صفحه نخست >> سبک زندگی ایرانی تعداد نظرات: 0

طریقه حمام کردن نوزاد

نیازی نیست هرروز نوزاد خود را حمام ببرید اما باید هرروز صورت، گردن، دست‌ها و پایین‌تنه‌ی او را تمیز کنید. زمانی را برای این کار انتخاب کنید که نوزاد شما سرحال و آماده است. مطمئن شوید هوای اتاق گرم است. قبل از حمام همه‌چیز را آماده کنید. شما به یک‌کاسه آب گرم، یک حوله، کمی پنبه، یک پوشک و لباس تمیز نیاز دارید.

کد خبر: 71822

نیازی نیست هرروز نوزاد خود را حمام ببرید اما باید هرروز صورت، گردن، دست‌ها و پایین‌تنه‌ی او را تمیز کنید. زمانی را برای این کار انتخاب کنید که نوزاد شما سرحال و آماده است. مطمئن شوید هوای اتاق گرم است. قبل از حمام همه‌چیز را آماده کنید. شما به یک‌کاسه آب گرم، یک حوله، کمی پنبه، یک پوشک و لباس تمیز نیاز دارید.

شاید مراحل گام‌به‌گام زیر برای شما مفید باشد:
کودک خود را روی زانوهایتان گذاشته و یا صاف روی تشک تعویض پوشک بخوابانید. همه‌ی لباس‌های کودک را درآورید، به‌جز پوشک. آن‌ها را روی یک حوله بگذارید. پنبه را کمی در آب خیس کنید. ( مواظب باشید زیاد خیس نشود ) و به‌آرامی اطراف چشم‌ها را با آن تمیز کنید. برای هر چشم از یک‌تکه‌ی جدا استفاده کنید. دلیل این کار این است که هیچ‌گونه عفونت یا ماده‌ی چسبنده‌ای را از یک‌چشم به چشم دیگر منتقل نکنید.

با یک‌تکه پنبه دور گوش‌های کودک را تمیز کنید، اما نه داخل آن‌ها. هیچ‌وقت از پنبه برای تمیز کردن داخل گوش کودک استفاده نکنید. بقیه‌ی صورت کودک، دست‌ها و گردن او را بشویید و به‌آرامی با حوله خشک‌کنید. پوشک را درآورده و باسن و ناحیه‌ی تناسلی کودک را با پارچه‌ی پنبه‌ای و آب گرم بشویید. سپس او را با دقت خشک‌کنید، بین چین‌های پوستی را حتماً خشک‌کنید و برای او یک پوشک تمیز بگذارید.

اگر در حین شستن کودکتان با او صحبت کنید احساس آرامش بیشتری خواهد کرد. هرچه او بیشتر صدای شما را بشنود بیشتر به گوش دادن به شما عادت می‌کند و سریع‌تر شروع به درک گفته‌های شما خواهد کرد. کودکان دو یا سه بار در هفته نیاز به حمام‌ دارند اما اگر کودک شما واقعاً از این کار لذت می‌برد او را هرروز حمام ببرید. بلافاصله پس از شیر خوردن یا زمانی که کودک خسته یا گرسنه است او را حمام نبرید. مطمئن باشید هوای اتاق گرم است.

هر چیزی که نیاز دارید را در دسترس بگذارید:
یک وان نوزاد یا یک ظرف تمیز پر از آب گرم، دو عدد حوله، یک پوشک تمیز، لباس‌های تمیز و پنبه. آب باید گرم باشد نه داغ. با مچ دست یا آرنجتان آب را امتحان کنید و آن را خوب تکان دهید تا جایی زیاد از آن زیاد گرم نمانده باشد. کودک خود را روی زانوهایتان گذاشته و صورت او را مطابق روش گفته شود بشویید.

سپس موهای او را با آب تنها بشویید، سر او را بالای کاسه نگهدارید. زمانی که به‌آرامی موهای او را خشک کردید می‌توانید پوشک او را درآورده و اگر آلودگی‌ای وجود داشت تمیز کنید. کودک را در وان یا لگن آرام بخوابانید و یک دست خود را پشت بالاتنه‌ی او قرار دهید به‌طوری‌که از شانه‌ها و سر کودک حمایت کند. هیچ‌گونه ماده‌ی شوینده‌ای به آب وان اضافه نکنید. آب ساده در یک ماه اول برای پوست کودک شما مناسب‌تر است.

به سر نوزاد آب نزنید. با دست دیگر به‌آرامی آب را روی کودک خود بریزید. مواظب باشید یک‌باره آب را روی او نپاشید. هیچ‌وقت کودک خود را تنها در حمام نگذارید، حتی برای یک‌لحظه. کودک خود را از وان خارج کرده و او را خشک‌کنید. به خشک‌کردن میان چین‌های پوستی او دقت کنید.

حالا زمان خوبی برای ماساژ دادن کودک است. ماساژ می‌تواند به آرامش کودک و خوابیدن او کمک کند. تا حداقل یک‌ماهگی کودک از هیچ‌گونه کرم یا روغنی استفاده نکنید. اگر به نظر می‌رسد کودک شما از حمام می‌ترسد و گریه می‌کند باهم به حمام بروید. مطمئن شوید آب زیاد داغ نیست. زمانی که شما به حمام می‌روید و یا می‌خواهید بیرون بیایید بهتر است فرد دیگری در نگه‌داشتن کودک به شما کمک کند.
 
 
منبع: ویکی ۵۰۴۰
 

برچسب ها:

حمام کردن نوزاد
 
راهنمای حمام کردن نوزاد
 
حمام بردن نوزاد
 
حمام اول نوزاد
 
مراقبت از نوزاد
 
پوشک کردن نوزاد
 
پوشک نوزاد
 
خواب نوزاد
 
قبل از حمام
 

نوزاد تازه متولد شده

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر