صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

«ازدواج» بدون شکستم آرزوست...

اگر آدم خيلي محتاطي هستيد و اهل محتاطانه عمل کردن، اگر به سلامتي، تغذيه و ورزش‌تان خيلي اهميت مي‌دهيد، اگر رابطه زناشويي برايتان مهم است، يعني نياز به بقا در شما بيداد مي‌کند. عشق/ اگر «عشقِ» محبت‌کردن و محبت‌ديدن هستيد، اگر از کلمات محبت‌آميز زياد استفاده مي‌کنيد و به صميميت رفتاري و جسمي اهميت مي‌دهيد يعني که عشق در شما حرف اول را مي‌زند.

کد خبر: 3391

فکر مي‌کنيد در ازدواج موفق مي‌شويد يا نه؟ چه فردي به عنوان همسر در کنار شما قرار بگيرد مي‌تواند در موفقيت ازدواج‌تان کمک کند؟ «ازدواج بدون شکست» مي‌تواند جواب اين سوالات را بدهد. ازدواج بدون شکست نام کتابي است از ويليام گلسر و همسرش؛ کتابي که نه تنها براي مجردها توصيه‌ها و نکات جالبي دارد که در کمتر کتابي ديده مي‌شود، بلکه نکاتي هم در مورد با هم ماندن بعد از ازدواج دارد. يعني هم براي به هم رسيدن حرف دارد و هم براي با هم ماندن. رويکرد ويليام گلسر در اين کتاب همان «تئوري انتخاب» است. تئوري انتخابي که خودش نظريه پردازش بوده و الان خيلي طرفدار دارد. تئوري انتخاب بر اساس اين باور است که همه رفتارهاي ما نوعي انتخابند و انگيزه بنيادين هر انتخاب ما ژنتيکي است. بنابراين بر اساس برنامه‌هاي موجود در ژن‌هايمان، نحوه برخورد ما با زندگي تصادفي نيست، بلکه کاملا اختياري است و ما هميشه هنگام انتخاب حداکثر تلاش‌مان را مي‌کنيم تا بهترين گزينه را انتخاب کنيم. موضوع اصلي کتاب بحث بر سر اين است که چرا بعضي از افراد ازدواج موفقي دارند و بعضي‌هاي ديگر نه و چه افرادي براي ازدواج با هم مناسبند، در انتها به مباحثي مي پردازد که مربوط به با هم و درکنار هم ماندن است و ازدواج را به يک ازدواج موفق تبديل مي‌کند. يکي از راهکارهاي بسيار خوبي که در کتاب پيشنهاد مي‌شود اين است که فرد به ارزيابي خودش و طرف مقابل (کسي که دارد با او فرآيند خواستگاري يا حتي نامزدي را طي مي‌کند) بپردازد. البته اين ارزيابي راه خاص خودش را دارد که برخاسته از نظريه تئوري انتخاب است و راهکار مخصوص خودِ گلسرهاست! موضوع از اين قرار است که شما بايد ابتدا پنج نياز اساسي خودتان را بشناسيد و بعد بسته به ميزان نمره‌اي که به اين نيازها مي‌دهيد خودتان را با مخاطب‌تان مقايسه کنيد، هر چه قدر شباهت بيشتر، ازدواج موفق‌تر!

و حالا نيازهاي اساسيِ ما
بقا/ اگر آدم خيلي محتاطي هستيد و اهل محتاطانه عمل کردن، اگر به سلامتي، تغذيه و ورزش‌تان خيلي اهميت مي‌دهيد، اگر رابطه زناشويي برايتان مهم است، يعني نياز به بقا در شما بيداد مي‌کند.
عشق/ اگر عشقِ محبت‌کردن و محبت‌ديدن هستيد، اگر از کلمات محبت‌آميز زياد استفاده مي‌کنيد و به صميميت رفتاري و جسمي اهميت مي‌دهيد يعني که عشق در شما حرف اول را مي‌زند.
قدرت/ اگر دوست‌داريد در روابط‌تان شما رئيس باشيد، اگر به قدرتمندبودن و توانمندبودن‌تان اهميت مي‌دهيد، اگر علاقه‌منديد که هميشه مطرح باشيد، يعني که قدرت براي شما در اولويت است.
آزادي/ اگر هميشه مي‌خواهيد که رها باشيد و به چيزي يا کسي پايبندي و اسارت خاصي نداشته باشيد، اگر دوست‌داريد تصميم‌هاي زندگي‌تان را خودتان به تنهايي بگيريد، اگر اهل انتخاب‌هاي آزادانه هستيد و روابط آزاد برايتان مسئله‌اي نيست، پس شما به آزادي اهميت مي‌دهيد.
تفريح/ بازي‌کردن، لذت بردن از زندگي و انجام فعاليت‌هاي لذت‌بخش، شوخي و خنده، پارک و سينما رفتن و... اگر برايتان خيلي ارزش دارد، پس شما يک عشقِ تفريح هستيد.

چه‌طور ارزيابي کنيم؟
اول براي خودتان مشخص کنيد که کدام نيازها براي شما حياتي‌تر است، بعد بسته به اهميتي که هر کدام از اين نيازها دارد به آن يک نمره از1 تا 5 بدهيد. حالا شما يک شناختي از نيازهاي خودتان داريد، بعد سعي کنيد با پرسيدن سوالاتي از طرف مقابل در بياوريد که اين نيازها براي او در چه اولويتي هستند يا خيلي راحت اين موضوع را با او در ميان بگذاريد و از او بخواهيد او هم مثل شما به هر کدام يک نمره‌اي بدهد. براي هر کسي يک نيمرخ شخصيتي به دست مي‌آيد. مثلا بسته به نمره‌اي که به نيازهايتان داده‌ايد نيمرخ شما مي‌شود 53432. هر چه‌قدر نيمرخ شما با نيمرخ مخاطب‌تان شباهت بيشتري داشته باشد، درصد موفقيت‌تان در ازدواج بيشتر است. ناگفته نماند که اين سنجش و ارزيابي بايد خيلي دقيق و با شناخت کامل از خودتان و ديگري انجام شود تا نتيجه درست در بيايد، شايد براي اين کار بد نباشد به يک مشاور مراجعه کنيم. مشاوري که رويکردش نظريه انتخاب باشد!

جيم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر