صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

هرچه شوهرم را راهنمايي ميکنم، فايده ندارد

کد خبر: 10786

خراسان/ خانمي ۲۷ ساله هستم. ۳ سال است که ازدواج کرده ام، ولي شوهرم هيچ کاري را بدون دخالت من نمي تواند انجام بدهد و اشتباهات زيادي دارد و هرچه مستقيم و غير مستقيم راهنمايي اش مي کنم، فايده ندارد.
خواهر گرامي عبارت هايي که درباره شوهرتان گفته ايد مي تواند حاصل برداشت هاي درست و يا نادرست شما از رفتارهاي شوهرتان باشد. با اين حال اميدوارم توصيه هاي ما به شما براي يافتن راه حل کمک کند.
آيا دوست داريد براي شوهرتان تصميم گيري کنيد؟
برخي خانم ها و آقايان وقتي ازدواج مي کنند، همان طور با همسر خود رفتار مي کنند که والدين آن ها با هم رفتار مي کرده اند؛ به طور مثال، ممکن است در رابطه زناشويي نقش زن و مرد به نقش والد و کودک تبديل شود. هر انساني نيازمند است که آزادانه براي زندگي خويش تصميم بگيرد. اين نياز به آزادي در انسان هاي مختلف از نظر ميزان متفاوت است. ممکن است همسر شما علاقه مند باشد به اين که در تصميم گيري هايش شما را نيز دخيل کند. برخي انسان هاي ديگر دوست دارند حتي در امور مشترک نيز به طور مستقل تصميم بگيرند اما اگر شما از اين بابت در رنج هستيد، به شما توصيه مي کنم که هر وقت همسرتان از شما نظر خواست، او را راهنمايي کنيد اما از او بخواهيد که خودش تصميم نهايي را بگيرد.
آيا شوهرتان هميشه بايد مطابق نظر شما عمل کند؟
معمولا زن و شوهرها در زندگي مشترک شان خطاهايي دارند. بخشش کمک فراواني به سلامت روان مي کند. وقتي خودمان را ببخشيم و سپس ديگران را، بزرگ ترين ياري را به سلامت خويش و ديگران کرده ايم. بنابراين با اين جمله که او اشتباهات زيادي دارد، خودتان را بي گناه ندانيد و به دنبال يافتن اشتباه هاي خودتان هم باشيد. اين که شما خودتان را هميشه بي تقصير و همه تصميم هايتان را درست و منطقي بدانيد باعث مي شود تا تذکرهاي شوهرتان و ديگران را نپذيريد و احساس نااميدي براي ادامه زندگي تان در شما ايجاد شود. گفتيد که تلاش زيادي داريد تا همسرتان را راهنمايي کنيد اما فايده اي نداشته است. توجه داشته باشيد که نصيحت کردن در بيشتر اوقات احساس بدي در ديگران ايجاد مي کند. هميشه در جملات تان از عبارت هايي مانند «به نظر من» و «شما چه طور فکر مي کنيد؟»، استفاده کنيد. همچنين منتظر نباشيد که شوهرتان درست مطابق با نظر شما عمل کند و بهتر است به نياز آزاد بودن انسان ها توجه کنيد.
واقعا شوهرتان بدون دخالت موفق نمي شود؟
واقعا شوهرتان بدون دخالت شما کاري نمي تواند انجام بدهد يا شما اين گونه فکر مي کنيد؟ راهنمايي کردن حد و اندازه دارد و همين طور دخالت کردن. وقتي بيش از اندازه به فرزندانمان، همسرمان و ديگران راهنمايي و کمک فکري برسانيم، ناخودآگاه داريم اين پيام را به او مي دهيم که او به فکر کردن نيازي ندارد و فقط بايد از ما اطاعت کند. وقتي که شما بيش از اندازه براي شوهرتان تصميم گيري مي کنيد، او را استثمار فکري کرده ايد. بنابراين اجازه بدهيد تا او قوه تصميم گيري اش را با انتخاب کردن، حتي انتخاب هاي اشتباه پرورش دهد و با اطمينان مي گويم که در تصميمات بعدي خطاهاي او کاهش خواهد يافت.
سيد حامد قدسي
کارشناس ارشد روان شناسي باليني

نظرات بینندگان

ارسال نظر