صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

امنيت /

چند توصيه براي اينکه تلفن هوشمندتان را از دست ويروس‌ها در امان نگاه داريد!

تا قبل از معرفي سيستم عامل هايي که اکنون هوشمند شناخته ميشوند، ويروس‌ها آن‌قدر که بايد و شايد نتوانستند به دنياي جاوا و دوستدارانش وارد شده و آرامش ايشان را برهم زنند! گرچه اکنون سيستم عامل هايي نظير آيفون اپل،آندرويد گوگل و ويندوز فون مايکروسافت خود دنيايي از ويروس هستند که با کوچکترين سهل انگاري ممکن است آرامش را از شما دريغ نمايند! اگر شما نيز خواهان اين آرامش بر روي تلفن هوشمندتان هستيد و هيچ تمايلي به از دست دادن اطلاعات يا لو رفتن اطلاعات شخصي خود توسط اين موجودات کوچک که ويروس ناميده ميشوند،نداريد پس با ما همراه باشيد تا به شما اين آرامش را اهدا نماييم!

کد خبر: 680

آي تي رسان/ تا قبل از معرفي سيستم عامل هايي که اکنون هوشمند شناخته ميشوند، ويروس‌ها آن‌قدر که بايد و شايد نتوانستند به دنياي جاوا و دوستدارانش وارد شده و آرامش ايشان را برهم زنند! گرچه اکنون سيستم عامل هايي نظير آيفون اپل،آندرويد گوگل و ويندوز فون مايکروسافت خود دنيايي از ويروس هستند که با کوچکترين سهل انگاري ممکن است آرامش را از شما دريغ نمايند! اگر شما نيز خواهان اين آرامش بر روي تلفن هوشمندتان هستيد و هيچ تمايلي به از دست دادن اطلاعات يا لو رفتن اطلاعات شخصي خود توسط اين موجودات کوچک که ويروس ناميده ميشوند،نداريد پس با ما همراه باشيد تا به شما اين آرامش را اهدا نماييم!

براي چه بايد تلفن هوشمند مان را از ويروس در امان نگه داريم؟!

همه صاحبان تلفن هاي همراه هوشمند بايد از وظايف و عملکرد ويروس ها آگاه باشند و از تلفن هوشمند خود را در برابر اين موجودات ذره بيني، مواظبت به عمل آورند! چراکه بسياري ازاطلاعات شخصي شما، در تلفن هاي هوشمندتان ذخيره شده اند که براي مثال ميتوان به رمز هاي کارت هاي بانکي تان، شماره تلفن هاي موجود برروي گوشي هوشمندتان و… اشاره نمود که اگر درک درستي از ويروس و نحوه مقابله با ايشان نداشته باشيد تلفن هوشمندتان که مستعد به لو دادن اين اطلاعات به برنامه هاي جاسوسي يا ويروسي است توسط نرم افزارهاي مخرب، تروجان ها و ويروس ها گرفتار شده و اطلاعات شخصي شما را، به راحتي به ايشان تقديم مينمايد! با اين حال متاسفانه باور عمومي بر اين است که در حين کار با تلفن هاي هوشمند آنقدر هاهم نياز به مراقبت نرم افزاري نداشته و ايشان را حال خود رها مينمايند چراکه آمار نشان داده 4 درصد از مردمي که از تلفن هاي هوشمند بهره ميجويند از ويروس ها شناخت داشته و با نصب يک ضد ويروس قدرتمند برروي دستگاه هوشمند خود، درصدد حذف ويروس ها از جامعه هوشمند، برآمده اند! در اين مقاله به دو صورت شيوه پيکار با اين موجودات ذره بيني را به شما خواهيم آموخت که شيوه اولي آن جلوگيري از ورود ويروس به تلفن هوشمند تان خواهد بود و شيوه دوم به شما خواهد آموخت که اگر روزي گرفتار ويروس و از اين قبيل موارد شده باشيد چه تدبيري را براي حذف ايشان به کار برده و تلفن هوشمندتان را قبل از مغور آمدن به دست ويروس ها، نجات دهيد!

شيوه اول:

1-باز کردن فايل هايي که برايتان ارسال ميشود را با همان احتياطي که در هنگام باز کردن ايشان در رايانه شخصي خود به کار ميبريد انجام دهيد! اين فايل ها که بيشتر در پيام هاي تصويري (MMS) و ايميل به دستتان ميرسند گاهي اوقات مضر از آب درآمده و سبب ميشود هست و نيستتان را که در تلفن هوشمند خود، پنهان نموده ايد به باد دهد!

براي اين منظور تا مطمئن نشده ايد که اين فايل هاي هيچ گونه آلودگي به ويروس ها يا کرم هاي مخرب ندارند از باز کردن و مشاهده محتواي ايشان پرهيز نماييد! اگر در بازکردن و مطالعه فايل هايي که به دستتان ميرسند دو به شک مانده بوديد بيخودي دل به دريا نزنيد و ايشان را به هيچ وجه باز نکنيد، بهتر است با چشم پوشي از ايشان، آن ها را خيلي محترمانه حذف کنيد وگرنه خود از زندگي ساقط خواهيد شد! گاهي اوغات ويروس ها در يک غالب يک فايل که به نظر ميرسد که از طرف دوستان يا آشنايانتان به دستتنان رسيده رخنه کرده و حسابي برايتان دردسر ساز خواهد شد قبل از باز کردن يا مطالعه ايشان، از صحت و درستي اين پيام که دوستانتان برايتان فرستاده اند مطمئن شده و سپس به مطالعه يا گشودن محتواي ايشان مشغول شويد!

2- از باز کردن لينک هايي که برايتان ارسال ميشود خودداري نماييد! چراکه گاهي اوقات با گشودن آن لينک، شما مستقيما به دنياي ويروس ها وارد ميشويد و به نوعي خود به اين موجودات ذره بيني اعلام ميکنيد که تلفن هوشمندم هوس ويروس گرفتن کرده است!

اين لينک ها که گاهي اوغات از جانب يک فرد يا يک وبسايت ناشناس در قالب يک پيام متني(SMS) يا يک ايميل به دستتان ميرسد که که با کليک برروي آن ها، مستقيما به سايتي يا لينکي که به نوعي گذرگاه ويروس ها و کرم هاي مخرب به حساب مي آيند وارد شده و ديگر نميتوانيد خارج شويد! اگر باز دو به شک مانده ايد و نميدانيد که اين لينک ويروسي است بازهم فداکاري کرده و اينبار هم همانند دفعه قبلي ايشان را به سطل زباله هدايت کنيد و سرنوشت ايشان را، به دست باد و باران بسپاريد!

3- از بارگذاري يا خريد يک نرم افزار براي تلفن هوشمندتان قبل از آن که از صحت و درستي نرم افزار و سايت ارايه دهند آن باخبر نگشته‌ايد، هيچ اقدامي نکنيد!

گاهي اوقات ديده شده بعضي وبسايت ها با ارائه نرم افزارهاي مجاني يا نرم افزارهايي با قيمت بسيار پايين تر از قيمت رسمي، شما را وسوسه کرده و از روي ناچاري به سراغ ايشان خواهيد رفت! اين نرم افزار ها نيز با بهره گيري از يک کرم مخرب يا يک ويروس در خود، شما را از کرده تان پشيمان کرده و آرامشي که ما تا به اين جا برايتان به ارمغان آورده بوديم را از شما سلب خواهند کرد! براي اينکه از آلوده بودن اين نرم افزار ها و يا اين وبسايت ها آگاه شويد ميتوانيد با جستجو با بخش نظرات نرم افزار مورد نظرتان يا با جستجويي کوچک درباره سايتي که اقدام به ارائه نرم افزارهاي قفل شکسته و يا مجاني براي سيستمتان ميکند، اين مهم را به انجام رسانيد!

4- کارت حافظه تلفن هوشمندتان را به دست کسي نسپاريد!

هيچ گاه کارت حافظه خود را به دست کسي نسپاريد چراکه ممکن است طرف مقابل براي سپاسگزاري از اعتمادي که شما به وي داشته ايد، يک ويروس يا يک کرم مخرب را به عنوان يادگاري به شما هديه دهد تا هيچ وقت لطفي را که در حق وي کرده ايد به فراموشي نسپاريد!

5- بلوتوث تلفن هوشمند خود را در حالت undiscoverable قرار دهيد!

هميشه بلوتوث تلفن هوشمند خود را در حالت undiscoverable قرار دهيد چراکه گاهي اوغات ويروس ها براي اينکه شما را سورپرايز نمايند از طريق بلوتوث به تلفن هوشمندتان نفوذ کرده و براي اينکه هميشه به اطلاعات شخصي خود دسترسي داشته باشيد، اين اطلاعات را در تمام جامعه مجازي منتشر خواهند کرد و آنوقت شما خواهيد ماند با اين همه آدمي که قصد دارند با پول هاي تلنبار شده شما در حساب هاي شخصيتان به خريد،گشت و گذار مشغول شوند!

شيوه دوم:

نياز به استفاده از ضد ويروس ها را جدي بگيريد!

امروزه با گسترش و پراکنده شدن برنامه هاي مخرب و بعضا جاسوسي در دنياي تلفن هاي هوشمند، شرکت هاي توليد کننده ضد بدافزار و ضد ويروس را مجاب کرده است تا برنامه هاي ضد ويروس خود را براي تلفن هاي هوشمند پورت کرده و در اين زمينه نيز حضور داشته باشند! اين نرم افزار ها با ايجاد مانعي بر سر راه ويروس ها و نرم افزار هاي مخرب، سبب عدم حضور ايشان در تلفن هوشمندتان شده و شما نيز ميتوانيد با خيال راحت از تلفن هوشمندتان استفاده نماييد بدون هيچ واهمه اي از ردپايي ويروس هاي ذره بيني برروي تلفن هوشمندتان! گرچه گاهي اوغات پيش آمده يک بد افزار و ويروس منتشر شده و شرکت هاي ارائه کننده ضد ويروس نتوانسته اند به خوبي با ايشان به مقابله برخيزند پس به ناچار گزينه اي به نام Backup را در نرم افزارهاي ضد بد افزار خود گنجانده شده است تا هميشه با داشتن رونوشتي از اطلاعات شخصي خود نگران پاک شدن يا حذف ايشان به دست بد افزار ها نباشيد! براي مثال شرکت کاسپراسکاي با ارائه نرم افزاري براي بستر تلفن هاي هوشمند، به پاسباني از اطلاعات شخصي شما مشغول شده و مانع از حضور ايشان برروي تلفن هوشمندتان خواهد شد!

نظرات بینندگان

ارسال نظر