صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 1

نگاه پسران و دختران به مبحث سن در پيوند زناشويي

نمي‌‌شد با پدر و به‌ويژه مادر در اين مورد حرف بزند. مي‌دانست پدر از اين تصميم سخت عصباني مي‌شود و مادر از شدت استرس و نگراني غش مي‌کند و مي‌افتد روي دستش اما، پسر تصميم خود را گرفته بود و نمي‌‌توانست از شرايط مطلوبي که زن مورد علاقه‌اش دارد، بگذرد. زن هم خانه و ماشين داشت هم شغل مناسب و هم پول کافي براي گذران روزگار.

کد خبر: 6716

نمي‌‌شد با پدر و به‌ويژه مادر در اين مورد حرف بزند. مي‌دانست پدر از اين تصميم سخت عصباني مي‌شود و مادر از شدت استرس و نگراني غش مي‌کند و مي‌افتد روي دستش اما، پسر تصميم خود را گرفته بود و نمي‌‌توانست از شرايط مطلوبي که زن مورد علاقه‌اش دارد، بگذرد. زن هم خانه و ماشين داشت هم شغل مناسب و هم پول کافي براي گذران روزگار.
پسر خودش را توجيه مي‌کرد که مگر چندبار مي‌خواهم زندگي کنم؟ اگر بروم و دختري را که مادرم پيشنهاد کرده بگيرم 20 سال هم بگذرد همين وضعيت را خواهم داشت تازه اگر خانواده دختر سربارم نشوند.
اين روزها به تعداد پسراني که مايل هستند با دختران يا زنان بزرگ‌تر از خودشان ازدواج کنند، اضافه مي‌شود و شاهد هستيم که گاهي اين فاصله سني از8-7سال مي‌گذرد و بيشتر مي‌شود و حتي به 10 و 20 سال هم مي‌رسد. شما چه فکر مي‌کنيد؟ آيا به نظر شما اين افزايش ناشي از نداشتن شغل مناسب و بيکاري و مشکلات معيشتي و در کنارش مناسب بودن وضعيت مالي دختران و زنان با سن بالا نيست؟
در چند سال اخير آمارهاي ازدواج نشان مي‌دهد که بخشي از فرهنگ ازدواج در کشورمان تغييرکرده و براي عده زيادي از پسران جامعه مهم نيست که همسر آينده‌شان بايد چند سالي از آنها کوچک‌تر باشد.
چندي پيش مديرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: در ۹ ماه نخست امسال، 4/10‌درصد يعني، معادل ۶۰ هزار و ۴۰۷ مورد از ازدواج‌هايي که ثبت شده، دختران بزرگ‌تر از پسران بوده‌اند و در سال نيز 91، 829 هزار و 968 مورد ازدواج صورت گرفته بود که در 89/3‌درصد از اين ازدواج‌ها زوج بزرگ‌تر از زوجه يا همسن و در 7/10 ‌درصد معادل 89 هزار و 59 مورد، زوجه بزرگ‌تر از زوج بوده است.
محزون تاکيد کرد: ‌درصد ازدواج‌هايي که زوجه از زوج بزرگ‌تر بوده است، از سال 85 تا پايان سال 92 حدود 10‌درصد بوده و افزايش چشمگيري نداشته است.
ازدواج‌هايي با فاصله سني معکوس
يک روانشناس و مشاور ازدواج معتقد است: اين روزها ازدواج‌هايي با فاصله سني معکوس يعني، بزرگ‌تر بودن سن زنان از مردان بيشتر شده و مردان تمايل بيشتري به اين نوع ازدواج دارند و دليلش را داشتن شغل و امکانات مالي زن مورد نظر اعلام مي‌کنند. البته مرداني هم هستند که داشتن تجربه زندگي زنان را دليل اين نوع ازدواج مطرح مي‌کنند و معتقدند که مشکلي با او نخواهند‌داشت چرا که زنان مسن‌تر پخته‌تر از دختران با مسائل زندگي روبه‌رو مي‌شوند و نيازي به قهر و آشتي در مسائل وجود ندارد.
سجاد موسوي با اشاره به اينکه برخي از پسران جوان دريافت محبت مادرانه را دليل جذبشان عنوان مي‌کنند، مي‌گويد: بيشتر پسراني که براي مشاوره مراجعه مي‌کنند نياز به دريافت محبت مادرانه و برآورده شدن اين نياز توسط زنان مورد علاقه شان را ذکر مي‌کنند و اين ابراز علاقه و محبت به حدي است که فاصله سني خود را با زنان مهم نمي دانند و به سمت آنها جذب مي‌شوند.
او تاکيد مي‌کند: ما مي‌توانيم پسراني که تمايل به ازدواج با زنان بزرگتر از خودشان را دارند به چند گروه تقسيم کنيم. گروه زيادي از اين پسران احساس مي‌کنند که به تنهايي از عهده مسئوليت‌هاي زندگي‌شان برنمي‌آيند و براي اداره امور زندگي و حتي شخصي خود نيازمند کمک هستند و بدون کمک يک فرد قوي و مدبر نمي‌توانند کارهايشان را به ثمر برسانند اين مردان معمولا در زندگي با شکست‌هاي پي‌درپي روبه‌رو شده‌اند و عادت کرده‌اند تا براي روبه رو نشدن با نتايج نامطلوب، ازکسي کمک بگيرند که حمايتش کنند.
اين فرد حامي در زندگي مجردي اين مردان مادرشان بوده و دوست دارند در زمان زندگي مشترک همسرشان اين حمايت را از آنها داشته باشد.
به گفته او گروه دوم پسران اعتمادبه‌نفس پاييني دارند و در زندگي نيازمند حمايت‌هاي اطرافيان به‌خصوص خانواده مثل پدر و مادر هستند و از آنجايي که مغرورهستند به شکل مستقيم اين نيازمندي‌شان را بيان نمي کنند و از راه‌هاي مختلف سعي درجلب حمايت فرد مقابل دارند و با اين نوع ازدواج سعي مي‌کنند همسرشان را با روش‌هاي غيرملموس براي ارائه کمک و پشتيباني خود تشويق کنند.
موسوي ادامه مي‌دهد: گروه سوم پسراني هستند که در زندگي شان مادر سالاري حاکم بوده و آموخته‌اند که براي همه امور حتي کوچک زندگي با نظر و تصميم‌هاي مادر هماهنگ باشند و بر اساس ميل و اراده مادرشان رفتار کنند و از آنجايي که از نظر اين پسران، زنان مديريت اصلي خانه را برعهده دارند و تصميم‌گيرنده نهايي آنها هستند ترجيح مي‌دهند با زنان بزرگ‌تر از خودشان ازدواج کنند و اختيارات زندگي را به همسرشان بسپارند. اين پسران با ارتباط و در نهايت ازدواج با زنان بزرگ‌تر سعي مي‌کنند آنها را با روش‌هاي مختلف براي ارائه کمک و پشتيباني خود ترغيب کنند.
انگيزه‌هاي مالي و اجتماعي
اما در کنار دلايل روان‌شناختي ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خود، بايد به ياد داشت که انگيزه‌هاي ديگري نيز به تشويق پسران به اين امر دامن مي‌زند.
يک جامعه‌شناس با اشاره به اينکه اين روزها ازدواج‌هايي که ميان پسران کوچک‌تر با دختران بزرگ‌تر ديده مي‌شود شبيه به ازدواج دختران جواني است که با مردان مسن‌تر با اختلاف سني زياد صورت مي‌گيرد مي‌گويد: درازدواج دختران جوان با مردان مسن معمولاً دليل اين ازدواج‌ها وضعيت خوب اقتصادي مردان است که دختران حاضر مي‌شوند با تفاوت سني زياد با آنها ازدواج کنند البته مي‌توان موارد استثنا را هم دراين مورد مشاهده کرد و آن ناشي از جهل خانواده‌ها و موافقت آنها با ازدواج دختران کم‌سن و سال خود با مردان مسن بوده است.
حميد فتاحي ادامه مي‌دهد: اين روزها با پديده‌ ديگري درمورد ازدواج دختران بزرگ‌تر با پسران کوچک‌تر مواجه هستيم که به نظر مي‌رسد مهم‌ترين دليل آن مشکلات اقتصادي، به‌هم ريختگي بازار کار و درآمد براي زنان و مردان است.
بيکاري مردان مساله‌اي جدي است که منجر به اين مبادله اقتصادي و اجتماعي مي‌شود يعني اين مردان ترجيح مي‌دهند با دختراني که مسن‌تر هستند، اما شاغل‌اند و وضعيت اقتصادي خوبي دارند، ازدواج کنند و اين همان مشکلي است است که ميان سن و وضعيت شغلي و درآمد و مانند ازدواج مردان با دختران بسيار کوچک‌تر از خودشان به وجود آمده و تبديل به يک آسيب اجتماعي جدي شده است.
او تاکيد مي‌کند: زنان به اين نکته کمتر توجه مي‌کنند که اين نوع ازدواج‌ها در درازمدت به نفع آنها نيست، چراکه به مرور زمان سرمايه فيزيکي زن نسبت به مرد از دست مي‌رود و زندگي بيشتر در معرض خطر است.
فتاحي به مسائل جمعيت‌شناختي نيز اشاره مي‌کند و مي‌گويد: در ميان اين نوع از ازدواج‌ها شاهد تعداد زيادي از ازدواج‌هايي با فاصله سني بسيار کم (مرداني که فقط يک يا دو سال از همسر خود کوچک‌تر هستند) هستيم که اين دسته معمولاً بيشتر به‌دلايل جمعيتي به اين نوع از ازدواج‌ها روي مي‌آورند. در واقع انفجار جمعيتي دهه 60 و برهم خوردن نسبت‌هاي جنسي، باعث شده که دختران و پسران در اين گروه‌هاي سني، بعضا به همسن‌همسري روي بياورند و لزوماً نتوانند همسر موردنظر خود را از بين دختران کوچک‌تر پيدا کنند. به همين دليل برخي نيز داراي اختلاف سن يکي دو سال هستند و دختر از پسر بزرگ‌تر است. همچنين اين دختران نيز بر همين اساس نسبت به اين ازدواج‌ها تمايل نشان مي‌دهند / آرمان

نظرات بینندگان

  • محمد

    | |

    پس عشق چی؟؟ این وسط اگه عشق و دوست داشتن باشه بازم اشتباهه؟؟ من دارم ازدواج میکنم با کسی ک 7 ازم بزرگتره . 5 سالم هست ک با هم رابطه داریم و هر روز عاشقتر از دیروزیم

ارسال نظر