صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

آيا ميدانيد آلودگي هوا چه تاثيرات مخربي بر اندام هاي داخلي وخارجي بدن دارد؟

طبق نتايج تحقيقات سازمان هاي بين المللي، آلودگي ها به ويژه آلودگي هوا در بروز انواع بيماري هاي غيرواگير و در مواردي صعب العلاج مانند سرطان ها نقش موثري دارد.

کد خبر: 8368

ايرنا/ طبق نتايج تحقيقات سازمان هاي بين المللي، آلودگي ها به ويژه آلودگي هوا در بروز انواع بيماري هاي غيرواگير و در مواردي صعب العلاج مانند سرطان ها نقش موثري دارد.

علاوه بر اين، به گفته متخصصان و دست اندرکاران بهداشت و سلامت جامعه، پديده آلودگي هوا بر دستگاه هاي داخلي بدن همچون دستگاه قلبي و عروقي و تنفسي و همچنين اندام هاي خارجي مانند چشم و پوست که به طور مستقيم در معرض آلودگي هوا قرار مي گيرند، اثرات مخربي دارد.

** آلودگي هوا و سرطان
به گفته دکتر محمد اسماعيل اکبري رييس مرکز تحقيقات سرطان، آلودگي هوا عامل بروز سرطان است؛ سازمان بهداشت جهاني در اکتبر سال 2006 پس از 15 سال تحقيقات اعلام کرد که آلودگي هوا در بروز سرطان موثر است.
وي مي افزايد: مشکل کنوني آلودگي هوا در ايران وجود ذرات معلق هوا است که يکي از عوامل ايجاد کننده آن مصرف سوخت غيراستاندارد در خودروها و نيروگاه ها است.
اکبري مي گويد: طبق نتايج يکي از مطالعات صورت گرفته در ايران بر روي افراد شاغل در چهارراه ها که ساعات ها از عمر خود را در اين مکان ها مي گذرانند، مشخص شده است که حتي برخي ژن هاي اين افراد به دليل آلودگي هوا تغيير يافته و حتي خلقيات آنها نيز تغيير کرده است.
به گفته وي، به طور کلي پنج مورد به عنوان عامل بروز 89 درصد از مرگ و ميرها در ايران شناخته شده است که به ترتيب شامل بيماري هاي قلبي عروقي، حوادث (تصادفات رانندگي، غرق شدگي و سوختگي ها)، سرطان ها، بيماري هاي حين تولد و بيماري هاي ريوي است که بر اين اساس يکي از علل بروز درصد بالايي از مرگ و ميرها بيماري هاي ريوي است که تعداد قابل توجهي از آن بر اثر آلودگي هاي هوا بروز مي کند.

** ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان
به گفته دکتر علي قنبري مطلق رييس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي بر اساس آمار اعلام شده، 72.3 نفر از هر 100 هزار نفر جمعيت مردان جهان و 79 نفر از هر 100 هزار نفر جمعيت زنان در جهان سالانه به سرطان مبتلا مي شوند. ميزان بروز سرطان در ايران نيز در بين هر 100 هزار جمعيت مردان 123 نفر و در هر 100 هزار نفر زنان 132 نفر است.
مطلق مي گويد: ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان نيز روبه افزايش است و به طورکلي 12 درصد از کل علل مرگ و مير در زنان و مردان در جهان به علت سرطان است. ميزان6.7 ميليون نفر در سال 2008 بر اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده اند و اين ميزان در سال 2012 به 8.2 ميليون نفر رسيد.
آيا ميدانيد آلودگي هوا چه تاثيرات مخربي بر اندام هاي داخلي وخارجي بدن دارد؟
مطلق در مورد آمار مرگ و مير ناشي از سرطان در ايران نيز اظهار کرد: 14 درصد مرگ و ميرها در ايران به دليل سرطان اتفاق مي افتد اين درحالي است که اين آمار در جهان 12 درصد است.
همچنين به گفته دکتر مسعود اسلامي دبير انجمن آترو اسکلروز ايران (تصلب شرايين)، بر اساس آمار مرگ ناشي از آلودگي هوا در سال 1391 در تهران با سقوط هواپيماي مسافري در هر هفته برابري مي کند؛ در اين سال بين دو هزار و 400 تا چهار هزار و 800 نفر بر اثر آلودگي هوا فوت کرده اند.
اسلامي مي گويد: در رابطه با تاثيرات ژنتيکي آلودگي هوا در دوران جنيني مطالعات زيادي صورت نگرفته اما مطالعات نشان داده است آلودگي هوا مي تواند ژن مسوول بيماري اوتيسم را فعال کند و سبب بروز اين بيماري در افراد شود. به همين دليل در سال هاي اخير شاهد افزايش ابتلاي کودکان به بيماري اوتيسم ناشي از آلودگي هوا بوده ايم.
اسلامي همچنين در مورد تاثيرات آلودگي هوا در بروز عوارض قلبي اظهار کرد: عوارض قلبي ناشي از آلودگي هوا به صورت تنگي عروق کرونر، سکته هاي قلبي، نارسايي هاي قلبي و تشديد ضربان بروز مي کند که در مواردي مي تواند منجر به مرگ شود.

** آلودگي هوا و بيماري هاي قلبي عروقي
آلودگي هوا بر دستگاه قلبي عروقي همچون ساير دستگاه هاي داخلي بدن اثرات مخرب کوتاه و دراز مدتي دارد به گونه اي که به گفته پزشکان و محققان گاهي احتمال بروز بيماري هاي قلبي را تا چند برابر افزايش مي دهد.
آلودگي هوا و ذرات ريز کمتر از 2.5 ميکرون قادرند با برهم زدن نظم عملکرد قلب، موجب بروز ضربان هاي نابجا و ايجاد اختلال در ضربان قلب شوند.
به گفته دکتر مسعود قاسمي رييس انجمن آتروسکلروز، آلودگي هوا سبب افزايش احتمال بروز سکته هاي قلبي تا چهار برابر در افراد مي شود و اين احتمال دستکم تا دو هفته پس از پايان آلودگي هوا به قوت خود باقي خواهد ماند.

** آلودگي هوا و دستگاه تنفسي
ساير دستگاه هاي بدن انسان نيز از طريق سيستم تنفسي آلودگي ها را وارد ريه مي کنند و به طور مستقيم عامل انتقال اين ذرات و آلودگي به جريان خون مي شوند که براي سلامتي بسيار مضر است.
دستگاه تنفسي که با ذرات معلق در هوا ارتباط مستقيم دارد، نخستين مرکز تماس با آلودگي هاي مرتبط با هوا به شمار مي رود.
آلودگي هوا مي تواند سبب تشديد بيماري هاي تنفسي در افراد مبتلا و يا ايجاد برخي بيماري هاي تنفسي در افراد سالم جامعه شود.
در زمان آلودگي هوا ساختار گرده گياهان معلق در هوا که در شرايط عادي آلرژي زا نيستند، ممکن است، تغيير يابد و آلرژي زا شود؛ در اين شرايط افرادي که آلرژي نداشته اند نيز ممکن است به دليل تغيير ساختار گرده ها نسبت به آنها آلرژي پيدا کنند.
به گفته دکتر دل آرا بابايي فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، بر اساس نتايج تحقيق انجمن آسم و آلرژي ايران، 35 درصد کودکان در کلان شهر تهران داراي علايم بيماري آسم هستند.
وي مي گويد: به دليل اينکه ساکنان شهر بيشترين عمر روزانه خود (23 از 24ساعت 23 ساعت) را در محيط هاي سرپوشيده مي گذرانند و ازسوي ديگر غلظت آلودگي هوا در محيط هاي سرپوشيده در شرايط آلودگي هوا نسبت به محيط هاي باز به دليل نبود جريان هوا و تهويه مناسب، بيشتر است، علايم مشکلات تنفسي اين افراد افزايش مي يابد.
بابايي مي افزايد: براساس آخرين مطالعات در مورد وضعيت ابتلا به بيماري آسم در جهان که در سال 2008 انجام شده است، آسم هاي آلرژيک روز به روز در سراسر دنيا به ويژه در کشورهاي توسعه يافته و درحال توسعه روبه افزايش است؛ بر اين اساس حدود 10 تا 15 درصد کودکان 10 تا 15 ساله ايراني دچار علايم شروع آسم هستند و در سنين پايين تر حدود 13 درصد اين علايم را دارند.

** آلودگي هوا و چشم ها
چشم ها ازجمله اندام هاي خارجي بدن است که در زمان آلودگي هوا در معرض مستقيم با ذرات آلاينده قرار مي گيرد و دچار مشکلات زيادي همچون سوزش و آبريزش مي شود.
به گفته دکتر احمد سلامت راد جراح و فوق تخصص قرنيه، آلودگي هوا عارضه خطرناکي براي اجزاي داخلي چشم ها ندارد اما سطح چشم در ناحيه قرنيه و پلک ها را ملتهب مي کند و سبب سوزش، آبريزش و قرمزي چشم ها مي شود.
وي مي افزايد: همچنين ذرات معلق موجود در هوا منجر به توليد ماده اي مي شود که براي چشم افراد به ويژه افراد ميانسال و کهنسال خطرناک است.
آلودگي هوا در افزايش سندرم خشکي چشم نيز موثر است؛ به گفته محققان آمريکايي خطر ابتلا به سندرم خشکي چشم که به دليل کاهش توليد اشک به وجود مي آيد، براي ساکنان شهرهاي بزرگ با سطوح بالاي آلودگي هوا بيشتر از ديگران است.

** آلودگي هوا و پوست و مو
پوست پوشش و لباس تن است و بدن را در برابر ورود ميکروب ها و مواد مضر محافظت مي کند.
محققان و متخصصان پوست و مو دريافته اند که رابطه مستقيمي ميان شيوع بيماري ها و به ويژه حساسيت (اگزما) هاي پوستي با ميزان سرب و آلاينده هاي موجود در هوا وجود دارد.
به گفته دکتر اميرهوشنگ احساني متخصص بيماري هاي پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، هواي آلوده داراي ذرات هيدروکربن، گوگرد و ذرات معلق است که پوست به ويژه پوست کودکان و افراد مسن را تحريک مي کند و در اين ميان قسمت هايي مانند پوست سر، دست ها و صورت به ويژه دور چشم ها بيشتر از ساير نقاط بدن آسيب مي بيند.
به گفته متخصصان پوست، تيرگي و بسته شدن روزنه هاي سطح پوست، خشکي پوست، خارش، اگزماي دست و صورت، اگزماي پلک، کهير، تشديد جوش هاي آکنه اي صورت، خشکي حاشيه لب ها و بيني و نمايان شدن لکه هاي تيره در سطح پوست ازجمله مشکلاتي است که در شرايط آلودگي هوا بروز بيشتري پيدا مي کند.
بروز چين و چروک و پيري زودرس پوست به دليل توليد راديکال هاي آزاد در هواي آلوده و ريزش مو از ديگر عوارض ناشي از آلودگي هوا به شمار مي رود.

** آلودگي هوا و ديابت
دکتر رويا کليشادي رييس پژوهشکده پيشگيري اوليه از بيماري هاي غيرواگير مي گويد: نتايج تحقيقات پژوهشگران ايراني نشان مي دهد که آلودگي هوا مقاومت به انسولين را در کودکان و نوجوانان ايجاد و آنها را مستعد ابتلا به ديابت در سنين بالاتر مي کند.
به گفته وي، همچنين تحقيقاتي در زمينه پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير مانند ديابت، پوکي استخوان و بيماري هاي قلبي که در بزرگسالي بروز مي کند، صورت گرفته است که نتايج آن حاکي از اين است که پايه بسياري از اين بيماري ها به ويژه ديابت از سنين کودکي گذاشته مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر