صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

آيا آلودگي هوا موجب سکته مغزي مي‌شود؟

آلودگي هوا مي‌تواند سلامتي انسان‌ها را به شدت تحت تاثير قرار دهد. با تنفس در در هواي آلوده، ذرات بزرگ و کوچک مضر وارد ريه شده و مشکلات شديد تنفسي ايجاد مي‌کنند؛ بعضي از ذرات آلوده هم وارد معده شده و ممکن است موجب ايجاد انواع بيماري شوند. البته ريه يا معده ممکن است در يک حالت دفاعي اين ذرات را دفع کرده يا نابود کنند، اما ذرات آلوده بسيار کوچکي به نام نانوذرات وجود دارند که مي‌توانند از لايه دفاعي اول بدن عبور کنند.

کد خبر: 6608

مدت‌هاست که تاثيرات مخرب نانوذرات براي سلامتي بدن شناخته شده است.
آلودگي هوا مي‌تواند سلامتي انسان‌ها را به شدت تحت تاثير قرار دهد. با تنفس در در هواي آلوده، ذرات بزرگ و کوچک مضر وارد ريه شده و مشکلات شديد تنفسي ايجاد مي‌کنند؛ بعضي از ذرات آلوده هم وارد معده شده و ممکن است موجب ايجاد انواع بيماري شوند. البته ريه يا معده ممکن است در يک حالت دفاعي اين ذرات را دفع کرده يا نابود کنند، اما ذرات آلوده بسيار کوچکي به نام نانوذرات وجود دارند که مي‌توانند از لايه دفاعي اول بدن عبور کنند.
نانوذرات که به اندازه يک ميلياردم يک متر هستند (هر نانو متر=۱۰ به توان منفي ۹ متر)، آزادانه در ريه معلق شده و وارد سلول‌ها مي‌شوند. آنها مي‌توانند جلوي ورود اکسيژن به خون و خروج دي‌اکسيد کربن را بگيرند. دانشمندان مي‌گويند وقتي بزرگ‌ترين نانوذرات آلوده به اندازه ۱۰۰ نانومتر است، نانوذرات خيلي راحت مي‌توانند وارد سلول‌ها شوند.
نانوذرات آلوده مي‌توانند به دي.ان.اي، پروتئين و ديگر ساختارهاي سلولي آسيب برسانند. همين کافي است تا بدن آماده ابتلا به هر نوع بيماري خطرناک شود. در چنين شرايطي بدن خردسالان و کهن‌سالان آسيب‌پذيري بالاتري دارد. نانوذرات همچنين مي‌توانند به رگ‌هاي خوني نيز آسيب برسانند، توانايي بويايي انسان را کاهش دهند و حتي در يادگيري و حافظه نيز تاثير بسيار بد برجا بگذارند.

وقتي مغز يک انسان با نانوذرات آلوده مواجه مي‌شود رفتارهاي غيرعادي از خود نشان مي‌دهد، درست مثل شرايطي که بيماري‌هاي سختي مثل آلزايمر يا پارکينسون در مغز ايجاد مي‌کنند. نکته اصلي اينجاست و داده‌هاي جديد پژوهشگران نشان مي‌دهد که چگونه مغز يک انسان توسط نانوذرات موجود در هواي آلوده آسيب مي‌بيند. البته نگراني اصلي دانشمندان نانوذراتي است که مستقيما از راه بيني وارد مغز مي‌شوند.
نانوذراتي موجود در هواي آلوده از طريق تنفس وارد ريه شده و سپس وارد جريان خون مي‌شوند. اين مواد خطرناک از طريق خون در بدن حرکت کرده و بعضي از آنها مغز را نيز آلوده مي‌کنند. وقتي نانوذرات وارد مغز مي‌شوند به طرق مختلف به سلول‌هاي مغزي آسيب مي‌رسانند. يکي از آسيب‌هاي اصلي آلودگي هوا در چنين شرايطي التهاب است. سلول‌هاي مغزي آلوده به نانوذرات پيام درد مي‌فرستند و سيستم ايمني در جواب، گلبول‌هاي سفيد را به محل آلوده ارسال مي‌کند. گلبول‌هاي سفيد از طريق جريان خون با آلودگي مبارزه مي‌کنند و به همين علت بخش آلوده به نانوذرات به سرعت پر از خون مي‌شود. اين اتفاق باعث وقوع التهاب نه تنها در مغز بلکه در سراسر بدن مي‌شود.

التهاب واکنشي سريع محسوب مي‌شود، يعني اين‌که خيلي زود رخ مي‌دهد و زود هم برطرف مي‌شود. گرچه وقتي انسان‌ها در معرض آلودگي هواي مزمن قرار بگيرند بدنشان در برطرف کردن سريع التهاب ناتوان مي‌شود و اين اصلا خوب نيست. التهاب حاصل از نانوذرات باعث مي‌شود که رگ‌هاي خوني تنگ و سخت شوند، در حالي که رگ‌هاي خوني سالم انعطاف‌پذير هستند. در شرايط عادي با هر تپش قلب مقدار زيادي خون از رگ‌هاي سالم عبور مي‌کند؛ ولي وقتي رگ‌ها سفت و تنگ شده‌اند خون براي عبور از رگ دچار مشکل مي‌شود و حتي گاهي رگ‌هاي آلوده کاملا مسدود نيز مي‌شوند. وقتي چنين حالتي در مغز رخ مي‌دهد، فرد دچار حمله مغزي مي‌شود.
نانوذرات حتي مي‌توانند سلول‌هاي عصبي را در ارسال پيام دچار اختلال کنند. سلول‌هاي عصبي با ارسال و دريافت پيام‌هاي شيميايي باهم ارتباط برقرار مي‌کنند و نانوذرات با آسيب رساندن به چنين ارتباطي موجب ايجاد بيماري‌هاي عصبي در بدن مي‌شوند.
سفر در مسير رگ‌ها سوار بر سلول‌هاي خوني به مقصد مغز براي ذرات آلوده بسيار طولاني است. براي همين وقتي ذرات آلوده خيلي کوچک باشند، مي‌توانند ميان‌بر زده و در مسيري مستقيم وارد مغز شوند. اين يافته، نتيجه پژوهش‌هاي گروهي از مرکز پزشکي روچستر در نيويورک آمريکا به سرپرستي آليسون اِلدِر ست. آنها که در حال مطالعه روي نحوه تاثير ذرات آلوده بر بدن انسان هستند، به اين نتيجه رسيده‌اند که نانوذرات از طريق بيني مي‌توانند مستقيما به مغز راه پيدا کنند. چنين اتفاقي موجب واکنش‌هاي تنش‌زا در مغز شده و حتي ممکن بيماري‌هاي سختي نيز در پي داشته باشد.
آنها همچنين به اين نتيجه رسيده‌اند که هواي آلوده بر رشد مغز کودکان نيز تاثير منفي دارد و ضريب هوشي کودکاني که در مناطق آلوده زندگي مي‌کنند نصف کساني است که در هواي پاکيزه بزرگ مي‌شوند.
همچنين شيوع بيماري‌هاي روحي و رواني، اختلالاتي مثل عقب‌ماندگي ذهني و بيماري‌هاي خطرناکي مثل ام.اس يا سرطان به دليل هجوم ذرات آلوده به مغز است./برترين ها

نظرات بینندگان

ارسال نظر