صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چه طور از همسرتان دلجويي کنيد؟

بهترين همسران دنيا هم ممکن است روزي از هم دلگير شوند و همديگر را برنجانند. اصلا اگر چنين اتفاقي نيفتد جاي نگراني نيست چون در اين حالت هم انگار نوعي بي‌اعتنايي در روابط حاکم است اما نکته اينجاست که اين رنجش چطور بايد برطرف شود؟

کد خبر: 4162

بهترين همسران دنيا هم ممکن است روزي از هم دلگير شوند و همديگر را برنجانند. اصلا اگر چنين اتفاقي نيفتد جاي نگراني نيست چون در اين حالت هم انگار نوعي بي‌اعتنايي در روابط حاکم است اما نکته اينجاست که اين رنجش چطور بايد برطرف شود؟
حتما الان مي‌گوييد «خب بايد حرف بزنيم»، بله اين راه بسيار مناسبي است و همه اين را مي‌دانيم که با گفت‌وگو مسائل حل مي‌شود اما گاهي اوقات هيچ‌کدام از طرفين آمادگي صحبت درباره موضوع را ندارند و آزردگي به قدري غالب است که شايد حرف زدن درباره مشکل بي‌فايده به نظر برسد.
در اين حالت راه ديگري هم وجود دارد و آن دلجويي است. اگر درباره نحوه دلجويي، موقعيت دلجويي و روش‌هاي دلجويي براي‌تان سوال پيش آمده، حکيمه قادري، مشاور خانواده به همه اين سوال‌هاپاسخ مي‌دهد.
دلجويي‌کردن يک مهارت است
يکي از مهارت‌هاي مورد نياز زندگي مشترک که در بسياري از موارد مي‌تواند به زوجين کمک کند، مهارت دلجويي کردن است. تسلط بر اين مهارت، داشتن زندگي موفق را براي زوجين تضمين مي‌کند. اين يک مهارت‌ اساسي و پايه‌اي است و راه ياد گرفتن آن هم اين است که شروع به دلجويي کنيد. وقتي يکي، دو بار اين کار را انجام دهيد، متوجه خواهيد شد که بايد از چه راهي وارد شويد و همسرتان با چه روشي دلگيري خودش را فراموش مي‌کند.
اين اشتباه‌ها را مرتکب نشويد
کسي که مي‌خواهد دلجويي کند بايد بي‌توقع باشد نمي‌توان هم دلجويي کرد و هم دلجويي شد، به عنوان مثال 10بار دلجويي کرده‌ايد و طرف مقابل‌تان حتي يک بار هم اين کار را نکرده بايد کل رابطه را مورد بررسي قرار دهيد. خود دلجويي اين است که من کمک مي‌کنم حال طرف مقابلم خوب باشد نه اينکه به اثبات حق و ناحق برسيم. در معذرت‌خواهي طرف مقابل را تحت فشار قرار ندهيد و حتي اگر لازم است خودتان عذرخواهي کنيد. اين کمک مي‌کند طرف انعطاف‌پذير شود و از حالت درد و رنج، مقاومت و انکار بيرون بيايد.
براي دلجويي پيشقدم شويد
وقتي هر دو از موضوعي ناراحت هستيد شايد منتظر بمانيد تا ديگري قدم اول را براي دلجويي بردارد. اين يعني شما مهارت لازم را براي ترميم آسيب احساسي که ايجاد شده نداريد. با اين‌کار در واقع از عشق و علاقه‌تان براي ترميم زخم استفاده مي‌کنيد و ممکن است به مرور اين علاقه از بين برود. بايد بدانيد وقتي در دلجويي پيش‌قدم مي‌شويد، عزت خودتان بالا مي‌رود. در اين حالت فردي که به او کمک شده قدرداني خودش را نشان مي‌دهد و وقتي حالش بهتر مي‌شود، رفتارش را مرور مي‌کند.
در دلجويي خودتان را مطرح نکنيد
حواس‌تان باشد وقتي دلجويي مي‌کنيد از نياز خودتان صحبت نکنيد. وقتي مي‌گوييد «من قصد بدي نداشتم و نمي‌خواستم ناراحت بشي. فقط مي‌خواستم تو از من عذرخواهي کني.» اين يعني شما باز همسرتان را مجبور به کاري مي‌کنيد که دوست ندارد. هيچ وقت نبايد همسرتان را مجبور کنيد عذرخواهي کند. در بحث دلجويي کسي مي‌تواند پذيرش کند که به خودش احتمال اشتباه بدهد. اگر خودتان را محق بدانيد به هيچ عنوان نمي‌توانيد دلجويي کنيد.
وقتي مي‌گوييد «من عذرخواهي مي‌کنم شايد اشتباه از من است.» آدمي باکفايت و توانمند هستيد، چون مي‌دانيد ممکن است شما هم اشتباه کرده باشيد. اگر در فرايند دلجويي بترسيد و نگران عذرخواهي کردن باشيد يعني مهارت اين کار را نداريد.
در دلجويي کمک مي‌کنيد
وقتي مي‌خواهيد از همسرتان دلجويي کنيد، در اصل قصد کمک به او را داريد نه اينکه بخواهيد خودتان را اثبات کنيد. اگر قصدتان دلجويي باشد اما به دنبال اثبات حق بودن خودتان باشيد، دلجويي صورت نمي‌گيرد. دلجويي فارغ از اين‌ است که چه کسي راست مي‌گويد و چه کسي دروغ. در اين حالت موضوع رها مي‌شود و توجه به خود فرد اهميت دارد. به جاي اينکه صحبت روي موضوع مورد بحث باشد تمرکز روي احساسات طرف مقابل و کمک به اوست.
