صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

لحن سخن‌مان را بهتر کنيم

چند تغيير ساده براي زندگي بهتر

راي بهتر زندگي کردن راه‌هاي متعددي وجود دارد . شايد با خودمان بگوييم اين روزها خوب زندگي کردن کمي سخت شده است اما با چند تغيير ساده در نوع زندگي مي‌توان روزنه‌هايي هم براي بهتر زندگي کردن پيدا کرد.

کد خبر: 3422

سبک زندگي اسلامي/ براي بهتر زندگي کردن راه‌هاي متعددي وجود دارد . شايد با خودمان بگوييم اين روزها خوب زندگي کردن کمي سخت شده است اما با چند تغيير ساده در نوع زندگي مي‌توان روزنه‌هايي هم براي بهتر زندگي کردن پيدا کرد.
در اين نوشتار سعي داريم چند پيشنهاد ساده براي بهترشدن زندگي ارائه دهيم:

ـ به ظاهرمان اهميت بدهيم
اگر مي‌خواهيم زندگي بهتري داشته باشيم در گام اول بايد به ظاهر و نوع پوشش خود اهميت بدهيم، اگر به طرز لباس پوشيدن خود بي‌توجه باشيم، نه‌تنها به خودمان ظلم کرده‌ايم، بلکه احترام ديگران را نيز نگه نداشته‌ايم. بنابراين اگر تا به امروز به لباس پوشيدن و طرز راه رفتن خود بي‌اعتنا بوده‌ايم، بهتر است فکرمان را عوض کنيم و کاري انجام بدهيم. براي مثال، به دوخت، رنگ و جنس لباس خود توجه کنيم و تا آنجا که استطاعت مالي‌مان اجازه مي‌دهد لباس نو بخريم، رنگ‌هاي شاد بپوشيم، لباس‌هايمان را اتو بزنيم و هميشه مرتب و منظم باشيم يا اگر خميده راه مي‌رويم، بايد توجه داشته باشيم که از اين پس راست راه برويم يا اگر خيلي چاق هستيم کمي خودمان را لاغر کنيم و...

ـ تصوير قشنگي از خود در ذهن بسازيم
ظاهر ما، يعني شخصيتي که از ما در ذهن مردم منعکس مي‌شود، نتيجه تصاويري است که از شخصيت خود در ذهن داريم و اين تصاوير از سوي رفتار و گفتارمان به چشم ديگران مي‌آيد.
حالا اين سؤال مطرح مي‌شود که چگونه مي‌توان تصاوير خوبي از خود در ذهنمان بسازيم؟ راهش اين است که افکار خوب و مثبتي درباره خود داشته باشيم. براي مثال، به توانايي‌ها، استعدادها و کارهاي نيکي که انجام داده‌ايم فکر کنيم، چنين تصور کنيم که شخصيت دوست‌داشتني داريم و هميشه به ديگران کمک مي‌کنيم. همه آدم‌ها نقاط ضعف دارند، اما بهتر است به جاي فروماندن در ضعف‌هاي خود و گرفتار شدن در دام يأس و نااميدي، بکوشيم تا بر ضعف‌هايمان غلبه کنيم و به دنبال راهکار باشيم و همچنين بکوشيم نقاط قوت خود را تقويت کنيم و با کشف توانايي‌ها و پرداختن به کارهاي مثبتي که علاقه داريم، بيشترين لذت را از زندگي‌مان ببريم.
پس در افکار و گفتارمان از احساس تقصير و سرزنش کردن خود اجتناب کنيم، چراکه به ما انرژي منفي مي‌دهند و آرامش ما را از بين مي‌برند. هميشه نسبت به خودمان مهربان و خوش‌بين باشيم و تصوير شاد، متبسم و سالمي از خود در ذهنمان مجسم کنيم.

ـ لحن سخن‌مان را بهتر کنيم
با مردم صميمانه سخن بگويم. البته بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که اين صميميت را با لحن صداي خود نشان بدهيم و چنين لحني وقتي به دست مي‌آيد که واقعاً مردم را دوست داشته باشيم وگرنه با تظاهر نمي‌شود لحني شيرين و دلنشين داشت. هميشه سپاسگزار افرادي باشيم که براي ما زحماتي هرچند ناچيز کشيده‌اند و سعي کنيم کار مثبتي برايشان انجام دهيم. در غم و شادي ديگران شرکت کنيم؛ چراکه با اين کار، انرژي‌هاي مثبت ما را احاطه مي‌کنند و موقعيت‌هاي بهتري برايمان پيش خواهد آمد.

ـ اعتماد به نفس داشته باشيم
اعتماد به نفس براي داشتن زندگي بهتر لازم است، اما برخي از مردم از توانايي‌ها و استعدادهاي خود غافل هستند. علت اين غفلت آن است که به خودشان اعتماد ندارند. بنابراين اگر مي‌خواهيم زندگي بهتري داشته باشيم، بايد طالب فعاليت و کار باشيم، چراکه فعاليت و کار اعتماد به نفسمان را بالا مي‌برد.
پس سعي کنيم در کاري تخصص پيدا کنيم و هميشه براي آينده خويش يک هدف داشته باشيم و بينديشيم که چگونه مي‌توانيم به آن هدف برسيم و همواره با افکار مثبت براي رسيدن به آن، تلاش کنيم. هرگز جمله غيرممکن است را باور نکنيم و اجازه ندهيم کسي قلب ما را با اين جمله نااميد سازد، بلکه هميشه اميدوار باشيم. در هر شرايطي خونسردي خود را حفظ کنيم، چراکه افراد آرام، هم اعتماد به نفس بالايي دارند هم باعث دلگرمي اطرافيانشان مي‌شوند.
پس تلاش کنيم با انرژي، شور و اشتياق و دلسوزي و همدلي زندگي کرده و با افراد خانواده، دوستان و همکاران‌مان نيز ارتباط دوستانه‌اي برقرار کنيم.

ـ زياد مطالعه کنيم
براي آن که ذهني پويا داشته باشيم بايد زياد کتاب بخوانيم و به تفکر بپردازيم، زيرا با خواندن کتاب هم سطح علمي ما بالا مي‌رود هم ديدمان نسبت به زندگي وسيع‌تر و بهتر مي‌شود هم احساس مي‌کنيم قدرتمندتر از قبل شده‌ايم.

ـ طرز فکرمان را عوض کنيم
براي بهتر زندگي کردن بايد بر افکار مثبت تمرکز کنيم. اگر بدبين هستيم، خوش‌بين و دوستدار مردم شويم؛ اشتباهات آن‌ها را ببخشيم تا خودمان آرامش بيشتري داشته و فکرمان درگير نباشد. افکار منفي را از ذهن‌مان دور کنيم در عوض انرژي خود را صرف امور مثبت کنيم. جاي تلخ زباني را به شيرين زباني و نفرت را به دوستي و عشق بدهيم. هميشه درباره خود و ديگران مثبت فکر کنيم و کارهايشان را به خوبي تفسير کنيم؛ به اين ترتيب هم احساس آرامش مي‌کنيم هم ديگران ما را دوست خواهند داشت و به ما احترام خواهند گذاشت. نگران آينده نباشيم، البته آينده‌نگري کار خوبي است، اما به شرطي که مانع احساس خوشبختي و سعادت فعلي ما نشود. بنابراين افکار مثبت را زير بناي زندگي‌مان قرار بدهيم، هوشيار باشيم و هميشه لبخند بزنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر