صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

معماي سيستم‌عامل ويندوز 10 حل شد

از زمان رونمايي از ويندوز10 يک کلمه بيش از همه توسط مايکروسافت مطرح شد و تاکيد فراواني بر روي آن صورت گرفت و آن هم يکپارچگي در اين سيستم‌عامل است. شايد براي خيلي از کاربران مفهوم يکپارچگي کماکان گنگ و مبهم به نظر آيد. ابهامات زماني به اوج خود رسيد که مايکروسافت اقدام به ادغام فروشگاه‌هاي نرم‌افزاري ويندوزفون و ويندوز کرد. پس از اين اتفاق بود که حدس و گمان‌ها در رابطه با قابليت اجراي نرم‌افزارهاي ويندوز بر روي ويندوزفون به اوج خود رسيد.

کد خبر: 7286

ترنجي/ از زمان رونمايي از ويندوز10 يک کلمه بيش از همه توسط مايکروسافت مطرح شد و تاکيد فراواني بر روي آن صورت گرفت و آن هم يکپارچگي در اين سيستم‌عامل است. شايد براي خيلي از کاربران مفهوم يکپارچگي کماکان گنگ و مبهم به نظر آيد. ابهامات زماني به اوج خود رسيد که مايکروسافت اقدام به ادغام فروشگاه‌هاي نرم‌افزاري ويندوزفون و ويندوز کرد. پس از اين اتفاق بود که حدس و گمان‌ها در رابطه با قابليت اجراي نرم‌افزارهاي ويندوز بر روي ويندوزفون به اوج خود رسيد. اکنون خبرهايي در اين رابطه به بيرون درز پيدا کرده است که شايد راه‌گشاي حل اين معما باشد. در ادامه با ما باشيد.

مايکروسافت در زمان رونمايي از ويندوزفون8 زمزه‌هايي از يکپارچگي در هسته را با ويندوز8 مطرح کرد و آن زمان شايد کسي زياد به اين موضوع بها نداد و ظاهرا شرکت هم واقعا براي عملي کردن ادعايش جدي نبود و به نوعي کار را در همان شب رونمايي خاتمه داد و کاربران هم بيخيال آن شدند!
اما با ورود ويندوز10 تمامي معادلات بهم خورد و اين بار مايکي با دست پر به ميدان آمد. ردموندها شب و روز شعار يکپارچگي سر مي‌دهند و فروشگاه نرم‌افزاري دو سيستم‌عاملشان را ادغام کردند. در اين بحبوحه‌ي نفس‌گير بحث اجراي برنامه‌هاي نسخه‌ي اصلي ويندوز در محيط موبايلي ويندوز10 تبديل به بحث داغي شده است و جالب هم اينجاست که مايکروسافت از دادن پاسخي درست و حسابي به اين موضوع حسابي تفره رفته است. اکنون به سرنخ بزرگي دست پيدا کرده‌ايم که به تمامي ابهامات خاتمه مي‌دهد.

دو روز قبل Joe Belfiore نايب رييس شرکت که اين روزها شايد پرکارترين روزهاي زندگيش باشد، در تويتر پيامي را منتشر کرد که شايد بتوان گفت آب پاکي را بر روي دستان خيلي‌ها ريخت. وي رسما تاييد کرد که برنامه‌هاي اصلي ويندوز يا همان Win32ها فقط در دستگاه‌هاي با صفحه نمايش بزرگتر از 8 اينچي اجرا خواهند شد و کلا بايد قيد اجراي برنامه‌هاي نسخه دسکتاپ را در ويندوزموبايل10 زد.
اين موضوع در حاليست که در ويندوز8.1 مي‌توان برنامه‌ها را در صفحه نمايش 7 اينچي نيز اجرا کرد و اين شايد يک عقبگرد براي مايکي باشد که فقط با توجيه قابليت‌هاي ويندوز10 بتوان دل هواداران را راضي نگه دارد. ظاهرا اين شرکت براي اين موضوع توجيهي منطقي دارد و معتقد است که برنامه‌هاي دسکتاپ به هيچ وجه براي صفحات پايين‌تر از 8 اينچ بهينه نيستند و کار کردن با اين برنامه‌ها در چنين صفحاتي اصلا مطلوب کاربران نخواهد بود.

شايد تا حدي بتوان گفت که گره از اين معما گشوده شد و معما چون حل شود آسان گردد! پس اجازه دهيد نتيجه‌گيري‌هاي منطقي را مطرح کنيم.
يک سيستم‌عامل با دو اکوسيستم! شايد شنيدن چنين جمله‌اي فوقالعاده عجيب و غريب به نظر آيد اما واقعا مايکروسافت در ويندوز8 اين کار را انجام داد و در آن زمان رابط کاربري مترو را در کنار دسکتاپ به صورت موازي مطرح کرد. در يک سوي ميدان برنامه‌هاي Win32 قرار دارند که با توجه به گستردگي فوق‌العاده زياد آنها بتوان آن را وزنه‌ي اصلي ويندوزهاي جديد ناميد و در کنار آنها نيز شرکت سعي در تعريف برنامه‌هاي RT shell خود کرد و آنها را ويژه‌ي صفحات لمسي با ترکيب رابط کاربري تخت مترو طراحي کرد.
برخي از برنامه‌هاي اصلي ويندوز مانند اسکايپ هر دو نسخه‌ي Win32 و مترو را دارند و کاربر به دلخواه مي‌تواند هريک را انتخاب کند، اما نبايد فراموش کرد که آنها 2 نرم‌افزار مجزا هستند که فقط کارايي يکساني دارند، با اين تفاوت که يکي براي ماووس و کيبرد و ديگري براي لمس انگشتان دست طراحي شده است!
سياست موازي‌کاري مايکروسافت در اين بخش مخصوص تبلت‌هاي ويندوزي و اسمارت‌فون‌هاي مشخصي بود که برنامه‌هاي محيط مترو را بر روي آنها اجرا کند و توسعه دهندگان راحت‌تر بتوانند براي دستگاه‌هاي مختلف برنامه‌نويسي کنند.

ويندوز10 با اين هدف آمد که امکان اجراي برنامه‌هايي که براي دنياي دوم ويندوز يعني دنياي مترو تهيه شده‌اند را بر روي PC، تبلت، اسمارت‌فون و XBOX فراهم آورد و شايد نگراني که در اين بخش مطرح مي‌شود، بلاتکليفي برنامه‌هاي نسخه Win32 است که در اين بين مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند و ظاهرا غير از PCها و تبلت‌هاي بزرگ کسي آنها را تحويل نمي‌گيرد!
بنابراين اسمارت‌فون‌هاي ويندوزموبايل10 و تبلت‌هاي کوچک صرفا محدود به برنامه‌هاي ويندوزفون سابق و برنامه‌هاي ويندوز مترو هستند و بايد قيد برنامه‌هاي دسکتاپ را بر روي آنها زد، هرچند که هم اکنون ويندوز در بخش موبايل حدود 530هزار برنامه دارد که شايد تا حدي بتواند خريداران خود را راضي نگه دارد.
اما فارغ از اين موضوع که مطرح شد، قابليت continuum در ويندوز10 که شايد بتوان دنباله‌رو قابليت اپل در سيستم‌عامل جديد خود باشد، مي‌تواند تا حدي مفهوم يکپارچگي را در سيستم‌عامل ويندوز10 توجيه کند. طراحي کاملا مشابه نرم‌افزارهاي اصلي ويندوز مانند اسکايپ، آفيس، مديريت پيام‌ها، مديريت مخاطبان و… در نسخه‌هاي PC و اسمارت‌فون نيز شايد خود دليل ديگري براي توجيه سياست‌هاي يکپارچگي مايکروسافت باشد.

زماني اين شرکت قصد داشت با ويندوزRT بخش دسکتاپ را از دستگاه‌هاي لمسي جدا کند، اما بعدا متوجه اشتباه بزرگ خود شد و با مديريت جديد نادلا همگي را مجدد زير يک چتر آورد. شايد بتوان گفت که تا 10 سال آينده محصولات هيبريدي و Cloud کاملا جايگزين دستگاه‌هاي کنوني خواهند شد و اين دسته‌بندي‌ها از بين خواهند رفت، بنابراين ويندوز10 با شعار يکپارچگي خود مي‌تواند استارت قدرتمندانه‌اي براي مايکروسافت در اين عرصه باشد.

ويندوز10 فقط شروع يک تحول است نه تکامل نهايي! نظر شما چيست؟!!
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر