صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

آيا آدامس جويدن در سلامت دندان ها مؤثر است؟

ديگر ترکيبات جايگزين قند در آدامس ها قدرت شيرين کنندگي دارند اما گلوسيد( قند) و پروتئين نداشته و به همين دليل پوسيدگي دندان ها را تسهيل نمي کند. براي حفظ سلامت دندان ها تنها اين آدامس ها توصيه مي شود.

کد خبر: 5923

اگر آدامس براي دندان ها مفيد باشد فقط بايد انواع بدون شيريني انتخاب شود که مواد ديگري مانند زيليتول، سوربيتول و مانيتول جايگزين آن شده باشد. در واقع، قند نبايد مصرف شود زيرا باعث پوسيدگي دندان ها مي گردد. به خاطر داشته باشيد باکتري هايي که به طور طبيعي در دهان زندگي مي کنند از قند تغذيه کرده و اسيدي توليد مي کنند که به ميناي دندان آسيب مي رساند.البته بايد توجه داشت آدامس هاي بدون شکر هم در دراز مدت باعث آسيب هايي به مغز مي شود و نبايد در خوردن اين آدامس ها افراط کرد.
ديگر ترکيبات جايگزين قند در آدامس ها قدرت شيرين کنندگي دارند اما گلوسيد( قند) و پروتئين نداشته و به همين دليل پوسيدگي دندان ها را تسهيل نمي کند. براي حفظ سلامت دندان ها تنها اين آدامس ها توصيه مي شود.

محرک ترشح بزاق دهان
شيوه عمل آدامس به ترشح بزاق مربوط مي شود. درواقع، زماني که آدامس جويده مي شود، بزاق آفزايش مي يابد. اين کار حذف باقيمانده هاي غذا و به خصوص شيريني را تسهيل مي کند که اين مواد در تشکيل پلاک هاي دنداني و پوسيدگي ها نقش دارد. بزاق همچنين در خنثي کردن اسيد توليد شده توسط باکتري هاي دهان و دندان نيز نقش دارد. به علاوه حجم زياد بزاق، مقدار کلسيم و فسفر؛ دو عنصر تقويت کننده ميناي دندان را افزايش مي دهد.
بعضي تحقيقات نشان مي دهد که جويدن آدامس پس از مصرف يک خوراکي شيرين، تقريبا تا 50% قند موجود در سطح دندان ها را از بين مي برد. همچنين جويدن آدامس بدون قند به مدت 20 دقيقه پس از غذا خوردن به پيشگيري از پوسيدگي هاي دنداني کمک مي کند.

آدامس جويدن پس از ناهار
جويدن آدامس بدون قند پس از ناهار از جديدترين توصيه هاي متخصصان سلامت دهان و دندان است. البته توجه داشته باشيد که آدامس جويدن جاي مسواک را نمي گيرد و به عنوان عاملي کمکي محسوب مي شود. دندان ها بايد هر روز صبح و شب به مدت 2 دقيقه مسواک زده شوند. از ديگر توصيه هاي بهداشتي دهان و دندان مي توان به موارد زير اشاره کرد:

پس از مسواک شبانه از نخ دندان استفاده کنيد.
مسواک زدن را با مصرف روزانه يک بار دهان شويه کامل کنيد.
زماني که پرزهاي مسواک خم شد و يا حداقل هر سه ماه يک بار مسواک را عوض نماييد.
در صورت عدم مصرف آدامس پس از مصرف تنقلات يک ليوان آب بنوشيد. البته ريزه خوري و تنقلات چندان توصيه نمي شود.
حداقل هر سال يک بار به دندانپزشک مراجعه نماييد.

آيا آدامس جويدن الزامي است؟
در صورتي که ديگر توصيه هاي بهداشتي دهان و دندان را رعايت کنيد و بين وعده هاي غذا ريزه خوري نداشته باشيد اجباري به جويدن آدامس نيست. البته بايد توجه داشت که ترکيبات آدامس در سيتسم گوارشي تخمير مي شوند و توليد گاز را بيشتر مي کند. همچنين جويدن آدامس حجم بيشتري هوا را وارد معده مي کند که احتمال نفخ را افزايش مي دهد. بهتر است آدامس جويدن پس از ناهار را امتحان کنيد و با توجه به شرايط سلامت خود اين عادت رابراي سلامت دهان و دندان راعايت نماييد./قدس آنلاين/

نظرات بینندگان

ارسال نظر