صفحه نخست >> سبک زندگی ایرانی تعداد نظرات: 0

دکوراسیون خانه گرم چوبی، به سبک هتل‌های کویری (عکس)

خانه حورا در یک جای خلوت و کم تردد است؛ خانه‌ای کم نور و شاعرانه در طبقه اول ساختمانی نه‌چندان نوساز. از در خانه که وارد می‌شوی حس می‌کنی به یکی از این هتل‌های شهرهای کویری رفته‌ای. هتل‌هایی که با بازسازی خانه‌های قدیمی شهر بنا شده‌اند و برای آدم خاطره‌انگیزند. در هر طرف از خانه مثل هتل مشیر یزد یا هتل گلشن میبد تکه‌ای اساس چوبی قدیمی به چشم می‌خورد که حورا دستی به سرورویش کشیده و از آن استفاده کرده است.

کد خبر: 71714

منزل - لیلا شکیب‌مهر: خانه حورا در یک جای خلوت و کم تردد است؛ خانه‌ای کم نور و شاعرانه در طبقه اول ساختمانی نه‌چندان نوساز. از در خانه که وارد می‌شوی حس می‌کنی به یکی از این هتل‌های شهرهای کویری رفته‌ای. هتل‌هایی که با بازسازی خانه‌های قدیمی شهر بنا شده‌اند و برای آدم خاطره‌انگیزند. در هر طرف از خانه مثل هتل مشیر یزد یا هتل گلشن میبد تکه‌ای اساس چوبی قدیمی به چشم می‌خورد که حورا دستی به سرورویش کشیده و از آن استفاده کرده است.

او آدمی است که در طول چهار سال زندگی مشترک‌ چهار خانه در کشورهای مختلف عوض کرده و زمانی که به ایران برگشته کاملا می‌دانسته که دوست دارد در چه خانه‌ای زندگی کند و چه مدل وسیله‌ای برای دکور خانه‌اش می‌خواهد. او با صرف کمترین هزینه، دکوری کاملا ایرانی برای خانه‌اش ساخته که دیدن آن آدم را یاد خانه‌های تاریخی می‌اندازد. اما نکته‌ای وجود دارد که این حس و حال را نسبت به خانه حورا کمی عوض می‌کند؛ آن هم اینکه نقشه خانه به خانه‌های ایرانی شباهتی ندارد.

حورا می‌گوید کسی که این خانه را ساخته سال‌ها آمریکا زندگی کرده و نقشه را طبق اصول معماری آمریکایی ساخته است. طول خانه بسیار زیاد و عرض آن کم است. آن‌طور که پیداست سازنده اعتقادی به داشتن اتاق‌های متعدد نداشته و فقط یک اتاق خواب در خانه ساخته است. علاوه بر تعداد کم اتاق خواب، این خانه تفاوت چشم‌گیری هم با خانه‌های ایرانی دارد و آن هم یکی بودن آشپزخانه و نشیمن است و قرار گرفتن این دو به‌عنوان کانون خانه. جزئیات زیر از دکوراسیون خانه حورا هاشمی کاملا نشانگر گرمی سلیقه و شخصیت‌اش است.

 
خانه گرم چوبی

نمای کلی خانه

هروقت صحبت از خانه‌هایی می‌شود که دکوری گرم دارند و شبیه خانه‌های قدیمی هستند؛ خانه‌ای شلوغ را تصور می‌کنیم که پر است از اجناس کهنه فروشی و عتیقه‌جاتی که بی هیچ نظم و ترتیبی در گوشه و کنار قرار گرفته‌اند. اما این خانه با همین اسباب و اثاثیه مختصر و مفید در یک نمای کلی یک دکور گرم دارد که نه شلوغی‌اش دل آدم را می‌زند و نه کم‌نوری‌اش افسرده‌ات می‌کند.

دوای بی‌حالی

حورا برای خرید این فرش وقت زیادی  صرف کرده است. او تعریف می‌کند که همه بازار فرش را گشته تا فرشی پیدا کند که به پذیرایی خانه‌اش رنگ و لعاب بدهد. قرار گرفتن این قالی خوش‌نقش در کنار پرده ساده قرمز و کوسن‌های هماهنگ با آن ترکیب زیبایی را در عین سادگی درست کرده است. بودن کمد بزرگ در قسمت پذیرایی خانه هم راه و رسم خودش را دارد. این کمد که جای زیادی را هم اشغال کرده از آنجایی‌که با میز وسط مبل هماهنگی دارد توی ذوق نمی‌زند و اتفاقا در فضای خانه هماهنگی ایجاد کرده است. این بامبوهای زیبا را هم حورا ترجیح داده در خمره‌ای قرمز بگذارد تا هم کمی در خانه تفاوت ایجاد کند و هم ساقه بامبو در شرایط گلخانه‌ای رشد بهتری داشته باشد.
 

فرهنگ و هنر
 
خانه گرم چوبی

بد نیست گاهی نگاهی به خانه‌های مادر و مادربزرگ‌مان بیندازیم و از اجناسی که کهنه‌اند و دل‌شان را زده‌اند استفاده کنیم. این میز را حورا از جهیزیه مادربزرگ گرفته  و یک رنگ ساده به آن زده است. بعد هم با یک ست فیروزه‌کوب اصفهان یک بخش خانه را نمایی از فرهنگ و هنر ایرانی کرده است.
 

زنده باد آشپزی
 
خانه گرم چوبی

آشپزخانه قسمتی از خانه است که باید قبل از هرچیز آدم را به کاربری اصلی یعنی آشپزی ترغیب کند! چیدمان این آشپزخانه دقیقا همینطور است؛ نه دکور عجیب و غریبی دارد و نه آنقدر وسایلش روشن است که آدم اصلا دلش نیاید از آنها استفاده کند. ظروف گلداری که حورا خریده هم در ترکیب با پرده، فضا را دلچسب‌تر کرده است.
 

ذهن زیبا
 
خانه گرم چوبی

اگر کسی به آدم بگوید چمدان‌هایت را یک طرف خانه روی هم قرار بده و رویش میوه بچین، قطعا حرفش را شوخی می‌گیریم. از دور که این سمت خانه را نگاه می‌کنی به ظاهر یک میز چوبی برش خورده می‌آید اما قدیمی و شبیه چمدان است. اما حورا واقعا چمدان‌های قدیمی مادربزرگ را روی هم چیده و با گذاشتن چند انار روی آنها دکوری جذاب و کم‌خرج در گوشه خانه‌اش درست کرده است. صندلی لهستانی هم که کلا یک‌تنه به خانه ترکیبی قدیمی و نوستالژیک می‌دهد، بهترین انتخاب برای کنار این دکور خلاقانه است.
 

نقطه کانونی
 
خانه گرم چوبی

این قسمت از خانه دقیقا روبه‌روی آشپزخانه و کنار درب ورودی است. ساختن این نقطه کانونی که ترکیبی است از میز تحریر و کتابخانه، نشان می‌دهد صاحبخانه اهل مطالعه و علم است.
 

اتاق آرامش
 
خانه گرم چوبی

خیلی از ما ترجیح می‌دهیم اتاق خواب‌مان فضایی آرام و دکوری خلوت داشته باشد. حورا هم دقیقا جزو همین دسته است. محتویات اتاق خوابش یک تخت دونفره است و یک میز آرایش که با انداختن یک روتختی گلدار فضای آن را از بی‌روحی درآورده است. میز آرایشش هم باز از همان جهیزیه قدیمی مادربزرگ است که این یکی حتی نیاز به رنگ زدن هم نداشته است. برای پرده چنین اتاقی همین حریر ساده روشن کفایت می‌کند و نیازی به شلوغ کردن اتاق نیست. همین ویژگی در کنار چیدمان مناسبش خانه را گرم و پر از آرامش کرده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر