صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

نقش «طب سوزني» در درمان «چاقي»

درمان چاقي با طب سوزني روش موثري براي کاهش وزن است که امروزه توسط بسياري از متخصصان دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد

کد خبر: 3537

درمان چاقي با طب سوزني روش موثري براي کاهش وزن است که امروزه توسط بسياري از متخصصان دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.
بيماري چاقي احتمال ابتلا به فشار خون را تا هفت برابر، ابتلا به ديابت را تا ۱۲ برابر،ابتلا به سرطان را را ۵ و ۶ برابر افزايش مي دهد و تمام بيماريهاي قلبي و عروقي رابطه مستقيمي با چاقي خواهند داشت.
چاقي عامل مهمي براي بيماريهاي اسکلتي،عضلاني،دردهاي زانو و کمر است.چاقي باعث کاهش توانايي کاري افراد در طول روز مي شود که در دراز مدت هزينه هاي درماني زيادي را براي مردم در برمي گيرد.
اگر چه اکثر مردم جهت به دست آوردن زيبايي اندام و جهت درمان چاقي به پزشکان مراجعه مي کنند اما بايد توجه نمود که در پشت پرده چاقي بيماريهايي مانند ديابت ، افزايش فشار خون ، افزايش چربيهاي خون ، افزايش اوره خون ، بيماريهاي قلبي عروقي ، آرتروزها و دردهاي مفاصل و سياتيک ، مشکلات عصبي ، نا توانايهاي جنسي و خيلي از بيماريهاي ديگر نهفته است و به جرات مي توان گفت: چاقي منشا بسياري از بيماريها در کشورهاي صنعتي است لذا درمان و توجه به آن از واجبات است.

چگونه طب سوزني باعث کاهش وزن ميشود ؟
۱) طب سوزني باعث کاهش اشتها مي شود
طب سوزني باعث کاهش اشتها مي شود و بدين طريق از پرخوري جلوگيري مي کند به خصوص در افرادي که پرخوري عصبي دارند يعني در کساني که عصباني مي شوند اشتهايشان زياد مي شود بسيار موثر است. در طب سوزني با سوزن زدن بر روي نقاطي از گوش و بدن مي توان در عرض يک هفته اشتهاي فرد پر خور را بسيار کم نمود و در عرض يک هفته مقدار خوردن فرد به نصف کاهش مي يابد ، يعني اگر مقدار خوردن فرد در قبل از شروع درمان را صد در نظر بگيريم بعد از يک هفته درمان به حدود ۵۰ مي رسد و مسلما زمانيکه ورود غذا به بدن به اين شدت کم شود فرد لاغر مي گردد.

۲) طب سوزني باعث افزايش سوخت و ساز(متابوليسم)مي شود
طب سوزني مي تواند با افزايش گردش خون و انرژي در بدن باعث افزايش متابوليسم و سوخت و ساز چربيها گردد. اين روش به خصوص در افرادي که مي گويند خيلي غذا نمي خورند ولي همچنان چاق مي باشند موثر است. اين افراد با گرفتن انواع رژيم هاي غذايي و به خصوص خوردن ميوه ها و سالاد بدن خود را به سمت سردي و کاهش سوخت و ساز برده اند و لذا بدن به اصطلاح به خواب زمستاني فرو رفته است و با وجود رژيم هاي سخت لاغر نمي شوند. طب سوزني باعث به کار افتادن موتور سوخت و ساز بدن شده و مواد اضافي را مي سوزاند.

۳) طب سوزني باعث افزايش دفع مواد اضافي و آب انباشته شده در بدن مي شود
طب سوزني باعث دفع آب تجمع يافته در درون سلول هاي چربي (سلوليت) مي شود لذا در افرادي که چاقي هاي موضعي مانند شکم و رانها دارند و از آب نمودن آنها عاجزند اين روش بسيار موثر است و کاهش سايزي حدود ۵سانتيمتر در هفته اول ايجاد مي کنند.
طب سوزني باعث رفع يبوست که يکي از علل مهم چاقي است مي شوند لذا افرادي که از يبوست هاي مزمن رنج مي برند از طب سوزني نتيجه خوبي مي گيرند.

۴) طب سوزني باعث تنظيم سيستم هاي هورموني و آندوکرين و تيروئيدوهورمونهاي زنانه مي شود
طب سوزني به طور کلي اثرات تنظيمي روي تمام سيستم هاي بدن از جمله سيستم هاي هورموني که در ايجاد چاقي نقش دارند دارد. لذا با تنظيم اين سيستم ها باعث تحريک عملکرد کل بدن شده و بدن را موزون مي کند.لذا باعث تنظيم پريود زنان ميشود

روش کاهش وزن با طب سوزني در چه افرادي موثرتر است ؟
الف) هر چه سن کمتر باشد و فرد جوان تر باشد (مثلازير۳۵سال) موثر تر است.
ب) علت چاقي مشکلات هورموني مانند کم کاري تيروئيد ، تخمدانهاي پر از کيست و غيره نباشد و در صورتي که عامل چاقي کم کاري تيروئيد و يا مشکلات هورموني زنان باشد اثر درماني کمتر است.
ج) علت چاقي بخصوص اگر در اثر پر خوري و پرخوري عصبي باشد درمان موثر تر است.
د) افرادي که در ضمن طب سوزني فعاليت ورزشي داشته باشند بيشتر لاغر مي شوند.
ه) افرادي که در هفته اول درمان بصورت کامل بي اشتها شوند بيشتر لاغر مي شوند.

ميزان کاهش وزن ايجاد شده در اين روش چقدر است ؟
البته ميزان کاهش وزن بستگي به فاکتورهاي فوق دارد که از ۵ کيلو گرم تا ۲۰ کيلو گرم متغير است و به طور متوسط در اکثر افراد حدود ۱۰تا۱۵کيلو گرم کاهش وزن ايجاد مي شود.

آيا کاهش وزن ايجاد شده با استفاده از طب سوزني برگشت پذير است يا ماندگار است؟
مانند تمام روش هاي کاهش وزن در اينجا نيز اگر بيمار بعد از اتمام جلسات طب سوزني شروع به پرخوري کند مسلما مجددا چاق مي گردد. اما امتيازي که اين روش به ساير روش ها دارد اين است که در طب سوزني چون اشتهاي بيمار کاهش مي يابد لذا تا مدتها اين بي اشتهايي پايدار مي ماند (معمولا تا حدود يکسال)ودر اين مدت معده کوچک ميگردد و اشتهاي کاذب و ميل به شيريني از بين ميرود.
بيمار هر زمان که احساس کرد اشتهايش رو به افزايش است.بايد مجددا جهت درمان مراجعه نمايد (البته در درمان مجدد تعداد جلسات بسيار کمتر از جلسات درمان اوليه بيمار است)

آيا استفاده از طب سوزني جهت کاهش وزن عوارضي براي افراد دارد ؟
يکي ديگر از امتيازات اين روش اين است که افراد در استفاده از طب سوزني دچار هيچ گونه عارضه اي نمي شوند حتي به علت افزايش انرژي (سوخت و ساز) ايجاد شده در طول درمان احساس ضعف نمي کنند و حتي ساير ناراحتي هاي افرادمانند سردرد،ميگرن، کمردرد ،زانودرد، سرگيجه، عصبانيت، افسردگي، ريزش موها با اين روش درمان مي شوند در صورتيکه در رژيم هاي غذايي ممکن ناراحتيهاي گوارشي ايجاد شود و يا ريزش مو و يا عصبانيت و غيره رخ مي دهد. لذا بيمارانيکه با نخوردن غذا دچار سردرد يا عصبي مي شوند در اين روش مشکلي نخواهد داشت.
در ضمن در اين روش هيچگونه ضعف وبيحالي ايجاد نميشود بلکه انرژي افرادبيشتر و بهتر مي شود.

روش درمان و تعداد جلسات مورد نياز را توضيح دهيد ؟
۱) هفته اول (از شنبه تا پنج شنبه) هر روز به مدت نيم ساعت سوزن گزاري مي شود.
در صورتي که بيمار در هفته اول بي اشتها گردد درمان وارد هفته دوم مي گردد ولي در صورتيکه بيمار در طي هفته اول دچار بي اشتهايي محسوس(قابل قبول) نگردد درمان قطع مي گردد و اين روش درماني در او خيلي موثر نخواهد بود.

۲) هفته دوم يک روز در ميان(هفته اي سه روز)

۳) هفته سوم دوروز درميان(هفته اي دوروز)

۴) هفته چهارم دوروز درميان(هفته اي دوروز)

تا اينجا جا بيمار حدود۱۳جلسه درماني طي مدت يکماه را طي نموده است و بايستي حدود ۵ الي ۱۰ کيلوگرم کاهش وزن داشته باشد و با توجه به کاهش وزن بيمار جلسات هفته اي يکبار يا دوبار ادامه مي يابد تا بيمار به وزن مطلوب مورد نظر خود برسد.
معمولا بيمار طي يک دوره ۳ تا ۴ ماهه با طي حدود ۲۰ تا ۳۰ جلسه به وزن مطلوب خود مي رسد.

نکته بسيار مهم :
در اين روش با توجه به اينکه اشتها و سيستم سوخت و ساز بيمار کنترل و تنظيم مي گردد پس از قطع جلسات بيمار به کاهش وزن خود ادامه مي دهد و مانند ساير روش ها که به سرعت وزن کاهش يافته برگشت مي کند نيست لذا توصيه مي گردد بيمارانيکه با ساير روش ها از جمله رژيم غذايي و حتي کاهش وزن نموده اند جهت جلوگيري مجدد چاقي و افزايش وزن شان با طب سوزني اشتهايشان را کنترل نمايند.
در افراديکه با روش جراحي،وزن اضافي را جراحي نمودند و يا از روشهاي کاهش حجم معده(رينگ وبالون)استفاده نموده اند جهت برطرف نمودن اشتهاي کاذب وجلوگيري از پرخوري و افزايش وزن مجددپيشنهاد مي گردد از اين روش استفاده نمايند.
در ضمن طب سوزني در رفع تهوع و استفراغ ناشي از انواع روشهاي جراحي بخصوص بالون و رينگ نيز موثر است.
طب سوزني باعث لاغري کل بدن شده و باعث لاغري و کاهش سايز موضعي نيز ميشود لذا کسانيکه فقط چاقي وسلوليت موضعي دارند ونمي خواهند وزن کلي بدنشان کاهش يابد مي توانند از اين روش استفاده کنند
طب سوزني در تمام سنين وتمام بيماريهاقابل انجام است وهيچگونه محدوديت وممنوئيتي ندارد.
پزشکان بدون مرز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر