صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چرا دوست داريم بچه‌کوچولوهاي خوشگل را گاز بگيريم؟

پس گاز گرفتن فقط براي غذا خوردن يا حمله نيست. به نظر مي‌رسد که رفتارهاي شبيه گاز گرفتن (مثل در دهان گذاشتن و ميک زدن)، بخشي طبيعي از رفتارهاي اجتماعي دوستانه خيلي از پستانداران باشند. همچنين، همه پستانداران زندگي را با ميک زدن آغاز مي‌کنند و با به هم فشردن فک‌هاي بدون دندان خود به هم، شير را از غدد شير پستان مادر خود بيرون مي‌کشند.

کد خبر: 3130

در پژوهشي تازه، پژوهشگران اقدام به تصويربرداري ام.‌آر.آي از زناني کردند که ناخودآگاه نوزادان را بو مي‌کشيدند. بوي نوزادان منطقه مرتبط با پاداش را در مغز فعال مي‌کرد که همان منطقه‌اي است که وقتي دستمان به يک‌تکه ليت غذاي خوشمزه مي‌رسد، دوپامين آزاد مي‌کند و حس خوشايندي را در ما ايجاد مي‌کند. اثر عصبي مشابهي نيز در پژوهشي قديمي‌تر مشاهده شده بود که در آن به زنان عکس‌هاي نوزادان نشان داده مي‌شد.

 اين پژوهش ادعا مي‌کند که وقتي چيزهاي زيبا مي‌بينيم يا غذا پيدا مي‌کنيم، واکنش مغز ما تا حدي به موازات هم است و شايد تجربه روان‌شناختي ما از تمايل به گاز گرفتن، ناشي از همپوشاني رواني اين دو باشد. ولي شايد دلايل ديگري هم براي ربط دادن بچه‌ها و گاز گرفتن به هم وجود داشته باشند. شايد نوعي «گاز گرفتن اجتماعي» دوستانه، بخشي از ميراث فرگشتي ما باشد.
همه مخلوقات دنياي نخستينيان، به سوي نوزادان هم‌نوع خود کشش دارند. مثلاً برخي از ميمون‌هاي دنياي قديم صف مي‌کشند تا نوزاد يک ميمون ديگر را ببينند و ماليدن بيني و دهان به بدن نوزاد هم يکي از معمول‌ترين کارهايي است که انجام مي‌شود.

اما هيچ‌يک از اين‌ها گاز گرفتن واقعي نيست؛ زيرا وقتي گاز گرفتن رخ مي‌دهد، حيوانات زخمي مي‌شوند. ولي اگر منظور گاز گرفتن کاذب باشد که امري بسيار شايع است، مخصوصاً گازهاي سرخوشانه‌اي که پستانداران هنگام بازي از هم مي‌گيرند. دلايل اين رفتار کاملاً روشن نيست. وقتي توله‌سگ کوچولويي به‌آرامي دستتان را گاز مي‌گيرد، آيا دارد مهارت‌هاي حرکتي خود را تقويت مي‌کند، يا براي مبارزه‌هاي واقعي تمرين مي‌کند ويا فقط درگير يک بازي دوستانه است؟

تمام اين توضيحات صرفاً احتمالات هستند، ولي جالب توجه اين است که اين بازي گاز گرفتن، معمولاً بين دوستان مورد اعتماد رخ مي‌دهد. نخستين‌شناسي به نام سوزان پري از دانشکده مردم‌شناسي دانشگاه لس‌آنجلس کاليفرنيا و همکارانش مشاهده کرده‌اند که ميمون کاپوچين همنوعانش را با احتياط و با شيوه‌اي به نظر آييني، گاز مي‌گيرد و دندان‌ها را محکم روي انگشتان قفل مي‌کند، اما نه آن‌قدر که باعث درد شود. پژوهشگران فکر مي‌کنند که شايد ميمون‌ها با اين کار در حال تقويت ارتباطات اجتماعي خود هستند و اين پيغام را مي‌فرستند که «من آن‌قدر قابل‌اعتماد هستم که مي‌تواني انگشتت را بدون ترس گاز گرفته شدن، در دهان من بگذاري».
پس گاز گرفتن فقط براي غذا خوردن يا حمله نيست. به نظر مي‌رسد که رفتارهاي شبيه گاز گرفتن (مثل در دهان گذاشتن و ميک زدن)، بخشي طبيعي از رفتارهاي اجتماعي دوستانه خيلي از پستانداران باشند. همچنين، همه پستانداران زندگي را با ميک زدن آغاز مي‌کنند و با به هم فشردن فک‌هاي بدون دندان خود به هم، شير را از غدد شير پستان مادر خود بيرون مي‌کشند. با توجه به چنين پس‌زمينه‌اي، اين‌که ناگهان هوس کنيد لپ گوشتالوي يک بچه‌کوچولوي خوشکل را گاز بگيريد، چندان هم عجيب نيست و صرفاً مثال ديگري از گاز کاذب دوستانه و نشانه‌اي از انگيزه‌هاي خوب شما به‌عنوان يک انسان خوب است!

نظرات بینندگان

ارسال نظر