صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

آداب هديه دادن در دوران «عقد»

شما با هديه دادن به نوعي عشق و علاقه خود را به همسرتان نشان مي‌دهيد. به او مي گوييد که او براي شما ارزشمند است و هميشه به يادش هستيد حتي وقتي در کنار او حضور نداريد.

کد خبر: 5937

سياري از هزينه‌ها و مراسمي که در دوران عقد مرسوم است، ريشه در تاريخ و سنت‌هاي ديرين ما دارند و هر يک نشانه‌اي از رسم و آيين ويژه‌اي است. از آنجا که دوران عقد اولين قدم هاي زندگي مشترک شما است و قطعا هر دو شما سعي داريد که در دل ديگري نفوذ بيشتري داشته باشيد، بهتر است به هديه دادن به عنوان يک روش ابراز محبت بيشتر فکر کنيد.
شما با هديه دادن به نوعي عشق و علاقه خود را به همسرتان نشان مي‌دهيد. به او مي گوييد که او براي شما ارزشمند است و هميشه به يادش هستيد حتي وقتي در کنار او حضور نداريد.
پيامبر اکرم (ص) فرموده اند: «هديه به همسر عفت او را بيشتر مي کند.» و امام على عليه‏السلام هم در حديثي ديگر مي فرمايند: «هديه دادن دوستى را به دنبال مى‏آورد.» البته اين هديه حتماً نبايد کادويي گران‌قيمت باشد بلکه شاخه‌اي گل سرخ يا هديه‌اي کوچک مي‌تواند خوشحالي همسرتان را تضمين کند.با تمام اين ها، هديه دادن هم نيازمند مديريت است. مديريت پول، زمان و مکان آن.
- هديه دادن گاهي با توقعات کاذب و تجملات بي‌شماري همراه مي شود و بعد از مدتي کم کم جنبه‌ي وظيفه پيدا مي کند. از همه اين ها مهم تر، در ميان دلهره هاي مالي دختر و پسر که در دوران عقد مرسوم است، هديه دادن مي تواند يک بار به بارهاي مالي اين دوران اضافه کند.
- هديه هاي شما هميشه نبايد بزرگ باشد هميشه هم نبايد کوچک و کم اهميت باشد. در مناسبت هاي خاص براي همسرتان هديه خاص بگيريد اما در ملاقات هاي معمولي تان مي توانيد به يک جعبه شکلات و شيريني يا يک شاخه گل و حتي يک کارت يا کتاب کوچک بسنده کنيد.
- گاهي به اعضاي خانواده همسرتان هديه دهيد اما نه هميشه. ترجيحا اين هدايا مربوط به مناسبت ها باشد. هديه کينه ها را از بين مي برد. اما بعضي ها ممکن است با انتخاب هديه نامناسب باعث ايجاد کينه شوند. هديه بايد در شان طرف مقابل باشد و با سن و سال، فرهنگ، جايگاه و جنسيت او سنخيت داشته باشد. اين الزاما به معني گران قيمت بودن هديه نيست به معني مناسب بودن آن براي شخصيت فرد مقابل است.
- در اين دوران، زن و مرد هزينه‌هاي مشخصي دارند، مثل هزينه تامين جهيزيه، خريدهايي که به طور معمول در هنگام عقد انجام مي‌شود مثل خريد آينه و شمعدان، حلقه ازدواج و... بنابراين توجه داشته باشيد که با تفکر صحيح و منطقي هزينه هايتان را به‌گونه‌اي مديريت کنيد تا هم بتوانيد دل هم را شاد کنيد و هم شرايط اقتصادي خود را در سطح مطلوبي نگه داريد. توجه داشته باشيد کيفيت برنامه‌ريزي براي هزينه‌کردن خيلي مهم‌تر از کميت آن باشد. به‌عنوان مثال، برگزاري مراسم عقد ساده و با مهمان‌هاي خصوصي ممکن است لذت بيشتري را نصيب شما و همسرتان کند تا يک مراسم بزرگ که به خاطر حضور اقوام و آشنايان دور احساس معذب بودن به شما دست بدهد. البته تمام اين برنامه‌ريزي‌ها بايد با توجه به سليقه‌ي شما و همسرتان و با توجه به وضعيت اقتصادي و مالي و جلب رضايت والدين تان ترتيب داده شود. آنچه در هنگام خريد عقد توصيه مي‌شود اين است که هميشه دوطرف حد اعتدال را رعايت کنند. بدان معني که يک خريد آبرومند و معقول را داشته باشند نه آنقدر اجناس کم و ارزان انتخاب کنند و نه دست روي گران‌ترين جنس فروشگاه بگذارند./ايران بانو

نظرات بینندگان

ارسال نظر