صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دکتر سلام /

روش هاي درمانى ناخن فرو رفته در گوشت

مشکل وقتى ايجاد مى شود که يک ناخن معمولا انگشت شست به داخل گوشت يا بافت نرم اطراف خود فرو مى رود. افرادى که ناخن هاى محدب دارند، مستعدتر هستند ولى به طور کلى هر کسى ممکن است دچار اين مشکل شود. در اين موقعيت، شما اهميتى نمى دهيد که مشکل چگونه ايجاد شده بلکه مى خواهيد هر چه سريع تر از آن رها شويد. اگر چه هدف طولانى مدت شما جلوگيرى از ايجاد مجدد چنين مشکلى است، ولى هدف کوتاه مدت تسکين درد است. در اين جا روش هايى براى نيل به هر دو هدف آمده است:

کد خبر: 920

بيتوته/ مشکل وقتى ايجاد مى شود که يک ناخن معمولا انگشت شست به داخل گوشت يا بافت نرم اطراف خود فرو مى رود. افرادى که ناخن هاى محدب دارند، مستعدتر هستند ولى به طور کلى هر کسى ممکن است دچار اين مشکل شود. در اين موقعيت، شما اهميتى نمى دهيد که مشکل چگونه ايجاد شده بلکه مى خواهيد هر چه سريع تر از آن رها شويد. اگر چه هدف طولانى مدت شما جلوگيرى از ايجاد مجدد چنين مشکلى است، ولى هدف کوتاه مدت تسکين درد است. در اين جا روش هايى براى نيل به هر دو هدف آمده است:

از داروها استفاده کنيد
داروهاى زيادى وجود دارد که براى نرم کردن ناخن و پوست اطراف آن به کار مى رود و در نتيجه درد را تسکين مى دهد.

خود را تسکين دهيد
هدف شما خارج کردن ناخنى است که پوست روى آن قرار گرفته است. اين کار را با قرار دادن پاى تان در آب گرم شروع کنيد تا ناخن نرم شود سپس با دقت خشک کنيد و به آرامى يک لايه نازک )نه يک گلوله( از پنبه استريل را زير لبه گوشت فرو رفته قرار دهيد؛ پنبه آهسته آهسته ناخن را بلند مى کند تا ناخن از بافتى که داخل آن فرو رفته، خارج شود. از مواد ضد عفونى کننده براى جلوگيرى از عفونت استفاده کنيد. لايه ى پنبه ى را روزانه عوض کنيد تا ناخن با رشد خود از نقطه مشکل دار خارج شود.

به داستان هاى قديمى که توصيه مى کنند يک شکاف 7 شکل در مرکز ناخن ايجاد کنيد گوش ندهيد؛ مردم فکر مى کنند ناخن در گوشت فرو رفته، خيلى بزرگ است بنابراين اگر يک تکه 7 شکل از آن جدا کننده دو طرف ناخن به طرف مرکز رشد مى کند و کنار آن ها از گوشت خارج مى شود. اين کار کاملا غلط است ناخن ها فقط از عقب به جلو رشد مى کنند.

بگذاريد پاى تان هوا بخورد
کفش هاى بد شکل مى تواند باعث ايجاد ناخن فرو رفته شود مخصوصا اگر ناخن به خم شدن تمايل دارد. به همين علت است که از پوشيدن کفش هاى نوک تيز يا تنگ که به نوک انگشتان فشار مى آورد بايد خوددارى کرد و به جاى آن از سندل يا کفش هايى که جلوى آن پهن است بايد استفاده کرد. به همين دلايل از پوشيدن جوراب ها يا جوراب شلوارهاى تنگ نيز خوددارى کنيد.

ناخن ها را با دقت بگيريد
دکتر هاس مى گويد: هرگز ناخن ها را زياد کوتاه نکنيد. ابتدا براى جلوگيرى از ترک خوردگى آن ها را در آب گرم قرار دهيد؛ سپس با ناخن گير تيز و صاف، به طور مستقيم ناخن ها را بگيريد. هرگز ناخن را به شکل بيضى نگيريد چرا که لبه هاى آن به داخل پوست انحنا پيدا مى کند. هميشه بگذاريد لبه هاى ناخن موازى پوست باشند و هرگز ناخن را کوتاه تر از نوک انگشتان کوتاه نکنيد. ناخن ها بايد به اندازه کافى بلند باشند تا از انگشتان در برابر فشار و اصطکاک حفاظت کنند.

لبه ناخن را صاف و نرم کنيد
اگر به طور تصادفى ناخن ها را زيادى کوتاه کرديد، لبه ها را صاف و نرم کنيد تا هيچ نقطه تيزى نباشد که بتواند در گوشت فرو رود. اين کار را با سوهان ناخن انجام دهيد. هرگز از قيچى استفاده نکنيد هر چقدر هم که کوچک باشد. فضاى کافى براى کار با قيچى وجود ندارد و در نتيجه اغلب لبه ى تيز براى ناخن ايجاد مى شود.

مراقب عفونت باشيد
اگر انگشت ها عفونى شد، حتما بايد به پزشک مراجعه کنيد؛ تا فرا رسيدن وقت ملاقات با پزشک، براى کاهش التهاب، پا را در محلول يد قرار دهيد و سپس کرم آنتى بيوتيکى روى آن بماليد. اگر اجازه دهيد که ناخن فرو رفته دچار عفونت شديد شود در انتها، با مشکل بزرگى روبرو خواهيد شد؛ اگر گردش خون شما نقص داشته باشد، خطر قانقاريا(مردن بافت)را هم در پيش داريد.


مراقب کارى که انجام مى دهيد، باشيد
اگر چه، ناخن فرو رفته اکثرا در اثر کوتاه کردن نادرست ايجاد مى شود اما مى تواند در اثر هر تصادفى به وجود بيايد؛ افتادن جسم سنگينى روى پا در محل کار مى تواند همين حالت را ايجاد کند. دکتر هاس مى گويد: من براى کارهاى خانه، کفش راحتى و محکم را توصيه مى کنم. اگر شما دائما در حال جابجايى اشياى سنگين مثل ماشين آلات يا جعبه هستيد، مؤکدا به شما توصيه مى کنم که کفش هاى داراى محفظه ى استيلى در جلو را امتحان کنيد؛ آن ها مى توانند در اکثر اتفاقات به شما کمک کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر