صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

انحراف بيني چيست؟ا

انحراف بيني با توجه به شيوع خيلي زياد در ميان مردم و به دليل اينکه تأثيرات بسيار زيادي بر نحوه زندگي و سلامت افراد مي‌گذارد، بحث حائز اهميت و مهمي به شمار مي‌آيد.

کد خبر: 5050

انحراف بيني با توجه به شيوع خيلي زياد در ميان مردم و به دليل اينکه تأثيرات بسيار زيادي بر نحوه زندگي و سلامت افراد مي‌گذارد، بحث حائز اهميت و مهمي به شمار مي‌آيد.
وقتي در مورد انحراف بيني صحبت مي‌کنيم، اولين مسأله‌اي که به ذهن ما خطور مي‌کند گرفتگي بيني مي‌باشد که اين مسأله تا حدود بسيار زيادي درست مي‌باشد. اگرچه مهم‌ترين مسأله در انحراف بيني گرفتگي بيني مي‌باشد وليکن بايد مد نظر داشته باشيم که انحراف تيغه بيني ممکن است باعث ايجاد مسايل ديگري از جمله سردرد و عفونت سينوس‌ها گردد. در عين حال ممکن است که کسي انحراف بيني داشته باشد ولي با مشکل خاصي هم روبه‌رو نباشد.
انحراف تيغه بيني در اکثر افراد ديده مي‌شود. با اين حال نمي‌توان اظهار کرد که تمامي اين موارد از اهميت کلينيکي بر خوردار هستند واگر کسي دچار انحراف تيغه بيني باشد الزاما بايد تحت مراقبت و درمان قرار بگيرد.

ساختار اصلي تيغه بيني چگونه است؟
انحراف بيني-پيش از هر چيز جهت آشنايي با اين بيماري لازم است تا با ساختار تيغه بيني آشنا شويم. تيغه بيني تيغه‌اي است بسيار نازک که در قسمت‌هاي مختلف ضخامت آن بين 1 تا 2 ميليمتر مي‌باشد که دو حفره بيني را از هم جدا مي‌کند و قاعدتا بايد دقيقا در حد وسط بيني قرار بگيرد ولي همانطور که ذکر آن به ميان آمد انحراف جزيي آن به طرفين الزاما با مشکل خاصي همراه نخواهد بود.تيغه بيني از لحاظ ساختماني داراي دو قسمت مي باشد، يکي قسمت جلويي که ساختاري غضروفي دارد و ديگري قسمت پشتي و بالايي که از استخوان تشکيل شده است. غضروف بافتي است نيمه سخت که از قوام و پايداري خوبي برخوردار مي‌باشد و داراي حالتي ايستايي مي‌باشد اما در مقايسه با استخوان به مراتب نرم‌تر و انعطاف پذيرتر مي‌باشد و به راحتي قابل بريده شدن است.
يکي از مهم‌ترين دلايلي که قسمت جلويي و پاييني بيني از غضروف تشکيل شده اين است که حالت ارتجاعي داشته باشد و بيني بتواند به طرفين حرکت بکند و خداوند اين قسمت از بيني را اينگونه خلق کرده که بيني صرفا يک عضو کاملا ثابت نباشد و بتواند به طرفين حرکت مختصري داشته باشد. از ديگر دلايل غضروفي بودن قسمت پايين بيني اين است که چون اين قسمت بيشتر در معرض ضربه قرار دارد در صورت وارد آمدن ضربه به اين قسمت دچار شکستگي نشود. اين در حالي است که قسمت استخواني که سخت‌تر مي‌باشد در صورت وارد شدن ضربه شکننده‌تر است. لازم به ذکر است که بر روي اين دو قسمت تيغه، يک پوشش مخاطي نازک قرار دارد که علي‌رغم نازک بودن از اهميت به سزايي برخوردار مي‌باشد، هم از لحاظ خون رساني به تيغه بيني و هم از اين لحاظ که اين پوشش در تنظيم درجه حرارت دمي و کيفيت تنفسي و بويايي مهم مي‌باشد.

چه وظيفه‌اي بر عهده تيغه بيني مي باشد؟
انحراف بيني-از لحاظ عملکرد وظيفه تيغه بيني تنها همان جدا کردن دو قسمت بيني از يکديگر مي‌باشد. يکي از محاسن اين که دو قسمت بيني جدا از هم مي‌باشند اين است که بيماري‌ها و ميکروب‌ها به راحتي از يک سمت به سمت ديگر قابل انتقال نخواهند بود. از ديگر محاسن جدا شدن فضاي داخل بيني به دو قسمت کوچکتر اين است که اگر اين فضا از يک حدي بزرگتر باشد ممکن است هوا در هنگام ورود به داخل بيني دچار چرخش شود و مشکلاتي را براي عمل تنفس ايجاد کند. با باريک‌تر شدن فضاي ورودي هوا به درون يک محفظه در صورت ثابت بودن فشار مکنده هوا سرعت بالاتر مي‌رود و امکان ايجاد گردابه هوا کاهش مي‌يابد. به‌طور خلاصه مي‌توان گفت که تيغه بيني وظيفه تنظيم هواي وردي به بيني را برعهده دارد. از ديگر اثرات وجود تيغه بيني مي‌توان به نگه داشتن شکل ظاهري بيني اشاره کرد. درافرادي که تيغه بيني آنها در اثر ضربه دچار شکستگي شده است مي‌توان به راحتي مشاهده کرد که در اثر آسيب ديدگي اين عضو، بيني شکل ظاهري خود را از دست داده و دچار افتادگي شده و به اصطلاح حالت کوفتگي پيدا مي‌کند.
بخش‌هاي ديگري هم در تيغه بيني وجود دارد، از آن جمله مي‌توان به بخش‌هايي اشاره کرد که در صورت تحريک باعث بروز سردردهاي شديد مي‌شوند و در برخي از مواقع دليلي هستند براي آغاز ميگرن.

چه عواملي باعث انحراف بيني مي‌شوند يا بر آن موثرند؟
*يکي از مهم‌ترين عوامل دخيل در انحراف بيني عوامل تکاملي و ارثي مي‌باشند. عامل تکاملي و ارثي در انحراف بيني بدان معنا مي‌باشد که در هنگام جنيني به خاطر اختلافاتي که در جثه و اندام پدر و مادر وجود دارد و همين طور به خاطر اختلافات ژنتيکي، تيغه در هنگامي که مي‌خواهد رشد پيدا کند به خاطر اين عدم تشابه که ازسمت پدر و مادر به ارث مي‌برد به صورت نامتقارن در دو طرف بيني رشد مي‌کند علاوه بر اينکه رشد تيغه و گوشت و پوست هم باهم همخواني لازم را ندارند و در نتيجه تيغه بيني دچار انحراف مي‌شود. اين نوع انحراف بيني به عنوان انحراف تکاملي هم شناخته مي‌شود. اين انحراف بيني ممکن است که از ابتدا وجود نداشته باشد و با مرور زمان و رشد نوزاد و بالاتر رفتن سن او کم‌کم نمايان گردد، از اين روست که اين نوع انحراف بيني را به عنوان انحراف تکاملي نيز مي‌شناسند که همان‌طور که ذکر شد دليل آن اختلاف ميزان رشد قسمت‌هاي مختلف بيني با همديگر مي‌باشد. در برخي موارد افرادي که دچار مشکلات تنفسي هستند به عنوان مثال داراي لوزه سوم بزرگتر از حد معمول هستند ممکن است دچار تغييراتي در ساختار دستگاه تنفسي بشوند، مثلا سقف دهان آنها گودتر بشود و به دليل اينکه سقف دهان در زير فضاي بيني قرار دارد با گودتر شدن آن به تيغه بيني فشار وارد مي‌شود و باعث انحراف تيغه بيني مي‌شود. در ديگر موارد کساني که دچار بيماري‌هاي فک و صورت هستند ممکن است که دچار انحراف بيني شوند، مثلا کساني که داراي فک بالايي کوچک‌تري هستند ممکن است که دچار انحراف تيغه بيني بشوند. همين طور کساني که دچار بيماري لب شکري و يا شکاف کام هستند تقريبا در تمامي موارد به انحراف بيني دچار مي‌شوند.

*عامل دوم در انحراف تيغه بيني، ضربه مي‌باشد. ضربه‌ها در ايجاد انحراف بيني نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌کنند. برخي از ضربه‌ها در دوران طفوليت و کودکي و يا حتي در زمان تولد نوزاد به بيني وارد مي‌شوند که در نتيجه آن تيغه بيني دچار انحراف مي‌شود. در خيلي از اين موارد حتي با اينکه ضربه‌ها شديد نمي‌باشند ولي باعث انحراف بيني مي‌گردند. در موارد ديگر تصادف‌ها و درگيري‌هاي خياباني و برخورد جسم سخت به بيني که به هر دليل مي‌تواند باعث شکستگي تيغه و استخوان بيني بشوند. در برخي موارد ممکن است که بيني دچار شکستگي نشود ولي با وارد آمدن ضربه در زير غضروف خون ريزي ايجاد شود و اين خونريزي در صورتي‌که به موقع تشخيص داده نشود و درمان نگردد باعث انسداد راه تنفسي، از بين رفتن لايه مخاطي و تغيير شکل ظاهري بيني مي‌گردد.

عوارض و ناراحتي‌هاي حاصل از انحراف بيني کدامند؟
عوارض انحراف بيني-از مضرات گرفتگي و انحراف بيني مي‌توان به اختلاف کيفيت هواي تنفسي از راه بيني و دهان اشاره کرد که از نظر تميزي و درجه حرارت بسيار با هم اختلاف دارند و اين مي‌تواند عاملي در به‌وجود آوردن ناراحتي‌هايي در دراز مدت براي افرادي که دچار گرفتگي راه تنفسي هستند، گردد. از آن جمله مي‌توان به خشکي دهان و مشکلات بويايي اشاره کرد. از طرف ديگر افرادي که دچار گرفتگي راه تنفسي هستند پس از مدتي به دليل مشکلات تنفسي ممکن است که از نظر رواني دچار ناراحتي‌هايي شوند.
در برخي موارد انحراف بيني مي‌تواند بر روي دهانه سينوس‌هاي فرد تاثير بگذارد و باعث شود که فرد مستعد سرماخوردگي و سينوزيت‌هاي مزمن گردد. سردردها هم در پاره‌اي از موارد مربوط به انحراف بيني مي‌باشند به گونه‌اي که در موارد متعددي بعد از برطرف کردن مشکل انحراف بيني فرد، مشاهده شده که مشکل سردرد او هم کاملا مرتفع گرديده است.

راههاي تشخيص انحراف بيني کدامند؟
تشخيص انحراف بيني معمولا با يک معاينه بسيار ساده بيني صورت مي‌پذيرد، اين معاينه مي‌تواند با آندوسکوپ انجام شود زيرا اين امکان را به پزشک مي‌دهد که تمامي قسمت‌هاي تيغه بيني را به دقت مشاهده کرده و مورد معاينه قرار دهد. اگر فرد فقط دچار انحراف بيني باشد براي تشخيص آن احتياج به کار خاص ديگري نمي‌باشد ولي در مواردي با انجام سي تي اسکن هم مي‌توان به خوبي مشکلات را مشاهده کرد و اگر شخص به عوارضي همچون سينوزيت گرفتار باشد آن را تشخيص داد.

راه درمان انحراف بيني چيست؟
از لحاظ درماني اگر کسي دچار عوارض انحراف بيني شده باشد نياز به جراحي دارد. جراحي به اين صورت انجام مي‌گيرد که کاملا از ناحيه داخل بيني لايه‌هاي مخاطي محافظ را کنار زده و قسمتي را که دچار مشکل مي‌باشد برداشته و يا ترميم مي‌کنند. در بسياري از موارد در حين برطرف کردن انحراف تيغه بيني لازم است که پزشک توربين‌هاي بيني را هم مرتب و درست کند. براي مثال وقتي که انحراف بيني به سمت راست وجود دارد توربين‌هاي حفره سمت چپ به صورت جبراني بزرگتر شده و مي‌توانند در اين طرف بيني هم انسداد ايجاد کنند.
در روش‌هاي قديمي جراحي انحراف بيني هنگامي که لايه مخاطي برداشته مي‌شد کل محتويات زير آن يعني غضروف و استخوان را تخليه مي‌کردند که باعث بروز مشکلاتي از جمله افتادگي نوک و فرورفتگي پشت بيني مي‌شد که اين روش‌ها امروزه منسوخ شده است.

آيا جراحي تيغه بيني خطراتي را براي بيمار در پي دارد؟
عمل جراحي انحراف بيني-معمولا در طي يک عمل جراحي مهمترين عاملي که يک بيمار را تهديد مي‌کند اثرات ناشي از بيهوشي مي‌باشد. در مورد اين عمل مي‌توان گفت که خوشبختانه در بسياري از موارد مي‌توان با بي حسي‌هاي موضعي و يا بيهوشي‌هاي ساده عمل انحراف بيني را به انجام رساند و خطر خاصي شخص بيمار را تهديد نمي‌کند.

سن مناسب براي انجام عمل جراحي بر روي تيغه بيني چه سني است؟
نکته مهم ديگر در مورد عمل انحراف بيني، سن افرادي است که مي‌خواهند مورد عمل قرار بگيرند. اگر فرد داراي مشکل حادي نباشد و به اصطلاح دچار انسداد نسبي باشد، سعي بر اين است که تا اتمام سن رشد مورد عمل قرار نگيرد. اما در مواردي که مشکل حاد باشد و شخص دچار گرفتگي شديد باشد، به صلاح است که عمل زودتر انجام شود زيرا خود اين گرفتگي در صورتي که شديد باشد، مي‌تواند براي کودکان اشکالاتي را در شکل ظاهري صورت ايجاد کند. علاوه بر آن ممکن است که شخص دچار اختلالات ريوي بشود.

آيا بعد از عمل جراحي بر روي تيغه بيني به مراقبت‌هاي ويژه اي نياز است؟
بعد از عمل انحراف بيني ممکن است که داخل بيني توسط پدهاي خاصي پانسمان بشود که اين پدها فقط جلوي خونريزي را مي‌گيرند و براي تنفس بيمارمشکلي ايجاد نخواهند کرد. بيمار معمولا بعد از عمل انحراف بيني احتياج به يک تا دو روز استراحت دارد و معمولا اگر چيزي درون بيني او قرار گرفته باشد بعد از دو روز خارج خواهد شد و او قادر خواهد بود که به زندگي عادي خود برگردد. /بيتوته/

نظرات بینندگان

ارسال نظر