صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

نوزادم چه ويتامين هايي نياز دارد؟

کد خبر: 502

سلامت نيوز/ قطره مولتي‌ويتامين يا AD براي نوزادان دادن قطره مولتي ويتامين يا آ+د از ۱۵ روزگي نوزاد شروع شده و روزانه ۲۰ قطره آ + د ، يا ۲۵ قطره مولتي ويتامين تا پايان دو سالگي به کودک داده مي شود.

قطره مولتي‌ويتامين يا AD براي نوزادان
شيرخواراني که شير مادر مي خورند، از هر نظري در وضعيت بهتري نسبت به شيرخواراني هستند که با شيرخشک تغذيه مي‌شوند. حتي در مورد ابتلا به آلرژي يا بيماري‌هاي مختلف از جمله اسهال و استفراغ اين بچه‌ها در مصونيت بهتري قرار دارند.

شايد يک کودک شيرخشکي هم به نظر شاداب برسد، اما وقتي او را با يک کودک هم‌وزن و همسال خود که با شير مادرش تغذيه مي‌شود مقايسه کنيم در مي‌يابيم با هم متفاوتند.

يک تفاوت ساده در اين است که کودک اول فقط يک مزه را مي‌‌شناسد، آن هم شيرخشکي است که مي‌خورد. اما کودکي که شير مادر مي‌خورد با تنوعي از مزه‌ها که مادر در غذاهاي خود مي‌خورد آشناست. بنابراين اين کودک به راحتي بعد از شش ماهگي غذاي جامد را شروع مي‌کند و خوب غذا مي‌خورد.

تنها ويتامين مورد نياز نوزادان ويتامين D است. بچه‌ها از بدو تولد تا شش ماه به غير از شير مادر هيچ نياز ديگري ندارند، اما بايد ويتامين D بدن‌شان تامين شود.

در کشورهاي اروپايي و غربي به تنهايي قطره ويتامين D دارند، اما در کشور ما بايد ويتامين D را تحت عنوان قطره AD يا مولتي‌ويتامين به بچه‌ها بدهيم.

بچه‌ها قطره AD را خيلي بهتر از مولتي‌ويتامين تحمل مي‌کنند، چون از بوي قطره‌هاي مولتي ويتامين خوششان نمي‌آيد. از ميان قطره‌هاي AD نيز بعضي چرب‌تر و برخي آبکي‌ترند. سعي کنيد نوع آبکي‌تر که بهتر تحمل مي‌شود را تهيه کنيد.

روزانه بايد ۴۰۰ واحد بين‌المللي ويتامين D به بچه‌ها برسد. پس براي اين حتما و حتما نوع ايراني قطره را تهيه کنيد که در يک سي‌سي از آن اين ميزان وجود دارد (چه مولتي‌ويتامين و چه قطره AD)

انواع خارجي را که به صورت شربت هستند، بايد حدود ۱۰ تا ۱۵ سي‌سي به بچه‌ بدهيد تا شايد اين مقدار ويتامين D تامين شود.

يادتان باشد با اين کار نسبت ويتامين‌ها را در بدن بچه به هم مي‌زنيد. اگر ويتامين A زياد باشد، در طولاني‌مدت فشار داخل جمجمه بچه زياد مي‌شود و به او آسيب مي‌رسد.

حالا سوال اين است که چرا غربي‌ها که در زمينه توليد اين ويتامين از ما جلوتر هم هستند اين‌گونه مصرف نمي‌کنند؟ واقعيت اين است که در کشورهاي غربي داخل اکثر مواد غذايي ويتامين و حتي آهن (در شير پاستوريزه) وجود دارد. در غذاهاي کودکشان بسياري مواد که در غذاي بزرگسالان نيز هست، وجود دارد و اين حساسيت آنقدر وجود ندارد.

به علاوه نکته مهم در اينجاست که آنها براي مصرف داخل خود قطره ويتامين D دارند، ولي آنچه با نام شربت‌هاي مختلف با ظاهر بسيار شکيل و گول‌زننده توليد مي‌کنند براي صادرکردن است و در کشور خودشان استفاده نمي‌کنند.

بسياري از والدين با هزينه بالا اين شربت‌ها را تهيه مي‌کنند، اما پس از مدتي متوجه مي‌شوند کودکشان از نظر ويتامين D دچار کمبود است و نرمي استخوان گرفته است.

قطره آهن ايراني بدمزه است اما لااقل مي‌دانيد وقتي آن را به بچه مي‌دهيد ميزان لازم ‌آهن را دريافت مي‌‌کند.

آهن را بايد از اول هفت ماهگي با غذاي کمکي و البته در ادامه تغذيه با شير مادر به بچه‌ها بدهيد تا انشاءا... همه آنها سلامت و شاد باشند.

دادن قطره مولتي ويتامين يا آ+د از ۱۵ روزگي نوزاد شروع شده و روزانه ۲۰ قطره آ + د ، يا ۲۵ قطره مولتي ويتامين تا پايان دو سالگي به کودک داده مي شود.

قطره آهن نيز از پايان شش ماهگي يعني همزمان با شروع تغذيه تکميلي کودک، روزانه ۱۵ قطره داده مي شود و تا پايان دو سالگي بايد داده شود.

نکته
۱- موقع دادن قطره به نوزاد، بهتر است به جاي اينکه قطره ها را با قطره چکان داخل دهان کودک بريزيد و آن را بشماريد، تعداد ۲۵ يا ۲۰ يا ۱۵ قطره را در يک قاشق مرباخوري بچکانيد و يکجا و به آرامي با قاشق به کودک بدهيد.

۲- بعد از دادن قطره آهن به کودک، مقداري آب جوشيده خنک به او بدهيد تا از تاثير آهن بر روي دندان ها و سياه شدن آنها جلوگيري شود. اگر کودک گذاشت، بعد از دادن آب نيز مي توانيد با يک دستمال کاملا تميز پارچه اي، دندان هاي او را به آرامي پاک کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر