صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

کارشناس ارشد روانشناسي

دلايل درست و نادرست ازدواج کدامند؟

گاهي اوقات افراد به اين دليل ازدواج مي کنند که احساس مي کنند ساعت بيولوژيکي شان در حال پرشدن است آنها نگران هستند که ممکن است هرگز کسي را براي ازدواج نيابند. در مانده نشويد و صبر کنيد زمان بندي خداوند کامل است او بهترين شخص را برايتان در بهترين زمان قرار خواهد داد فشار زمان که شما احساس مي کنيد يک انتظار فرهنگي است که اغلب اوقات واقعي نيست.

کد خبر: 687

ايسنا/ يک کارشناس ارشد روانشناسي گفت: براي اقدامي چون ازدواج يک دليل کافي نيست و ترکيبي از چند دليل موجب ترغيب افراد به ازدواج مي‌شود، اما بايد از دلايل نادرست اجتناب کرد.
مهدي موحدي درباره دلايل درست ازدواج گفت: نخستين و شناخته شده ترين دليل ازدواج، «عشق» است. موقعي که افراد همديگر را مي‌يابند عاشق مي‌شوند، مهمترين کاري که انجام مي‌دهند ازدواج کردن است، اما عشق براي ازدواج شرطي لازم است اما ناکافي است گاهي دو نفر، چنان علاقه‌اي به يکديگر پيدا مي‌کنند که گمان مي‌برند به راستي عاشق هم هستند وقتي هيجان، با سرعت چشمگيري در روابط پيش برود، شناخت يکديگر به روال عادي و تدريجي خود پيش نمي‌رود، زيرا وقت کافي براي اين امر وجود نداشته است، صراحت و صداقت و اعتمادي که لازمه يک رابطه محکم است احتياج به زمان دارد يک آشنايي سريع، هر چقدر هم که هيجان آور باشد، تنها يک صميميت ظاهري به بار مي آورد که به آساني با نزديکي و صميميت واقعي اشتباه مي‌شود.
وي در ادامه گفت: در زندگي، تنها بودن در بيشتر مواقع اتفاق خوبي نيست بنابراين، به دلايل دور ماندن از آسيبهاي تنهايي افراد ازدواج مي کنند اين به شما انگيزه مي‌دهد تا به سختي کار کنيد و عضو سازنده‌اي در جامعه شويد. آمارها نشان مي‌دهند که افراد متأهل زندگي طولاني تري دارند. براي مثال تقريباً همه مردان متأهل 48 ساله در آمريکا تا 65 سال زندگي مي‌کنند. همچنين، همه زنان متأهل 48 ساله تا سنين سالخوردگي زندگي مي‌کنند اين يک يافته بسيار شگفت انگيز است که نشان مي‌دهد افراد مجرد يا مطلقه شانس بيشتري براي ابتلا به بيماريهاي مزمن همچون ديابت و سرطان دارند.
اين کارشناس ارشد روانشناسي افزود: اين مورد عمدتاً به زندگي تنها و نيازهاي عاطفي ارضا نشده نسبت داده مي‌شود بنابراين زندگي طولاني‌تر يک دليل به اندازه کافي خوب براي ازدواج کردن است. افرادي که ازدواج مي‌کنند رابطه جنسي دارند مطالعات نشان داده است که افراد متأهل روابط جنسي بسيار رضايت بخشي دارند، بخش بزرگي از مجردها و افراد طلاق گرفته نياز زيادي به روابط جنسي دارند. آنها نمي توانند ارتباط جنسي بي‌دغدغه و رضايت بخشي را تجربه کنند. رابطه جنسي در اين مورد تنها به عمل فيزيکي اشاره نمي‌شود بلکه يک زندگي عاشقانه رضايت بخش. برخي افراد به اين دليل ازدواج مي کنند که از طرف خانواده و جامعه تحت فشار هستند قبل از اينکه وارد ازدواج شويد بايد بدانيد که چه انتظاري داريد.

همراهي:
وي در ادامه گفت: داشتن فردي که بتوان با او صحبت کرد. به تفريح رفت و امور مربوط به زندگي را تقسيم کرد، هدف اول بيشتر افرادي است که ازدواج مي کنند زندگي مي تواند به تنهايي سپري شود اما حتي عميق ترين غم و اندوه نيز مي تواند با مراقبت همسر کنترل شود. سهيم شدن در کارهاي مربوط به خانه مي‌تواند منجر به احساس رضايت در زندگي شخصي و اجتماعي شود. هنگامي که فردي دلسوز و همراه در کنار آنان است نگراني در مورد مشکلات زندگي بسيار کمتر خواهد بود.

تشکيل خانواده و بچه دار شدن:
اين کارشناس ارشد روانشناسي با بيان اينکه دليل ديگر براي ازدواج بچه دار شدن است، اظهارکرد: از لحاظ سنتي، دليل زيربناي ازدواج داشتن بچه است. اين مسئله در بخش‌هايي از جهان مشاهده مي شود بچه ها بهترين چيزي هستند که از موفقيت ازدواج منتج مي‌شوند.

دلايل نادرست
وي امنيت مالي را يکي از دلايل نادرست ازدواج برشمرد و گفت: بسياري از ما مي توانيم از لحاظ مالي خودمان را تأمين کنيم، اما موقعي که کارمان را از دست مي دهيم يا دچار بيماري اي مي شويم که ما را از کارمان مي‌اندازد، چه کار بايد بکنيم؟ اگر چه ازدواج براي پول هدف مناسب و درستي نيست، اما مي‌تواند به ما کمک کند که در اين مواقع از کمکهاي همسرمان بهرمند شويم و آسيب نبينيم.
موحدي با اشاره به تصور منفي از خود و اعتماد به نفس پايين اظهار کرد: برخي به اين دليل ازدواج مي‌کنند که از اعتماد به نفس پايين رنج مي‌برند و مي‌خواهند از طريق ازدواج با افرادي که به آنها احساس ارزشمندي مي‌دهد و به زندگي شان معنا ببخشند.
وي اضافه کرد: تصور اينکه اگر ازدواج کنيم تمامي مشکلات زندگي مان حل خواهد شد، بسياري از افراد را به ازدواج ترغيب مي کند. بسياري از اين افراد بعد از مدتي از تصميم به ازدواج پشيمان مي شوند زيرا بر خلاف باور قبليشان ازدواج مشکلاتشان را رفع نکرده است.
اين کارشناس ارشد روانشناسي با اشاره به ترس از تنهايي گفت: انسان موجودي اجتماعي است و در وجود او تعامل با ديگران در ارضاي نيازهاي انساني سهم شايسته اي دارد. به همين خاطر بسياري از افرادي که بنا به دلايل متعدد تنها زندگي مي کنند و يا در عين حال که با خانواده خود زندگي مي کنند، احساس تنهايي مي‌کنند. گاهي افراد براي کنار آمدن با اين خلأ احساسي به فکر تشکيل زندگي مشترک مي افتند.
وي تاکيد کرد: به طور قطع ازدواج راهي به سوي تعامل، تبادل احساسات و همدردي محسوب مي‌شود و اين فرايند به ايجاد رضايت در انسان‌ها از زيستن با هم مي‌افزايد اما اگر احساس تنهايي، ناشي از ضعف مهارت‌هاي اجتماعي فرد در تمايل با ديگران باشد و يا ابتلا به اختلافات رواني سبب به وجود آمدن چنين حالتي در او شده باشد، ازدواج راه حل مناسبي براي کنار آمدن با اين احساس نيست.
موحدي در ادامه گفت: افرادي که در رابطه عاطفي قبلي شان آسيب ديده اند ممکن است براي تسکين اين آسيب فوراً فرد ديگري را انتخاب کنند. تحقيقات مختلف از جمله تحقيق «ميشل» و «مک مانوس» در سال 2005 نشان داده است اين نوع ازدواج که تنها براي تسکين علايم رواني ناشي از شکست در رابطه عاطفي قبلي صورت مي گيرد، عمدتاً با موفقيت همراه نيست و در بيشتر مواقع موجب شکست ديگري در زندگي مي‌شود.
وي درباره ترس از آسيب ديدن شخص ديگر اظهارکرد: برخي از اين مي ترسند که اگر رابطه با نا مزدشان را به دلايل موجهي خاتمه دهد، او ضربه سختي بخورد و نتواند به زندگي عادي اش باز گردد. اين افراد با وجود اينکه در دوران آشنايي و نامزدي شان متوجه مواردي همچون عدم صداقت، اعتياد شده‌اند که احتمال شکست در زندگي زناشويي آينده شان را بسيار بالا مي برد، باز هم به دليل ترس از آسيب ديدن نامزدشان حاضر به ازدواج با او مي شوند.
اين کارشناس ارشد روانشناسي افزود: افراد در دوران نامزدي ممکن است به فاش سازي مسائل شخصي خود بپردازند که گاهي بي‌توجهي به محتواي مطلب ابراز شده مشکلاتي را به دنبال دارد، مثلاً مردي به نامزدش مي گويد چون با صداقت اين موضوع را گفته من همسر او مي شوم، و بعد از ازدواج اين مسائل ايجاد مشکل خواهد کرد.
وي با اشاره به انتشار اجتماعي گفت: گاهي اوقات افراد به اين دليل ازدواج مي کنند که احساس مي کنند ساعت بيولوژيکي شان در حال پرشدن است آنها نگران هستند که ممکن است هرگز کسي را براي ازدواج نيابند. در مانده نشويد و صبر کنيد زمان بندي خداوند کامل است او بهترين شخص را برايتان در بهترين زمان قرار خواهد داد فشار زمان که شما احساس مي کنيد يک انتظار فرهنگي است که اغلب اوقات واقعي نيست.
اين کارشناس ارشد روانشناسي با اشاره به فشار خانواده اظهارکرد: برخي از افراد از موقعيت خانواده فرار مي کنند براي آنها ازدواج کردن يک راه فرار از اين موقعيت خانوادگي است. مشکل موقعي ايجاد مي شود که شما به اين دليل ازدواج کنيد و ازدواجتان به اين دليل نباشد که فرد مناسبي را براي ازدواج يافته‌ايد و زمان مناسب ازدواجتان فرا رسيده است.
موحدي در مطلب خود در مجله سپيده دانايي گفت: گاهي افراد بدون آگاهي و آمادگي لازم وارد يک زندگي مشترک مي شوند و پس از مدتي احساس از دست دادن آزاديهاي فردي و يا احساس در دام افتادن مي کنند. ازدواج هايي که در آن انگيزه مزه کردن زندگي مشترک، بدون توجه به ساير مولفه ها وجود دارد، اغلب مخاطراتي را به دنبال خواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر