صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چه‌طور هميشه سياه نپوشيم:

چه رنگي را با چه رنگي ست کنيم؟

کد خبر: 611

هنر آنلاين/ بسياري از ما در طول روز بيشتر از رنگ‌هاي سفيد، سياه، طوسي و قهوه‌اي براي انتخاب لباس خود استفاده مي‌کنيم چون هم راحت‌تر با هم هماهنگ مي‌شوند و هم زمان زيادي براي فکرکردن و هماهنگ کردن رنگ‌ها لازم نيست، اما کافي است کمي ذوق و سليقه به خرج دهيم و دو رنگ متفاوت را به زيبايي کنار هم بگذاريم تا با ترکيب رنگ‌هاي جديد‌تر و شاد‌تر از مزاياي آن بهره‌مند شويم.
جولز استنديش، مشاور و نويسنده کتاب «چه‌طور هميشه سياه نپوشيم» و مقاله «چه‌طور تغير عادات در خريد پوشاک مي‌تواند باعث ايجاد احساس شادي و اعتماد به نفس شود» مي‌گويد: طبق آخرين تحقيقات دانشمندان رنگ‌ها تاثيرات رواني بسياري دارند.
او ادامه مي‌دهد: وقتي ما به رنگ خاصي نگاه مي‌کنيم در واقع پيامي به مغز ما ارسال مي‌شود و باعث مي‌شود هيپوتالاموس هورموني را ترشح کند. براي مثال نگاه کردن به رنگ‌هاي گرم و روشن مانند قرمز يا صورتي، هورمون دوپامين که به هورمون احساسات خوب معروف است در مغز ترشح مي‌شود و باعث تقويت روحيه و نشاط مي‌شود. از سوي ديگر نگاه کردن به رنگ‌هاي سرد منجر به ترشح هورمون اکسي توسين مي‌شود که باعث ايجاد آرامش و خونسردي است.
به گفته او ترکيب رنگ‌هاي شاد هم براي خود داستاني دارد که معمولا کار زياد آساني نيست و اگر اين ترکيب را به اصطلاح‌ برتن کسي نديده باشيم انتخاب آن چندان برايمان خوش‌آيند نيست، بنابراين هدف اين مقاله معرفي رنگ‌هايي است که هم از لحاظ ترکيبي بسيار شيک و جذاب مي‌شوند و هم تاثيرات بسزايي بر روي سلامتي شما دارند.

سبز و بلوطي
اگر لباسي سبز رنگ داريد آن را با کفش، کيف يا زينت آلات بلوطي ست کنيد. اين دو رنگ در کنار هم بسيارعالي و با شکوه به نظر مي‌رسند و از جنبه سلامتي براي کساني که دچار گُر گرفتگي يا فشار خون بالا هستند مناسب است.

قرمز روشن و زرشکي
از آنجايي که مغز ما بين گرما و رنگ‌ها ارتباط برقرار مي‌کند و رنگ قرمز روشن داراي بيشترين درجه گرما در طيف نوري است بهتر است اگر لباسي به رنگ قرمز داريم آن را با رنگ زرشکي ست کنيم و معمولا اين ترکيب رنگي با اکثر پوست‌ها و رنگ مو‌ها همخواني دارد.
از ديدگاه سلامتي هم اين ترکيب رنگي باعث افزايش متابوليسم بدن و همچنين کاهش وزن مي‌شود و براي افرادي که همواره به دنبال رعايت رژيم غذايي هستند مناسب است. علاوه بر اين، قرار گرفتن رنگ زرشکي در کنار رنگ قرمز روشن آن حالت تندي قرمز را خنثي مي‌کند.

ارغواني و سبز يشمي
شايد در ابتدا اين ترکيب رنگ آن هم براي لباس بيشتر تند و جلف به نظر بيايد اما اشتباه نکنيد. همراهي سبز يشمي يا آبي روشن با ارغواني کاملا اين تصور را از بين مي‌برد و تندي رنگ ارغواني را خنثي مي‌کند و در واقع اين ترکيب رنگ با بيشتر پوست‌ها هم‌خواني دارد و باعث مي‌شود رنگ پوست شما به اصطلاح باز شود. اين ترکيب رنگي براي از بين بردن استرس و اضطراب بسيار مناسب است.

خردلي و خاکي
اگر لباسي به رنگ خردلي در گوشه کمد لباس شما افتاده است و معمولا هم جايش فقط‌‌ همان جا است و از آن استفاده نمي‌کنيد بهترين زمان اين است که آن را با يک پيراهن يا شلوار خاکي رنگ ست کنيد و بپوشيد. اين ترکيب رنگ، تني طلايي رنگ به پوست شما مي‌بخشد و آن زرق و برق و تندي رنگ خردلي را از بين مي‌برد. در کنار اين ترکيب استفاده از زيورآلات طلايي رنگ نيز بسيار مناسب است. اين ترکيب براي افراد مي‌انسال بسيار مناسب است.

سرخابي و آبي لاجوردي
اين ترکيب رنگ براي خانم‌هايي که وارد دوره مي‌انسالي شده‌اند مناسب است چون سرخابي رنگي جوان پسند و در عين حال زنانه است و قرار گرفتن رنگ آبي لاجوردي در کنار آن تندي رنگ سرخابي را خنثي مي‌کند و ترکيب مناسبي است براي کاهش توجهات به سياهي دور چشم!

بنفش و زرد
از آنجايي که بنفش رنگي بسيار آرام کننده است، پوشيدن لباسي به اين رنگ براي زماني که عصبي يا خسته هستيد بسيار انتخاب خوبي است و ترکيب آن با رنگ زرد به آن احساس شادي مي‌دهد و خلق و خو و روحيه شما را تقويت مي‌کند.

زرشکي و صورتي کمرنگ
رنگ صورتي کم رنگ هم همانند رنگ سرخابي رنگي شاد و جوان پسند است و نسبت به رنگ سرخابي بيشتر قابليت استفاده در مکان‌هاي مختلف را دارد و اضافه شدن شال، کمربند و زينت آلات زرشکي رنگ، آن را بسيار موقر و زيبا جلوه مي‌دهد. اين ترکيب را افراد تا سن ۶۰ سال هم بخوبي مي‌توانند استفاده کنند. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر