صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دکتر سلام/

نشانه هاي ابتلا به سرطان پوست

متخصصان به مردم توصيه مي کنند براي پيشگيري از ابتلا به سرطان پوست ، از سبزي و ميوه ها به مقدار زياد استفاده کرده؛ مصرف سيگار و مواد مخدر را کنار گذاشته؛ مواد غذايي تازه مصرف کرده و از مصرف اشکال دودي، شور و ترشي مواد غذايي خودداري کنند

کد خبر: 594

طبنا نيوز/ سرطان پوست، نوعي سرطان است که با توجه به نوع سلول پوستي رخ مي‌دهد و يکي از مهم‌ترين دلايلي که افراد به سرطان پوست مبتلا مي‌شوند، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشيد است.
علت اصلي سرطان‌هاي پوست تماس طولاني با نور خورشيد است به ويژه اگر نورخورشيد موجب آفتاب سوختگي و تاول شود.
سرطان پوست چند نوع است بطورمثال ضايعات پيش سرطاني، ضايعات پوستي‌اي هستند که سرطاني نيستند ولي باگذشت زمان سرطاني مي شوند.

علت ايجاد سرطان پوست چيست
علاوه بر تماس طولاني با نور خورشيد، تماس شغلي با برخي مواد شيميايي مانند ذغال سنگ و آرسنيک نيز موجب سرطان پوست مي‌شود.
همچنين سرطان پوست ممکن است زمينه ارثي نيز داشته باشد.

نشانه‌هاي سرطان پوست
بنا به اطلاعات کميته آموزش پرستاري و پزشکي بيمارستان فوق تخصصي پوست رازي، دانشگاه علوم پزشکي تهران ، سرطان پوست بيشتر شبيه لکه هاي معمولي پوستي است به همين دليل هر ضايعه مزمن و غيرعادي بايد موردتوجه قرار گيرد به ويژه هر تغييري در اندازه، رنگ، شکل يا ضخامت خال ها را بايد تحت نظر داشت.

* آفتاب سوختگي و نور آفتاب
آفتاب سوختگي و اشعه فرابنفش به سادگي مي تواند به پوست صدمه بزند و اين صدمه مي تواند موجب سرطان پوست شود.
به خاطر داشته باشيد که سرطان پوست خيلي به کندي رخ مي دهد؛ آفتاب سوختگي که در اين هفته در شما ايجاد مي شود ممکن است در 20 سال بعد يا بيشتر، موجب ايجاد سرطان پوست شود.

* وراثت
درصورتي که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بيشتري هستيد.

* محيط
محيط نيز يکي از عوامل زمينه ساز سرطان پوست است به آن معنا که هر چه در منطقه اي، ضخامت لايه ازون کمتر شود، ميزان رسيدن پرتو فرابنفش به زمين و احتمال ابتلا به سرطان پوست بيشتر مي شود.

عوامل مستعد کننده سرطان پوست
افراد زير در معرض احتمال بيشتر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند:

- افرادي که پوست سفيد دارند يا رنگ چشم آن ها روشن است.

- افرادي که تعداد زيادي خال هاي بزرگ با اشکال نامنظم دارند.

- افرادي که در خانواده آنها فرد يا افرادي سابقه سرطان پوست داشته اند.

- افرادي که سابقه مواجهه طولاني با نور شديد آفتاب يا سابقه آفتاب سوختگي شديد دارند.

- افرادي که در مکان هايي با ارتفاع زياد زندگي مي کنند و بيشتر سال تابش آفتاب دارند.

- افرادي که به هر علتي، پرتودرماني شده اند.

کاهش خطرات سرطان پوست
آفتاب سوختگي شديد مي تواند خطر سرطان پوست را به ميزان 50 درصد افزايش دهد بنابراين بايد کمتر در معرض تابش نور خورشيد قرار گرفت به ويژه در اواسط روز و بين ساعات 10 صبح و 3 بعدازظهر، تابش پرتوهاي خورشيد شديدتر است.
متخصصان توصيه مي کنند براي مواجهه کمتر با نور خورشيد از کرم هاي ضد آفتاب حداقل با فاکتور محافظتي 15 يا بيشتر -در مناطقي از بدن که در معرض نور خورشيد است-، استفاده شود.
استفاده از عينک آفتابي مناسب و لباس هاي مناسب که بيشتر سطح بدن را محافظت کنند نيز مي توانند بدن را از نور ماوراء بنفش حفظ کند.
براي حفاظت در برابر اشعه خورشيد، لباس هايي که رنگ روشن دارند مناسب تر هستند؛ کلاه هاي لبه دار که هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سايه مي اندازند، پوشش هاي خوبي هستند.
درصورتي که تغييري در پوست ايجاد يا خال ها دچار تغييراتي شدند يا زخمي ايجاد شد که بهبودي و ترميم خوبي نداشت حتما در اولين فرصت بايد به پزشک مراجعه کرد.
افراد بايد هنگام شنا مراقب پوست بدن خود باشند زيرا حتي در زيرآب نيز مي توان دچار آفتاب سوختگي شد.
متخصصان به مردم توصيه مي کنند براي پيشگيري از ابتلا به سرطان پوست ، از سبزي و ميوه ها به مقدار زياد استفاده کرده؛ مصرف سيگار و مواد مخدر را کنار گذاشته؛ مواد غذايي تازه مصرف کرده و از مصرف اشکال دودي، شور و ترشي مواد غذايي خودداري کنند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر