صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

مشاوره سلامت

آیا کودکان مي توانند کفش پاشنه بلند بپوشند؟

کد خبر: 836

برترين ها/ استخوان هاي کودکان در حال رشد همچنان نرم و انعطاف پذير است بنابراين نبايد از کفش هاي پاشنه بلند استفاده کنند.
شيرين زماني، فوق تخصص ارتوپدي اطفال، درکنفرانس ماهانه انجمن علمي جراحان ارتوپدي ايران با موضوع دررفتگي خلفي شانه و ارتوپدي اطفال اظهار کرد: به هيچ عنوان نبايد تصور کنيم که کودکان انسان هاي کاملي در ابعاد کوچکتر هستند.
وي افزود: استخوان هاي کودکان در حال رشد هنوز غضروفي و در حال شکل گيري است بنابراين بايد در انتخاب کفش و کوله پشتي به ويژه براي دانش آموزان توجه ويژه اي صورت گيرد.
عضو انجمن ارتوپدي ايران ادامه داد: بهتر است دانش آموزان از کفش هاي اسپرتي که مقداري داراي کف ( لژ ) است و از زمين فاصله دارد استفاده کنند، همچنين بهتر است قسمت جلويي کفش گرد باشد تا انگشت کودک به راحتي در آن حرکت کند.
وي درباره کيف مخصوص مدرسه دانش آموزان گفت: توصيه مي‌شود از کوله پشتي استفاده شود و در زمان استفاده هر دو بند بر روي شانه قرار گيرد، همچنين والدين توجه داشته باشند کوله پشتي را انتخاب کنند که جاهاي زيادي داشته باشد تا اجسام را در آن پخش کنند، اين طور نباشد که فقط يک جاي قرار دادن داشته باشد و آن قسمت سنگين شود.
وي ادامه داد: همچنين وسايل سنگين را در نزديک بدن کودک قرار دهند، وزن کوله پشتي نبايد ۱۰ تا ۱۵ درصد بيشتر از وزن کودک باشد، اگر لازم باشد کودک وسايل زيادي را حمل کند توصيه مي شود از کوله پشتي هاي چرخدار استفاده شود.
زماني افزود: همچنين کودکان بايد ياد بگيرند که بر روي ميز و نيمکت مدرسه به صورت صاف بنشينند و براي نوشتن از قوز کردن بپرهيزند.
وي تاکيد کرد: همچنين پريدن کودکان در حال رشد از بلندي موجب آسيب رساندن به صفحه رشدي آنها در مفاصل مي شود و در سنين بالاتر عوارض مفصلي به همراه خواهد داشت. توصيه مي شود والدين براي کودکان دوچرخه تهيه کنند تا هم انرژي کودک تخليه شود و هم با پا زدن مفاصل و ماهيچه ها قوي مي شود.
زماني در ادامه درباره عفونت مفصلي در کودکان توضيح داد: عفونت دستگاه هاي استخواني در کودکان شايع است و جزو بيماري هاي خاص اطفال محسوب مي شود.
وي گفت: در بدن کودکان منبعي از عفونت وجود دارد که از طريق خون وارد استخوان مي شود و در صورت عدم درمان، استخوان، مفاصل و حتي بافت هاي اطراف مفاصل را درگير مي کند.
فوق تخصص ارتوپدي اطفال افزود: وجود عفونت در بدن کودک عوارضي همچون تب، بي خوابي و درد در ناحيه درگير بدن بروز مي کند که مهمترين اصل در اين زمينه تشخيص درست و به موقع آن است و بعد از درمان با آنتي بيوتيک آغاز مي شود اما درصد بسيار زيادي از اين کودکان براي درمان کامل نياز به بستري شدن دارند.
وي ادامه داد: اگر عفونت مفاصل در دوران کودکي درمان نشود در بزرگسالي عوارض گاه وخيمي به همراه خواهد داشت زيرا ممکن است موجب تخريب بافت مفاصل و سايش استخوان شود و در برخي موارد نيز مفصل درگير بايد تعويض شود.
زماني گفت: اگر عفونت همراه با درگيري مفاصل باشد ، موجب عدم خون رساني به استخوان و در نهايت تخريب استخوان مي شود.
فوق تخصص ارتوپدي اطفال اظهار کرد: فرو رفتن اشياء نوک تيز مانند سوزن، چاقو يا اشيايي که کودکان با آن بازي مي کنند، ممکن است اين عفونت را در بدنشان ايجاد کند و اگر پزشک نتواند محل عفونت را به درستي تشخيص دهد، وجود عفونت در بدن کودک در سنين بالا مي تواند به عفونت هاي مزمن تبديل شود.
وي گفت: ممکن است عفونت هاي استخواني علايم آنچناني هم به همراه نداشته باشد و فقط در قالب يک درد باشد که بعد از عکسبرداري يک ضايعه کيست مانند در استخوان مشاهده مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر