگاه خانواده نخواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر