صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

رونق «شاسي بلند»هاي ريزه ميزه با کاهش قيمت بنزين

دليل اصلي بعد از قيمت، نزخ بنزين است، آمارها نشان مي دهد همين که قيمت بنزين روند نزولي پيدا مي کند فروش خودروهاي شاسي بلند روند صعودي پيدا مي کنند. ضمن آن که بر اساس آمار وبسايت KBB شاسي بلندهاي امروز در مقايسه با 8 سال پيش 26 درصد کمتر بنزين مصرف مي کنند.

کد خبر: 3389

سال گذشته بر اساس آمار وبسايت ادموند انواع خودروهاي شاسي بلند يک سوم سهم بازار آمريکا را به خوداختصاص داده بودند؛ چند سال قبل حتي يک چهارم هم نبودند.

دليل اصلي بعد از قيمت، نزخ بنزين است، آمارها نشان مي دهد همين که قيمت بنزين روند نزولي پيدا مي کند فروش خودروهاي شاسي بلند روند صعودي پيدا مي کنند. ضمن آن که بر اساس آمار وبسايت KBB شاسي بلندهاي امروز در مقايسه با 8 سال پيش 26 درصد کمتر بنزين مصرف مي کنند. البته براي کاهش مصرف شاسي بلندها دلايل زيادي مطرح مي کنند از جمله بهبود فناوري قواي محرکه، سيستم انتقال قدرت و آئروديناميک خودرو اما واقعيت اين است که شاسي بلندها هم در طي چند سال گذشته آب رفته و کوچکتر شده اند. آمارها هم نشان مي دهد که مردم هم به شاسي بلندهاي جمع و جور (کامپکت و ساب کامپکت) علاقه بيشتري نشان مي دهند. بر اساس آمار وبسايت KBB سهم اين نوع شاسي بلندها از 7 درصد در سال 2007 به 12.5 درصد در سال 2014 رسيده است البته يکي از دلايل رشد سهم بازار آنها، افزايش توليد آنها هم بوده چون به تازگي اين سگمنت از بازار توليدات بيشتري پيدا کرده است. اگر چه چشم مردم آمريکا به ديدن خودروهاي هوندا CR-V، تويوتا Rav4 و شورولت اکويناکس و جيپ رانگلر عادت کرده اما خودروهايي مثل جيوک نيسان و آنکور بيوک هم راه خود را به خوبي باز کرده اند. به تدريج شاسي بلندهاي ريزه ميزه مثل هوندا HR-V، جيپ رنه گيد و شورولت تراکس جاي نسل درشت تر خود را خواهند گرفت چون هم ارزان تر هستند و هم کم مصرف تر. اما واقعيت اين است که خانواده ها شاسي بلند را به خاطر فضاي بزرگ آن مي خواهند. شايد عده اي بگويند که دليل گرايش به شاسي بلندهاي ريزه ميزه اين است که نيروي قواي محرکه به 4 چرخ اعمال مي شود و سطح آن از زمين بالاتر است و بهتر با آن مي توان به کوه و دشت و دمن زد [که اين روزها کسي به دشت و دمن نمي زند و اين خودروهاي امروزي فانتزي تر از آن هستند که توان اين کار را داشته باشند]. اما واقعيت اصلي فروش بهتر شاسي بلندها «نگرش» و «ديدگاه» مردم است، مردم پرستيژ شاسي بلند را بالاتر مي دانند.

رونق شاسي بلندهاي ريزه ميزه به معني سقوط فروش شاسي بلندهاي واقعي مثل تاهو و جنرال موتورز و يوکان GMC نشده است. حتي يوکان در سال 2014 رشد فروش 50 درصدي را تجربه کرده است.

کافي است دوباره نرخ بنزين روند افزايشي بگيرد، بدون ترديد روند فروش خودروهاي شاسي بلند را تحت تأثير قرار خواهد داد.

عصر خودرو/

نظرات بینندگان

ارسال نظر