صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

مشاوره سلامت

چرا گل‌مژه مي‌زنيم؟

تا زماني که گل‌مژه داريد، نبايد از وسايل آرايش چشم استفاده کنيد. مرتضي 27 ساله است و مدتي است لبه يکي از پلک‌هايش دانه بزرگ قرمز رنگي ظاهر مي‌شود که نه‌تنها صورتش را کمي نازيبا کرده، بلکه درد زيادي دارد. او معتقد است که ظاهر ناخوشايند گل‌مژه روابط اجتماعي او را هم تحت‌تاثير قرار داده و گاهي اوقات خسته مي‌شود از بس در محيط کار از او مي‌پرسند چه شده! کساني که مدام گل‌مژه مي‌زنند، نمي‌دانند چه‌کار بايد بکنند تا اين مشکل ايجاد نشود و عود نکند؟

کد خبر: 652

سيمرغ/ تا زماني که گل‌مژه داريد، نبايد از وسايل آرايش چشم استفاده کنيد.
مرتضي 27 ساله است و مدتي است لبه يکي از پلک‌هايش دانه بزرگ قرمز رنگي ظاهر مي‌شود که نه‌تنها صورتش را کمي نازيبا کرده، بلکه درد زيادي دارد. او معتقد است که ظاهر ناخوشايند گل‌مژه روابط اجتماعي او را هم تحت‌تاثير قرار داده و گاهي اوقات خسته مي‌شود از بس در محيط کار از او مي‌پرسند چه شده! کساني که مدام گل‌مژه مي‌زنند، نمي‌دانند چه‌کار بايد بکنند تا اين مشکل ايجاد نشود و عود نکند؟

چه‌کار کنيم گل‌مژه عود نکند؟
دکتر محمود بابايي، جراح و متخصص چشم، عضو هيات‌علمي بيمارستان بقيه‌ا...
زمينه پوستي در بروز مکرر گل‌مژه نقش دارد. افرادي که پوست چربي دارند يا در محيط‌هاي آلوده زندگي و کار مي‌کنند، افرادي که حرفه‌شان نجاري، جوشکاري، نانوايي، کشاورزي، صافکاري، نقاشي و... است و افرادي که بهداشت را رعايت نمي‌کنند و مرتب به چشم‌هايشان دست مي‌زنند، مبتلايان به ديابت، درماتيت سبورئيک و افرادي که تغذيه مناسبي ندارند و اهل مصرف زياد شيريني يا تنقلات هستند، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري و عود مکرر آن قرار دارند. خانم‌ها در مقايسه با آقايان بيشتر گل‌مژه مي‌زنند چون هم بستر پوستي‌شان آماده‌تر است هم بيشتر از مواد آرايشي بي‌کيفيت و آلوده استفاده مي‌کنند. در فصل مدرسه نيز معمولا گل‌مژه بين کودکان شايع مي‌شود چون مدرسه محيطي آلوده است و کودکان معمولا بهداشت را رعايت نمي‌کنند و زياد چشمانشان را مي‌مالند اما نگراني اصلي اين است که بعد از بهبود گل‌مژه چه کنيم بيماري عود نکند.
تنها راه پيشگيري، رعايت بهداشت است. نبايد دست آلوده را به چشم برد و بايد چشم‌ها را مرتب با شامپو بچه شست.

پرسشي از متخصص پوست
دکتر فريبا قلمکار، دانشيار دانشگاه علوم‌پزشکي شهيدبهشتي
چه عواملي گل‌مژه را تشديد مي‌کنند؟
وقتي گل‌مژه داريد، انجام برخي کارها مي‌تواند باعث تشديد عفونت يا انتقال آن به ساير نقاط شود. با اين حساب ضرورت دارد که در طول اين مدت از انجام کارهاي زير پرهيز کنيد:
1. آرايش: تا زماني که گل‌مژه داريد، نبايد از وسايل آرايش چشم استفاده کنيد. اين کار نه‌تنها باعث آلوده شدن وسايل آرايشي مي‌شود بلکه مي‌تواند عفونت را تشديد کند و باعث انتقال آن به چشم ديگر شود.

2. استفاده از لوازم آرايش تاريخ گذشته: اين وسايل ممکن است به ميکروب آلوده باشند و باعث انتقال بيماري به چشمانتان شوند. وسايل آرايش بايد شخصي باشد بنابراين هرگز آنها را مخصوصا انواعي که مخصوص چشم هستند، به ديگران ندهيد. علاوه بر اين، هر شب قبل از خواب، آرايش را از روي صورتتان با موادي غيرمحرک بشوييد.

3. ماليدن دست به چشم‌ها: گل‌مژه واگيردار نيست اما ممکن است از يک چشم به چشم ديگر سرايت کند. بنابراين زماني که گل‌مژه داريد، حتما دستانتان را بشوييد تا احتمال انتقال آلودگي به چشم ديگر کاهش يابد.

4. لنز: تا زماني که گل‌مژه بهبود پيدا نکرده لنز را کنار بگذاريد و از عينک استفاده کنيد چون احتمال آلودگي لنز وجود دارد. قبل از استفاده مجدد، لنز را کامل بشوييد.

پرسشي از متخصص پوست
دکتر مجتبي اميري، استاديار دانشگاه علوم‌پزشکي بقيه‌ا...
چرا گل‌مژه مي‌زنيم؟
گل‌مژه در واقع عفونت ريشه مژه است. ترشح چربي از غدد سباسه که در ريشه مژه‌ها قرار دارد براي حرکت پلک و رطوبت‌رساني به مژه ضروري است. وقتي ميکروبي به لبه پلک مي‌رسد، به سرعت وارد اين غدد مي‌شود و ايجاد گل‌مژه مي‌کند. گل‌مژه جوش برجسته و قرمز رنگ و دردناکي است که لبه مژه‌ها ظاهر مي‌شود و به مرور زرد و چرکي مي‌شود و در نهايت بهبود مي‌يابد. عامل ميکروبي گل‌مژه استافيلوکوک است که مکان شايع وجود آن بيني است. کساني که زياد دست به بيني و بعد به پلک‌هايشان مي‌زنند، خيلي راحت ميکروب را از دست آلوده به چشم منتقل مي‌کنند. خوشبختانه گل‌مژه خطري براي بينايي ندارد اما به هر حال بايد عفونت را برطرف کرد. استفاده از کمپرس گرم يا شستشوي مکرر با شامپو بچه به کاهش علائم و بهبود سريع‌تر کمک مي‌کند. در مواردي که عفونت شديد است، بايد از آنتي‌بيوتيک خوراکي مصرف شود. افرادي که مدام گل‌مژه مي‌زنند هم همزمان بايد پمادهاي چشمي استفاده کنند. وقتي گل‌مژه چرکي شد، هرگز نبايد چرک آن را با فشار دادن تخليه کرد زيرا باعث گسترش عفونت مي‌شود. بايد صبر کرد تا گل‌مژه برسد و ظرف يکي- دو هفته خود سر باز کند اما اگر خيلي دردناک است، بايد پزشک در شرايط بي‌حسي آن را تخليه کند. بعد از تخليه چرک، گل‌مژه برطرف مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر