صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

با مدگرايي دختر خود چه کنيد؟

هنگامي که دخترتان براي خريد چيزي پا فشاري مي کند، با دقت به حرف هايش گوش کنيد و فورا خواسته ي او را رد نکنيد و نگوييد:« اين فقط يک مد زود گذر است.» دختر شما اگر بفهمد که مي تواند بدون احساس حقارت يا رد خواسته اش، درباره ي آن صحبت کند، حس بهتري براي حرف زدن با شما پيدا مي کند

کد خبر: 3468

تنوع طلبي و نوگرايي از خصايص انسان است و هميشه او را به سمت نو شدن براي يک زندگي بهتر سوق مي دهد.اين نياز از تغييرات اساسي دوران بلوغ و نوجواني است که به شکل هاي مختلف در نوع رفتار، صحبت کردن و پوشش ديده مي شود.
جامعه شناسان و روانشناسان دلايل متفاوتي براي پيروي از مد ذکر مي کنند.يکي از دلايل گرايش جوانان به مد به خاطر مورد توجه قرار گرفتن و پاسخگويي به نيازهاي رواني آن هاست. جوانان به دليل داشتن روحيه ي تاثير پذير، آمادگي بيشتري براي پديده هاي نو دارند. و اين گرايش ميان دختران بيشتر از پسران رايج است و دليل آن محرکي است که در دختران زودتر پيدا مي شود و آن تمايل به ديده شدن و مورد تائيد قرار گرفتن است.
در واقع مي توان گفت مدگرايي افراطي دختران نوجوان ريشه در طبيعت متفاوت آن ها دارد.آنچه خانواده ها را نگران سر و وضع دخترشان در کوچه و خيابان مي کند، پيروي موقتي دختر از جريان گذراي مد نيست.اشتياق هر از گاه به آنچه جريان مداوم مد عرضه مي کند، شوق طبيعي و بي خطر است.آنچه هم خانواده ها و هم صاحب نظران جامعه شناسي را نگران مي کند، فرو رفتن در اين جريان است.« تابع» مد شدن و چشم به راه تازه هاي مد ماندن به اعتيادي بدل مي شود که فرصت انديشيدن را از انسان مد زده مي گيرد.
دختر شما انواع مدهاي روز را دوست دارد، چون مي خواهد مانند همسالان خود باشد. اگر بعضي از دوستانش چيز بخصوصي داشته باشند، او هم دوست دارد آن را تهيه کند، زيرا نمي خواهد از ديگران عقب بيفتد.آگهي هاي روزنامه ،مجلات و تبليغات تلويزيوني اثر زيادي بر روي دختر نوجوان شما مي گذارد.
زماني که او خردسال است، اسباب بازي هايي را که در تلويزيون يا پشت ويترين مغازه ها مي بينند، مي خواهد و حالا که بزرگ شده، محصولاتي که در تلويزيون درباره ي آن ها تبليغ مي شودرا فوق العاده و دوست داشتني تصور مي کند.
بديهي است که بزرگسالان هم از مدهاي روز پيروي مي کنند، اما آن ها درک مي کنند که کدام مد به زودي کنار مي رود و کدام مد بيشتر مورد قبول جامعه واقع مي شود؛ درحالي که دختران نوجوان نمي توانند اين دو را از هم تشخيص بدهند.آن ها چيز هايي را مي خواهند که هم اکنون برايشان خوشايند است و در مورد ارزش يا ماندگاري آن فکر نمي کنند.
وقتي که والدين در مورد مد روز با دختر خود تبادل نظر مي کنند، بين آن ها اختلاف نظر به وجود مي آيد و باعث دلخوري دو طرف مي شود. والدين فکر مي کنند اين مدل لباس بيش از اندازه گران است و باعث هدر دادن پول مي شود: « من اين قدر پول براي اين بدليجات نمي دهم»، « اين آهنگ صدايش وحشتناک و خيلي مزخرف است، چطور مي تواني به آن گوش دهي؟»
اکثر والدين کوشش مي کنند که در رابطه با فرزندشان عاقلانه برخورد کنند:« تو نبايد هر چه که در تلويزيون مي بيني،باور کني» ، « بهتر است در مورد خودت فکر کني»،«تو نبايد در مورد خواستن چيزي پا فشاري کني، به خاطر اين که بچه هاي ديگر آن را دارند.» در حالي که از نظر شما ممکن است چيزي به درد نخور و خريد آن احمقانه باشد، ممکن است براي دخترتان مد روز و با اهميت باشد.مسلما وقتي شما به خواسته ي دخترتان جواب منفي مي دهيد، او حالت ذفاعي به خود مي گيرد و مي گويد:« شما مرا درک نمي کنيد.» او نمي تواند راحت هر چيزي که دوست دارد بخرد و مضطرب و ناراحت مي شود، چون به اجازه و پول شما نياز دارد و به اجبار بايد صحبت هاي طولاني شما را هم بشنود.
هنگامي که دخترتان براي خريد چيزي پا فشاري مي کند، با دقت به حرف هايش گوش کنيد و فورا خواسته ي او را رد نکنيد و نگوييد:« اين فقط يک مد زود گذر است.» دختر شما اگر بفهمد که مي تواند بدون احساس حقارت يا رد خواسته اش، درباره ي آن صحبت کند، حس بهتري براي حرف زدن با شما پيدا مي کند.
بهتر است که اجازه ي داشتن يک مد روز بدون زيان و نسبتا ارزان را به او بدهيد.دوران قبل از نوجواني و آغاز آن را به خاطر آوريد، شما هم مي خواستيد در آن ايام مانند بچه هاي ديگر باشيد. اگر دخترتان خواست که مورد قبول شما واقع نمي شود و نمي خواهيد براي آن پول بدهيد، مي توانيد به او بگوييد:«تو مي تواني پول آن را از پول توجيبي خودت بپردازي.»
هنگامي که در مورد يک مد روز احساس خوبي نداريد و نظرتان منفي است، برايش توضيح دهيد و وقتي محيط آرام و مناسب شد، با يکديگر به توافق برسيد: «تو مي تواني آهنگ گوش کني،اما بايد در اتاقت بسته باشد يا از گوشي استفاده کني.» اگر فکر مي کنيد چيزي که تازه مد شده خوب و جالب نيست، قاطعانه برخورد کنيد.
در اين سن، علاقه به مدهاي روز تا حدود زيادي طبيعي است، ولي نبايد به فرزندتان اجازه دهيد بيش از حد لزوم با مد مشغول باشد.اگر فکر مي کنيد خيلي زياد به لباس ها و وسايل مد روز اهميت مي دهد، سعي کنيد او را وادار کنيد تا علاقه اش را به چيز هاي ديگر معطوف کند.اگر متوجه شده ايد که او را از مد پيروي مي کند، چون مي خواهد دوستانش به او بيشتر توجه کنند، با او همفکري کنيد تا براي ايجاد رابطه با دوستانش راه هاي ديگري را امتحان کند و با او در اين زمينه ،تبادل نظر و همکاري کنيد.اگر سعي کنيد در مورد چيز هايي که خودتان برايش ارزش قائل هستيد با او صحبت کنيد، ديگر براي خريد چيز هاي مد روز دچار وسوسه نمي شود.

افکارنيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر