صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چرا دور چشم سياه مي شود؟

شما مي توانيد سياهي زير چشم خود را به حداقل برساند و در برخي موارد آنها را به طور کامل از بين ببريد. براي اطلاعات بيشتر مرحله 1 را مشاهده ميکنيم.

کد خبر: 5277

شما مي توانيد سياهي زير چشم خود را به حداقل برساند و در برخي موارد آنها را به طور کامل از بين ببريد. براي اطلاعات بيشتر مرحله 1 را مشاهده ميکنيم.
خواب زيبايي داشته باشيد. شبها به مقدار کافي و مناسب بخوابيد.هنوز به طور کامل مشخص نشده است که چرا خواب ناکافي بر سياهي زير چشم موثر است، اما کمبود خواب باعث رنگ پريدگي پوست (و در نتيجه افزايش سياهي زير چشم)، و کاهش گردش خون ميشود. همچنين باورها بر اين است که زمان زيادي دراز کشيدن نيز علت آن ميتواند باشد. قبل از رفتن به رختخواب در شب، آرايش چشم خود را کاملا پاک کنيد . اگر اين کار را نکنيد، هنگامي که مسن تر شويد، چشم شما مي تواند بسيار خسته تر و پيرتر بنظر برسد.

1-مقدار خواب مورد نيازتان را مشخص کنيد. (که معمولا 7-9 ساعت در شب ميباشد، اما براي افراد مختلف در زمان هاي مختلف در طول زندگي متفاوت است). سعي کنيد که به طور منظم براي چند هفته به مقدار کافي بخوابيد.

• داروها مي توانند کيفيت خواب شما را تحت تاثير قرار دهند. از اين محصولات پرهيز کنيد و يا از آنها تنها در حد اعتدال براي موارد پزشکي خاص استفاده کنيد.

• دريافت ويتامين کافي به خواب مناسب کمک ميکند. کمبود خواب، با جذب کم ويتامين و کاهش عملکرد آدرنال همراه است. آدرنال کمتر شما، باعث جذب کمتر ويتامين ب6 کمتر ميشود. ب6 کمتر، باعث ترشح کمتر غدد آدرنال و در نهايت چرخه ي نامناسب و ناکافي خواب ميشود.، ويتامين ها به طور منظم مورد نياز هستند. خواب راحت و مناسب،نيازمند دريافت کافي منيزيم ،کلسيم در قالب خوردن مقدار زيادي سبزيجات (که در کلسيم و منيزيم بالاتر از محصولات لبني هستند) و يک مکمل معدني خوب ،است.

 2- آلرژي هاي خود را درمان کنيد. آلرژي ها از علل شايع تغيير رنگ پوست زير چشم هستند. اگر آلرژي ريشه مشکل شما است، آنرا درمان يا آلرژن را حذف کنيد. مشکلات آلرژي فصلي مثل تب يونجه اغلب به طور موثر با دارو درمان ميشود.

• براي آلرژي هاي ديگر، معمولا بهترين روش، اجتناب ار آلرژن است.. اگر سياهي دور چشم يا پف کردگي آن ثابت هستند، ممکن است حساسيت غذايي تشخيص داده نشده و يا آلرژي به يک ماده شيميايي در خانه و يا محل کار خود داشته باشيد. صحبت با يک متخصص پوست به شما کمک ميکند تا آنچه را که ممکن است به آن آلرژي داشته باشيد را شناسايي کنيد. افراد مبتلا به آلرژي ممکن است کمبود B6، اسيد فوليک و B12 داشته باشند.استفاده از مولتي ويتامين نيز ميتواند مفيد باشد.

• آلرژي به گلوتن. يکي ديگر از آلرژي هاي شايع است که باعث سياهي دور چشم ميشود و مخصوصا حساسيت به آرد گندم است.اما ممکن است شما بيماري سلياک داشته باشيد. براي تست بيماري سلياک، بايد آزمايش خون بدهيد.بسيار مهم است که بدانيد به گلوتن آلرژي داريد، يا بيماري سلياک داريد.

3 . احتقان بيني خود را برطرف کنيد.بيني مسدود ميتواند باعث سياهي دور چشم شود.زيرا رگهاي اطراف سينوس ها سياه و تيره و متسع ميشود.

4. خوب غذا بخوريد. رژيم غذايي سالم و متعادل حاوي ويتامين ها و مقدار زيادي آب باشد.مشکلات زيبايي اغلب به کمبود ويتامين ها مربوط ميشود.سياهي دور چشم و پف کردگي اغلب به کمبود ويتامين K و يا آنتي اکسيدان ناکافي مربوط است. همچنين، کمبود B12 (که معمولا به کم حوني مربوط است) مي تواند به سياهي دور چشم منجر شود.

• مقدار زيادي از ميوه ها و سبزيجات، به ويژه کلم، اسفناج و ديگر سبزيجات داراي برگ سبز مصرف کنيد. در صورت لزوم از مکمل ها و ويتامين هاي روزانه استفاده کنيد.نوشيدن مايعات کافي به بهبود عملکرد گردش خون کمک ميکند.

• مصرف نمک را کاهش دهيد. نمک اضافي در بدن منجر به حفظ آب در مکان هاي غير معمول شده که مي تواند منجر به پف کردگي زير چشم شود. نمک بيش از حد نيز مي تواند گردش خون را مختل کرده و باعث شود تا رگ هاي خوني زير پوست آبي به نظر برسند.

5. تصميم به ترک سيگار بگيريد.سيگار کشيدن باعث مشکلات عروقي (رگهاي خوني) ميشود که نه تنها مي تواند زندگي شما را تهديد کند، بلکه باعث ميشود رگ هاي خوني شما برجسته تر و آبي تر شوند.

6. آرامش. آرامش باعث حذف منابع استرس و اضطراب ميشود که شما را از خواب، غذا خوردن و استراحت کتافي و مناسب باز ميدارند. پوست منعکس کننده ي تمام بيماري هاي روحي و جسمي است. پس نياز به استراحت و آرامش را از ياد نبريد.

7. قبول آنچه را که نمي توانيد تغيير دهيد. برخي از علل سياهي زير چشم را متاسفانه نميتوان رفع کرد. اين علل عبارتند از:
• تجمع رنگدانه ها. اين مورد مي تواند باعث سياهي زياد در زير چشم شود.

• قرار گرفتن در معرض خورشيد. اين مي تواند توليد ملانين را افزايش دهد.

• افزايش سن. پيري باعث نازک شدن پوست ميشود،در نتيچه رگ ها و عروق و چربي و کلاژن در طول زمان واضح تر بنظر ميرسند.

• وراثت.بنظر ميرسد سياهي ذور چشم در بعضي موارد ارثي باشد.اما اين بدان معني نيست که نميتوان هيچ کاري انجام ذاذ. اما بايد انتظار حداقل موفقيت براي خلاص شدن از آنها را داشته باشيد.

• ويژگي هاي صورت شما. سياهي دور چشم ممکن است سايه اي باشد از ذيگر اجزاي صورتتان.ُ غير از استفاده دقيق از لوازم آرايشي راه ديگري وجود ندارد.

 درمان طبيعي
1- از برش هاي خيار استفاده کنيد. استفاده از برش خيار مدتهاست براي کاهش پف کردگي و تازه کردن ظاهر پوست اطراف چشم استفاده ميشود. و استفاده ي سريعي براي چشمهاي خسته و پف کرده ميباشد. يک تکه روي هر چشم،در ناحيه ي سياهي بگذاريد. اين کار را روزانه انجام داده و به مدت 10-15 دقيقه دراز کشيده و چشمهاي خود را بسته نگه داريد.

2 - روزانه يک کيسه چاي سرد يا يخ که در پارچه اي نرم پيچيده شده روي چشم خود بگذاريد. تانين موجود در چاي کيسه اي، تورم و تغيير رنگ زير چشم را کاهش مي دهد. دراز بکشيد، ترجيحا در صبح، و کيسه هاي چاي کافئين دار سرد و مرطوب را به مدت 10-15 دقيقه روي چشم خود نگه داريد و چشمهاي خود را ببنديد. شما مي توانيد شب آنها را در يخچال بگذاريد تا براي صبح آماده باشد.

3- از نمک استفاده کنيد. 2 فنجان آب را با يک چهارم قاشق چايخوري نمک دريا و يا نصف قاشق چايخوري جوش شيرين در يکي از سوراخهاي بيني خود بريزيد. سر خود را طوري کج نگه داريد که آب از سوراخ بيني ديگر بيرون بيايد. بهتر است هنگامي استفاده شود که دچار احتقان بيني شده ايد.
4 - از سيب زميني استفاده کنيد . يک سيب زميني نپخته را رنده کرده و آنرا به مدت 30 دقيقه روي چشمان بسته خود بگذاريد و به پشت بخوابيد و آنرا با آب گرم بشوييد. اين روش براي برخي افراد بسيار مفيد است.

5 - از يک قاشق يخ زده استفاده کنيد. يک قاشق را در فريزر به مدت 10-15 دقيقه قرار دهيد. آن را در خارج و روي سياهي ها قرار دهيد و تا زماني که قاشق دوباره گرم شود، آن را نگه داريد.

6- آب بنوشيد. نوشيدن آب هميشه خوب است، اما وقتي که صحبت از سياهي زير چشم ميشود، واقعا مفيد است. همچنين کمک مي کند تا آرامش خود را حفظ کنيد.

7- اجتناب از مالش چشم ها. معمولا مالش چشم ها آلرژي به ارمغان مي آورد، اما هميشه اينطور نيست. همچنين مي تواند يک عادت اضطرابي و عمل انعکاسي باشد. صرفنظر از اين موارد، بهتر است اين کار را نکنيد زيرا موجب تحريک پوست شده و باعث شکستن مويرگ هاي ريز ذر زير چشم ميشود.که در نهايت باعث پف کردگي و تغيير رنگ پوست زير چشم ميشود.

8- يک رژيم غذايي سالم غني شده با ويتامين C، D و E داشته باشيد.

9- روي پوست زير چشم به طور مستقيم تمرکز کنيد. به خاطر داشته باشيد که هر گونه تماس مستقيم با پوست زير چشم بايد ملايم باشد، زيرا پوست زير چشم، ظريف ترين ناحيه در بدن شما است.

10- از عينک آفتابي تيره براي حفاظت از پوست در برابر تغييرات ملانيني استفاده کنيد.

11- اطمينان حاصل کنيد که قبل از خواب بيش از حد مايعات مصرف نکنيد. اين مي تواند باعث ايجاد کيسه هاي زير چشم شود./پارس طب

نظرات بینندگان

ارسال نظر