اين راه‌ها را امتحان کنيد
اگر فکر مي‌کنيد با گرفتن هديه همسرتان خوشحال مي‌شود، اين راه را امتحان کنيد. به اين ترتيب به او نشان مي‌دهيد که با خود او مشکلي نداريد. اگر فکر مي‌کنيد درست کردن غذاي دوست‌داشتني همسرتان مي‌تواند او را از دلخوري دور کند، همان موقع اين کار را انجام دهيد. همراهي در يک خريد، در يک ‌مهماني و. . . همگي نشان مي‌دهد شما بيشتر از موضوع به همسرتان اهميت مي‌دهيد.
موانع دلجويي
نداشتن مهارت دلجويي مانع بزرگي است اما مهم‌ترين مانع در دلجويي کردن از طرف مقابل عدم آگاهي و دانش در دلجويي است. اگر نتوانيد چند لحظه از موضوع فاصله بگيريد و چند دقيقه دور بودن از موضوع احساس تحقير به شما مي‌دهد، اين هم خودش مانع است.
عشق و علاقه در اين فرآيند بسيار مهم است چون دلجويي از کسي اتفاق مي‌افتد که جايگاه مهم و باارزشي براي شما دارد. وقتي مي‌گوييد «غرورم اجازه نمي‌دهد» در اين حالت غرورتان را حفظ مي‌کنيد و به جاي آن عشق همسرتان را از دست مي‌دهيد. در حقيقت به قيمت از دست دادن عشق، غرور را حفظ مي‌کنيد.
دلجويي خانم‌ها و آقايان متفاوت است
در دلجويي بايد بدانيد شيوه دلجويي از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت اين دو جنس بيشتر دقت کنيد. درست است که هر دو انسان هستيد و شباهت‌هاي زيادي با هم داريد اما بايد به حداقل تفاوت‌ها هم توجه کنيد. از آنجا که خانم‌ها خيلي شنيداري هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است عبارت‌هايي مانند اينکه «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برايم مهمي» و «من منظوري نداشتم» را زياد استفاده کنيد.
آنها بايد پيام‌هاي عاطفي دريافت کنند. نياز ذاتي خانم‌ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است بنابراين وقتي در موضوعي قرار مي‌گيرند که آزرده‌خاطرند نياز ذاتي‌شان دچار آسيب مي‌شود و با خودشان فکر مي‌کنند «من رو دوست نداره» يا «نفهميد من دوستش دارم».
نياز ذاتي آقايان نيز قدرت و توانايي است. معمولا در بحران‌ها احساس آزاردهنده‌ آقايان بي‌کفايتي و تحقير شدن است بنابراين بايد کلماتي به کار گرفته شود که اين احساس از او گرفته و حس توانمندي به او بازگردانده شود. بيان عبارت‌هايي مانند «من مي‌دونم که تو مي‌توني» و «مي‌دونم به فکر ما هستي و حواست هست» بسيار مهم است. به‌طور کلي در دلجويي کردن بايد به فرهنگ کلماتي که بين‌تان است، بيشتر توجه کنيد و هر آنچه براي بهتر شدن حال طرف مقابل‌تان لازم است را انجام دهيد.
براي دلجويي وقت‌شناس باشيد
براي جلوگيري از سوءتفاهم بايد در وقت مناسب درباره موضوع صحبت کرد. در فرآيند دلجويي ما ثابت مي‌کنيم که فرد از موضوع اهميت بيشتري دارد. براي اينکه موضوع به درستي مورد بحث قرار بگيرد نياز به شنونده است و اگر همسرتان حالش بد باشد اين اتفاق درست نمي‌افتد. با دلجويي بي‌موقع و گفتن جملاتي مانند «خيلي خب هر چي تو مي‌گي» او را از درد‌دل کردن با خودتان پشيمان مي‌کنيد و حتي باعث احساس گناه در او مي‌شويد.
وقتي با نرمي جلو برويد به او احترام مي‌گذاريد و او هم انعطاف‌پذيرتر مي‌شود. براي به نتيجه رسيدن عجله نکنيد. خانم‌ها غالبا اين کار را مي‌کنند. وقتي موضوع مطرح مي‌شود آقايان به اصطلاح ممکن است به غار تنهايي‌شان بروند ولي خانم‌ها مي‌خواهند مدام با آنها حرف بزنند و اين عجله براي محق بودن، طرف مقابل را قرباني مي‌کند.
مهارت‌هاي پايه کدام است
براي دلجويي تنها چند مهارت لازم است که اگر به درستي به کار گرفته شود مي‌تواند کارساز باشد. برخي از موارد عبارت است از:
- از موضوع فاصله بگيريد.
- به خود فرد توجه داشته باشيد.
- به تفاوت زن و مردي احترام بگذاريد.
- جملات‌تان را متکلم‌وحده انتخاب نکنيد و ضمير «من» را حذف کنيد.

زندگي ايده آل/

نظرات بینندگان

ارسال نظر