صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چطور از سلامت کليه ها مطمئن شويم؟

دو عضو کوچک لوبيايي‌شکل در دو طرف ستون مهره‌ها و کمي پايين‌تر از قفسه سينه قرار دارند که جزو اعضاي حياتي بدن هستند که وظايف متعددي بر عهده دارند از جمله دفع مواد زائد و مايعات اضافي از بدن، تصفيه خون، تنظيم فشار خون و...

کد خبر: 8189

بيتوته/ دو عضو کوچک لوبيايي‌شکل در دو طرف ستون مهره‌ها و کمي پايين‌تر از قفسه سينه قرار دارند که جزو اعضاي حياتي بدن هستند که وظايف متعددي بر عهده دارند از جمله دفع مواد زائد و مايعات اضافي از بدن، تصفيه خون، تنظيم فشار خون و...

گاهي امکان دارد بدون اين‌که متوجه باشيم اين عضوها دچار اشکالاتي بشوند. در نتيجه بدن با علائمي مانند خستگي، نياز زياد به دستشويي رفتن و بي‌اشتهايي اطلاع‌رساني مي‌کند. اگر علائمي که در اين مطلب ارائه مي‌شوند در خود ديديد به سلامت کليه‌هايتان بيشتر اهميت بدهيد.

احساس نياز مکرر به دستشويي در شب
وقتي کليه‌ها به‌درستي کار نمي‌کنند و مشکلي دارند، نياز بيشتري به دفع ادرار پيدا مي‌کنيد. در اين صورت ادرار بيش از اندازه رقيق، کمرنگ (مانند آب) مي‌شود و حجم آن نيز افزايش مي‌يابد.

اين افزايش حجم ادرار و نياز مکرر به توالت بخصوص در شب‌هنگام اتفاق مي‌افتد، طوري که فرد از خواب برمي‌خيزد و نياز به دفع ادرار پيدا مي‌کند. اين مشکل حتي با کاهش مصرف مايعات نيز برطرف نمي‌شود و در عين حال تشنگي فرد را بيشتر مي‌کند.

افزايش حجم ادرار و نياز مکرر به دفع آن، نشان‌دهنده نارسايي کليوي است که نياز به بررسي و درمان دارد. با مشاهده اين علائم حتما به پزشک مراجعه کنيد تا با انجام آزمايش خون و ادرار ميزان کراتينين، اوره و آلبومين‌ بررسي شود.

احساس خستگي زياد
خستگي زياد و دائمي را بي‌اهميت ندانيد؛ چون به دو دليل ممکن است از علائم اختلال در عملکرد کليه‌ها باشد. اولا زماني که کليه‌ها نتوانند به‌درستي مواد زائد ناشي از هضم غذاها را دفع کنند، اين مواد زائد در خون جمع مي‌شوند و آن را اسيدي مي‌کنند؛ در نتيجه بدن احساس خستگي مي‌کند. ثانيا اين‌که مغز استخوان به اندازه کافي گلبول سفيد (که براي حمل اکسيژن به خون لازم است) توليد نمي‌کند؛ در نتيجه بدن دچار کم‌خوني و در پي آن خستگي زياد مي‌شود.

اگر مدام دچار ضعف عمومي و رنگ‌پريدگي هستيد به پزشک مراجعه کنيد و آزمايش خون و ادرار بدهيد. در اين صورت پزشک معالج کراتينين، اوره و آلبومين و همچنين علائم کم‌خوني‌تان را بررسي مي‌کند.

پف‌کردگي پلک‌ها و پاها
پف و ورم در پلک‌ها، قوزک پاها و خود پاها ممکن است نشان‌دهنده اختلال در عملکرد کليه‌ها باشد.
کليه‌هايي که بدرستي به وظايف خود عمل مي‌کنند به حفظ تعادل ميزان سرم خون و بافت‌ها کمک زيادي مي‌کنند، اما وقتي اختلالي در عملکرد اين اعضاي حياتي رخ مي‌دهد، راه عبور پروتئين‌ها از خون به ادرار باز مي‌شود. در نتيجه عدم تعادل رخ مي‌دهد و سرم داخل خون به سمت بافت‌هاي پيرامون نفوذ مي‌کند و باعث پف‌کردگي مي‌شود. اگر صبح‌ها با چشم‌هايي پف‌کرده از خواب بيدار مي‌شويد و شب‌ها پاها و قوزک پاهايتان ورم مي‌کنند، احتمال اين‌که دچار بيماري کليوي شده باشيد دور از ذهن نيست.

اين مشکلات در برخي موارد با مشکلات ديگري مانند اضافه‌وزن و افزايش فشار خون نيز همراه است. حتما به پزشک مراجعه کنيد تا بررسي‌هاي لازم را براي تشخيص سلامت کليه‌هايتان انجام دهد.

تمايل نداشتن به مصرف گوشت
وقتي کليه‌ها بدرستي کار نمي‌کنند، اوره (همان ضايعات پروتئين‌ها) کامل از بدن دفع نمي‌شود. در نتيجه ميزان آن در خون بالا مي‌رود و مشکل نارسايي کليوي بتدريج پيشرفت مي‌کند.

يکي از علائم نشان‌دهنده اين مشکل بيزاري از گوشت قرمز به همراه بي‌اشتهايي و لاغري است. اين علائم بعد از اولين نشانه‌هاي اشاره ‌شده يعني پف‌کردگي و کم‌خوني خود را نشان مي‌دهند. توجه داشته باشيد که حالت تهوع و استفراغ نيز در مراحل جدي نارسايي مزمن کليوي و افزايش بيش از اندازه اوره ديده مي‌شود. در اين صورت نياز به درمان‌هاي تکميلي کليه از طريق دياليز خواهد بود. با بروز اين علائم حتما به پزشک مراجعه کنيد و آزمايش ادرار و خون بدهيد.

خارش‌هاي عضلاني
وقتي بيماري نارسايي کليوي پيشرفته باشد، خارش و کرامپ‌ها يا گرفتگي‌هاي عضلاني نيز خود را نشان مي‌دهند. اين مشکلات ناشي از احتباس فسفر و پتاسيم در خون هستند که به طور عادي از طريق کليه‌ها دفع نشده‌اند.

اگر در تمام بدن‌تان احساس خارش مي‌کنيد و جوش‌هايي در پوست‌تان ايجاد شده است و اگر دچار گرفتگي عضلاني بخصوص در پاها و بازوها شده‌ايد، حتما به پزشک مراجعه کنيد تا بررسي‌هاي لازم انجام شود.

نارسايي مزمن کليوي
ممکن است افرادي که دچار مشکل نارسايي کليوي مي‌شوند در ظاهر کاملا سالم به نظر برسند، اما برخي از افراد بيشتر در معرض اين بيماري قرار دارند مانند افراد ديابتي يا مبتلايان به پرفشاري خون. اين دو بيماري آسيب‌هاي جدي به کليه‌ها وارد مي‌کنند.

افراد بالاي 60 سال نيز بيشتر در معرض اين بيماري هستند. در اين سن 30 درصد افراد، حداقل يک سوم عملکرد کليوي خود را به دليل پيري کليه‌ها از دست مي‌دهند.
افرادي که دچار يک بيماري کليوي ژنتيکي هستند، مبتلايان به پيلونفريت (عفونت باکتريايي شايع کليه) و مبتلايان به انسداد مجاري ادراري (سنگ کليه، تومورهاي مثانه يا پروستات و...) نيز بيشتر در معرض نارسايي مزمن کليوي قرار مي‌گيرند. توجه داشته باشيد که مصرف برخي از داروها مانند ادويل و نروفن نيز ممکن است براي سلامت کليه‌ها خطرساز باشد.

پيشگيري
بيماري‌هاي کليوي گريبان ميليون‌ها نفر را در سراسر جهان گرفته است. بايد بدانيد وقتي کليه آسيب ببيند و از کار بيفتد ترميم‌پذير نخواهد بود. به همين دليل تشخيص و درمان زودهنگام هر نوع بيماري و اختلال در عملکرد کليه‌ها و همچنين بيماري‌هاي زمينه‌ساز مانند ديابت و فشار خون بالا و... از پيشرفت بيماري‌هاي کليوي و تبديل‌شدن آن به نارسايي جدي پيشگيري مي‌کند. براي تشخيص بيماري‌هاي کليوي و سنجش سلامت اين اعضاي حياتي آزمايش‌هاي ساده مانند آزمايش خون و ادرار کافيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر