صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

تناسب اندام/ اشتباهاتي که باعث کاهش عضله مي‌شود

هدف از تمرين شديد، ساخت عضله‌ي بيشتر است که در نهايت به شما کمک مي‌کند چربي بيشتري بسوزانيد و وزن بيشتري از دست بدهيد. با اينحال، ممکن است تا جايي که مي‌توانيد سخت تمرين کنيد، اما به نتايج مورد نظرتان نرسيد.

کد خبر: 4706

هدف از تمرين شديد، ساخت عضله‌ي بيشتر است که در نهايت به شما کمک مي‌کند چربي بيشتري بسوزانيد و وزن بيشتري از دست بدهيد. با اينحال، ممکن است تا جايي که مي‌توانيد سخت تمرين کنيد، اما به نتايج مورد نظرتان نرسيد.
اگر اين وضعيت براي شما پيش آمده، شايد يکي از اشتباهات زير را مرتکب مي‌شويد. اين خطاها، هم سرعت پيشرفت شما را کاهش مي‌دهند، و هم مي‌توانند باعث از دست رفتن قدرت عضلاني شما شوند.
۱. کارديوي بيش از حد
اگر تمرينات کارديوي زيادي انجام مي‌دهيد، شايد انتظار داشته باشيد که در کاهش وزن، به نتايج خوبي برسيد. با اين حال، اين کار ممکن است منجر به از دست رفتن قدرت عضلاني شما شود، مخصوصا اگر به مدت طولاني، به دفعات زياد يا بدون غذا خوردن قبل از تمرين، کارديو انجام دهيد.
اگر در طول جلسه‌ي کارديو، کالري بسياري مي‌سوزانيد، بدنتان را از مواد مغذي که براي ساخت عضله نياز دارد، محروم خواهيد کرد. اگر در بدنتان، سوخت نداشته باشيد، متابوليسم بدن شما مجبور مي‌شود براي توليد انرژي، عضلات را تجزيه کند. به اين فرايند کاتابوليز عضله مي‌گويند.
۲. کاهش زياد کالري
وقتي براي کاهش وزن غذا مي‌خوريد، بدون شک اولين گزينه‌ي شما، کاهش شديد کالري است. با اين حال، اگر اين کار را انجام دهيد، در نهايت بدنتان را از انرژي مورد نيازش محروم مي‌کنيد. در اينصورت تنها يک منبع انرژي ديگر وجود دارد که براحتي قابل دسترسي است و آن هم عضله است.
۳. تمرين دادن بخش‌هاي خاصي از بدن
اگر برنامه‌ي تمريني‌تان را به چندين روز تقسيم کرده‌ايد که هر روز فقط روي عضله‌ي خاصي تمرکز مي‌کند، باعث مي‌شويد که رشد عضلاتتان کند و حتي متوقف شود. گروه‌هاي بزرگ عضلاني شما بايد با هم کار کنند، زيرا در اينصورت بسرعت عضله مي‌سازيد.
۴. تمرين بيش از حد
اگر بيش از حد به بدنمان فشار وارد کنيم، تاوانش را پس مي‌دهيم. انجام ست‌ها و تکرارهاي بسيار زياد، راه مناسبي براي عضله‌سازي نيست، بلکه باعث ورم عضلات مي‌شود و احتمال آسيب ديدگي‌شان را بالا مي‌برد. بنابراين بهتر است که ست‌ها و تکرارهاي کمتري با وزنه‌ي بيشتر انجام دهيد.
۵. تمرين دادن فقط عضلاتي که بچشم مي‌آيند
شايد بازوها، شانه‌ها و سينه، عضلاتي باشند که مي‌خواهيد خوب بنظر برسند، اما نمي‌توانيد فقط آنها را پرورش دهيد. آيا مي‌دانستيد که حدود ۷۰ درصد از عضلات کل بدن شما در پشت و پاهايتان قرار دارد؟ از اين دو گروه عضله‌ي مهم غافل نشويد.
۶. انجام ندادن حرکات کششي
ممکن است احمقانه بنظر برسد، اما حقيقت دارد. حرکات کششي از آسيب ديدگي جلوگيري مي‌کند، محدوده‌ي حرکتي عضله‌ي شما را افزايش مي‌دهد، و سرعت ترميم بدن را بالا مي‌برد. کشش، باعث ايجاد فضا براي فيبرهاي عضلاني که براي بزرگ کردن آنها تمرين مي‌کنيد مي‌شود، و به بدن اين امکان را مي‌دهد که قدرت و توده‌ي عضلاني‌اش را افزايش دهد.
۷. عدم استراحت کافي
بدن شما در طول شب، فيبرهاي عضلاني‌تان را ترميم مي‌کند، بنابراين استراحت، عامل مهمي در رشد توده‌ي عضلاني است. اگر به اندازه‌ي کافي نخوابيد، رشد عضلاتتان کاهش مي‌يابد. همچنين بدن شما قادر نخواهد بود که به اندازه‌ي کافي هورمون‌هاي عضله سازي که عامل مهمي در رشد عضلاني هستند را توليد کند.
۸. انجام تمرينات تکراري
اگر يک برنامه‌ي تمريني تکراري را هفته‌ها و ماه‌ها دنبال کنيد، بدنتان به اين حرکات عادت مي‌کند. کساني که وزنه‌هاي تمريني را افزايش نمي‌دهند، تکرارهاي بيشتري انجام نمي‌دهند يا حرکات را هم تغيير نمي‌دهند، هرگز رشد عضلاني واقعي را تجربه نخواهند کرد و حتي ممکن است در نهايت دچار فرسودگي رواني شوند.

مجله اينترنتي تناسب اندام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر