صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چرا نبايد به کودکان موبايل بدهيم؟

متاسفانه برخي از والدين براي اينکه بتوانند بچه ها را از سر خود باز کنند و آنها را ساکت نگه دارند، اين ابزار و بخصوص تلفن همراه را به دست آنها مي دهند. اما بايد بدانيد همين کار بي سر و صدا به سلامتي بچه ها آسيب مي زند.

کد خبر: 6654

موبايل، تبلت، تلويزيون، رايانه و لپ تاپ از جمله ابزاري هستند که زندگي روزمره را در چنبره خود درآورده اند.
ما چه بخواهيم و چه نخواهيم تکنولوژي با گام هاي بلند در حال گذر است و هيچ کدام از ما نيز نميتوانيم از آن فرار کنيم. اما بزرگترين مشکل، نگراني از حال و روز بچه هايي است که اين روزها غرق در تکنولوژي شده اند. اين مسئله هميشه جدال برانگيز بوده است.
عده اي بر اين بارو هستند که بايد با زمانه پيش رفت و درها را به روي تکنولوژي هاي جديد باز کرد. اما عده اي ديگر مي خواهند بچه هايشان حداقل تا ده يا دوازده سالگي از هيولاي تکنولوژي در امان بمانند.
شما جزو کدام دسته والدين هستيد؟ آيا نگران اثرات اين ابزار روي سلامتي فرزندانتان هستيد و يا اينکه سوار بر اين موج تکنولوژي شده ايد و پيش مي رويد؟
متاسفانه برخي از والدين براي اينکه بتوانند بچه ها را از سر خود باز کنند و آنها را ساکت نگه دارند، اين ابزار و بخصوص تلفن همراه را به دست آنها مي دهند. اما بايد بدانيد همين کار بي سر و صدا به سلامتي بچه ها آسيب مي زند.
در اين مطلب سه دليل خوب مي آوريم تا قانع شويد که گوشي هاي همراه را از دست بچه ها بگيريد.

1- مشکل چاقي بچه ها شوخي نيست
نتايج پژوهش هاي متعدد نشان مي دهد که استفاده از تلفن همراه باعث بروز چاقي در برخي از بزرگسالان و بخصوص بچه ها مي شود.
اين روزها گوشي هاي همراه حتي تا سر سفره و ميز غذا نيز آمده است. خيلي از بچه ها سر ميز غذا نيز با موبايل مشغول هستند و در حين غذا خوردن با آن بازي مي کنند. اين کار باعث آسيب جدي به رفتارها و عادت هاي غذايي مي شود، به خاطر اينکه آنها وقت کافي براي جويدن مواد غذايي نمي گذارند و هيچ تمرکزي روي رفتار خود ندارند.
اين مشکل را به بي تحرکي و يکجا نشستن آنها و بازي با تلفن اضافه کنيد. خواهيد ديد که استفاده زياد از تلفن همراه به تناسب اندام و وزن متعادل بچه ها رحم نمي کند.
بايد بدانيد که طبق آمارهاي جهاني 30 درصد کودکاني که زياد با تلفن همراه بازي مي کنند دچار چاقي هستند.
توجه داشته باشيد که اگر بچه ها به استفاده زياد از تلفن همراه عادت کنند، به سختي مي توانيد آنها را به زندگي عادي روزمره برگردانيد

2- بچه ها در معرض امواج خطرناک اند
بدانيد و آگاه باشيد که تلفن هاي همراه داراي امواج خطرناکي هستند که سرطان زا است.
محققان دانشگاه برکلي به اين نتيجه رسيده اند که امواج تلفن هاي همراه براي بچه ها دو برابر خطرناک تر است.
مغز نوزادان و کودکان کم سن و سال امواج بيشتري جذب مي کند. ديواره هاي استخواني مغز کودکان نازک تر و حساس تر از بزرگترهاست. به همين دليل نيز آسيب بيشتري مي بينند.
در نتيجه توصيه مي کنيم تا حدامکان بچه ها را از تلفن همراه دور کنيد. زماني که با آنها مشغول بازي هستيد، موبايل به همراه نداشته باشيد.
براي دور کردن خود و فرزندان تان از آسيب امواج، به توصيه هاي زير عمل کنيد:
- شب ها و موقع خواب گوشي تلفن همراه را زير بالشت يا روي ميز پاتختي قرار ندهيد. بهترين کار اين است که شبها گوشي تان را خاموش کنيد.
- تا حد امکان گوشي را داخل جيب تان نگذاريد.
- تلفن همراه يا مودم ها را داخل اتاق نوزاد و کودک قرار ندهيد.
- اگر نمي توانيد در برابر اصرار فرزندانتان براي استفاده از تبلت يا موبايل و غيره مقاومت کنيد، براي آنها ساعتي خاص مشخص کرده و محدوديت ايجاد کنيد. بهتر است آنها را به بازي هاي ديگر تشويق کنيد. براي اينکار لازم است که خودتان چند ساعت از تکنولوژي بيرون بياييد و ساعاتي را صرفا براي بازي و تفريح با بچه ها اختصاص دهيد.

3- تلفن همراه اعتيادآور است
خيلي از ما تصور مي کنيم که اعتياد صرفا با مصرف مواد مخدر بروز مي کند. اما عادت کردن به هر ابزار يا وسيله اي نيز مي تواند باعث بروز اعتياد به آن شود.
توجه داشته باشيد که بچه ها اصول زندگي اجتماعي را از همان سنين پايين ياد مي گيرند. به همين دليل مهم است که آنها را به داشتن روابط اجتماعي به دور از مکالمات در وايبر و نرم افزارهاي ديگر تشويق کنيد.
توجه داشته باشيد که اگر بچه ها به استفاده زياد از تلفن همراه عادت کنند، به سختي مي توانيد آنها را به زندگي عادي روزمره برگردانيد.
به خاطر اينکه بچه ها خيلي زود به تماس با دوستانشان در دنياي مجازي، بازي با تلفن همراه،نگاه کردن به فيلم يا انيميشن در گوشي ها و جستجو کردن و گشتن در اينترنت عادت مي کنند و تمام اين موارد به سلامتي جسمي و روحي آنها آسيب مي زند.
علاوه بر اين بايد بدانيد که استفاده از تلفن همراه در خواب بچه ها نيز اختلال ايجاد مي کند.
نتايج پژوهشي که در سال 2012 دانشگاه بوستون انجام شده است نشان مي دهد 75 درصد دانش آموزان 9 تا 10 سال که از تلفن همراه استفاده مي کنند به درستي و به ميزان کافي نمي خوابند.
حواستان باشد که چند ساعت قبل از خواب بچه ها، حتما گوشي ها را از دست آنها بگيريد.
به طور کلي بايد گفت: تا حد امکان بچه ها را از گوشي تلفن همراه دور کرده و آنها را به تحرک بدني بيشتر تشويق کنيد.

بيتوته/

نظرات بینندگان

ارسال نظر