صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

ويتامين هاي ضروري براي رشد و تقويت مو در آقايان

طاس شدن، پديده اي شايع است که در بسياري از آقايان پس از دهه۲۰ و در اوايل دهه ۳۰ اتفاق مي افتد.ريزش مو؛ فرايندي طبيعي است که طي آن، موها از جاي خود بيرون آمده و موهاي جديد و بهتر جايگزين آنها مي شود.اما برخي اوقات اين ريزش مو بنا به دلايل متعددي شديدتر خواهد شد و عدم تعادل در مواد مغذي در بدن، يکي از علل عمده اين ريزش محسوب مي شود.

کد خبر: 5266

طاس شدن، پديده اي شايع است که در بسياري از آقايان پس از دهه۲۰ و در اوايل دهه ۳۰ اتفاق مي افتد.ريزش مو؛ فرايندي طبيعي است که طي آن، موها از جاي خود بيرون آمده و موهاي جديد و بهتر جايگزين آنها مي شود.اما برخي اوقات اين ريزش مو بنا به دلايل متعددي شديدتر خواهد شد و عدم تعادل در مواد مغذي در بدن، يکي از علل عمده اين ريزش محسوب مي شود.
ويتامين هايي بسيار مهم وحياتي براي جلوگيري از ريزش موها وجود دارند.اين ويتامين ها ، پوست سر را تغذيه کرده و موجب تقويت رشد موهاي جديد و سالمتر شده و با مشکلات ديگر مو هم مبارزه خواهد کرد.
بسياري از اين ويتامين ها، خاص مردان فرموله شده و همزمان با کنترل ريزش مو و حفظ همان مقدار مو در سر،مي تواند به عنوان يک روش موثر پيشگيري کننده از ريزش مونيز مورد توجه قرار گيرند.به علاوه اين ويتامين ها نقشي بسيار مهم و کليدي را در تحريک رشد موها بر عهده دارند.
الگوي ريزش مو در مردان و زنان متفاوت است.در الگوي ريزش مردان، نازک شدن تارهاي مو معمولا از شقيقه ها شروع شده و به سمت مرکز سر پيش مي رود و اگر چه اين امر ، جز در موارد خاص، بيماري يا مشکل خاصي محسوب نمي شود، اما از ديد بسياري از مردان از نظر زيبايي اهميت بسيار زيادي دارد.

ويتامين هاي موثر در رشد مو
ويتامين هاي مو براي مردان،فوليکول هاي مو را تقويت کرده و عومل ريزش مو را تحت کنترل خود در مي آورند و موجب رشد سريعتر آنها خواهند شد.
درضمن، بسياري از اين ويتامين ها، باعث ضخيم تر شدن تارهاي مو نيز مي شوند.
اين ويتامين ها از ترشح dihydrotestosteronدي هيررو تستوسترون ، آندروژني که مسئول ريزش و کاهش مو در مردان است، جلوگيري مي کند.
کمبود ويتامين ها و مواد معدني در بدن نيز مي تواند منجر به ريزش موها شود.بنابراين اينکه چگونه مي توان ريزش مو ها را کنترل کرده و چه ويتامين هايي براي رشد و تقويت موها مفيد و موثر هستند، جزء سوالات بسيار رايج و متداول در ميان مرداني است که نگران از دست دادن موهاي خود هستند.
Bکمپلکس يکي از بهترين ويتامين ها براي رشد موها به شمار مي رود.اين ويتامين شامل تيامين( B1)، ريبو فلاوين (B2)، نياسين (B3)، اسيد پانتوتنيک (B5) ،اسيد فوليک (B9)، پيريدوکسين (B6)، بيوتين (B7) , و Cyanocobalamin(B12)مي باشد.اين ويتامين در ترکيب با اسيدهاي آمينه، فوليکول هاي مو را براي توليد موهاي جديد تقويت مي کند.از اين رو مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامين B کمپلکس، براي رشد موها بسيار لازم و ضروري است.

ويتامين E، علاوه بر تاثيرات مطلوبي که بر پوست مي گذارد، به عنوان يکي از ويتامين هاي موثر در رشد موها نيز مورد توجه قرار مي گيرد.اين ويتامين با افزايش گردش خون در پوست سر که منجر به رشد بهتر موها مي شود و داشتن موهايي سالم وزيبا بسيار حائز اهميت مي باشد.به علاوه اين ويتامين موجب بهبود بافت مو و درخشان تر شدن آن خواهد شد.
ويتامين ديگري که نقش بسيار مهمي در جلوگيري از ريزش موها بر عهده دارد، ويتامين C ميباشد.اين ويتامين هم با تحريک گردش خون بهتر در مويرگ هاي پوست سر، موجب حفظ سلامت آن مي شود و داشتن پوست سر سالم و مهيا براي رشد موها، از عوامل مهم تقويت و تسريع رشد موها مححسوب مي شود.در ضمن اين ويتامين از آسيب هاي مو نيز جلوگيري مي کند.
رتينول که بيشترآنرا با نام ويتامين A مي شناسيم، براي ترميم فوليکول هاي آسيب ديده مو و جلوگيري از خشکي آنها بسيار ضروري خواهد بود.
ويتامين A نه تنها موجب افزايش رشد موهاي سالم مي شود، بلکه به حفظ سلامت پوست، ناخن و چشم ها نيز کمک زيادي مي کند.
مصرف کافي ويتامين هاي مو براي مردان، مي تواند باعث کندي روند نازک شدن و طاسي سر در اين افراد شود.
براي داشتن موهايي سالم و قوي با تارهاي ضخيم ،علاوه بر مصرف اين ويتامين ها، داشتن رژيمي سالم، مغذي و متعادل و نوشيدن آب کافي ، بسيار حائز اهميت مي باشد.اين برنامه ريزي صحيح، علاوه بر تمامي اين مزايا، از بروز بسياري از مشکلات مربوط به مو نيز جلوگيري خواهد کرد./خبر نو/

نظرات بینندگان

ارسال نظر