صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

اگر در فيسبوک لايک نگيريد چه ميشود؟

حتما در اطراف شما هم افرادي وجود دارند که شبکه اجتماعي مهم‌ترين علاقه‌مندي آنها محسوب مي‌شود و هر ساعت از شبانه‌روز که وارد صفحه شخصي خود شويد، او را آنلاين مي‌بينيد. يکي از دوستان من نيز خود را مشتري پروپا‌قرص فيس‌بوک مي‌داند و اين‌طور که خودش مي‌گويد، فيس‌بوک صميمي‌ترين دوست در تمام زندگي او بوده است. سر زدن به فيس‌بوک حتي اگر اتفاق تازه‌اي در آن نيفتاده باشد براي او يک عادت شده است و در قرارهاي ملاقات آخر هفته هم که چند ساعتي را کنار هم مي‌گذارنيم، اين عادت را کنار نمي‌گذارد.

کد خبر: 3053

حتما در اطراف شما هم افرادي وجود دارند که شبکه اجتماعي مهم‌ترين علاقه‌مندي آنها محسوب مي‌شود و هر ساعت از شبانه‌روز که وارد صفحه شخصي خود شويد، او را آنلاين مي‌بينيد. يکي از دوستان من نيز خود را مشتري پروپا‌قرص فيس‌بوک مي‌داند و اين‌طور که خودش مي‌گويد، فيس‌بوک صميمي‌ترين دوست در تمام زندگي او بوده است. سر زدن به فيس‌بوک حتي اگر اتفاق تازه‌اي در آن نيفتاده باشد براي او يک عادت شده است و در قرارهاي ملاقات آخر هفته هم که چند ساعتي را کنار هم مي‌گذارنيم، اين عادت را کنار نمي‌گذارد.

با همه اين توضيحات، اين جوان 27 ساله که در حال فارغ‌‌التحصيل شدن در رشته پزشکي عمومي است، از مدتي قبل برخي الگوهاي نگران‌کننده در خود کشف کرده که تصور مي‌کند تمامي آنها مربوط به عادت‌هاي فيس‌بوکي مي‌شود و در اين خصوص مي‌گويد: «وضعيت من به‌گونه‌اي شده است که ديگر برايم مهم نيست در طول روز به چند نفر سلام مي‌کنم يا چه تعداد تماس تلفني با من گرفته مي‌شود. اينکه با دوستانم آخر هفته را بيرون از خانه بگذرانم اهميت چنداني ندارد و ديدار حضوري افراد چندان مرا خوشحال نمي‌کند. اين روزها فکر مي‌کنم مهم‌ترين اتفاق زندگي که مي‌تواند خوشحالم کند اين است که مطالبم روي فيس‌بوک چند بار لايک شده‌اند و البته از جمع دوستان فيس‌بوکي چه کساني چه مطالبي را لايک کرده‌اند. عدد مربوط به لايک‌ها در زير هر پستي که مي‌گذارم مهم‌ترين اتفاق براي من محسوب مي‌شود و به نظرم اين عدد هرچه بزرگ‌تر باشد،‌ اعتبار من را نزد اطرافيان بالاتر مي‌برد.»

××‌ مقبوليت در شبکه‌هاي اجتماعي
فيس‌بوک اين روزها 35/1 ميليارد مشترک فعال دارد که مجموع آنها روزانه بيش از سه ميليون کامنت و لايک را براي مطالب منتشر شده از سوي دوستان خود ارسال مي‌کنند و به گفته اين شبکه اجتماعي، تقريبا براي بيشتر مشترکان چوب‌خط کامنت‌ها و لايک‌هاي هر مطلب مهم‌تر از محتواي آن مطلب محسوب مي‌شود که مي‌تواند روابط اجتماعي بين اعضاي اين خانواده بزرگ را محکم‌تر کند.
بررسي‌ها نشان داده است که اگر يک مطلب در فيس‌بوک به‌طور ميانگين بيش از 20 لايک داشته باشد، ارزش بيشتري دارد و بقيه ترغيب به خواندن آن مي‌شوند. همچنين گفته شده است وقتي شما مطلبي روي فيس‌بوک مي‌گذاريد که تعداد زيادي از دوستان‌تان آن را لايک مي‌کنند، اين بازخورد مثبت روي بخشي از مغز که مربوط به گرفتن پاداش مي‌شود اثر مي‌گذارد و با اين اتفاق به‌صورت ناخودآگاه تلاش بيشتري براي انتشار مطالبي با همان مضمون انجام مي‌دهيد تا باز هم مورد تاييد اطرافيان قرار بگيريد.
هرچه از جانب دوستان فيس‌بوکي بيشتر تاييد شويد، مغز شما در پاسخ به پاداشي که دريافت مي‌کند عکس‌العمل بهتري نشان مي‌دهد و اين مساله پس از گذشت مدتي زمينه حضور بيشتر در شبکه اجتماعي را فراهم مي‌آورد. در بسياري از موارد کاربر مطلبي روي صفحه شخصي خود مي‌گذارد که از جاي ديگر کپي کرده است يا به آن اعتقادي ندارد و فقط با اين کار مي‌خواهد ميزان توجه اطرافيان و تعداد لايک‌ها را افزايش دهد. براي آن دسته از کاربراني که شبکه اجتماعي را چندان جدي نمي‌گيرند و زمان کمي را در آن سپري مي‌کنند اين اتفاق مشکل‌آفرين نيست. اما بررسي‌ها نشان داده است براي افرادي که شبانه‌روز خود را در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌گذرانند اين جريان مي‌تواند نشان‌دهنده پايين بودن اعتماد به‌نفس و ضعف شخصيتي براي باور داشتن ارزش‌هاي دروني باشد؛ زيرا اين افراد به‌صورت غيرمستقيم پذيرفته‌اند که پاداش مجازي از جانب شبکه اجتماعي لزوما مقبوليت پايدار آنها را باعث نمي‌شود و به همين دليل است که کپي کردن جملات خوب و مطالب مناسب اتفاقي است که با آن کوشيده مي‌شود مقبوليت عمومي در شبکه اجتماعي در سطح بالا نگه داشته شود.
شمارش تعداد لايک‌هاي فيس‌بوک، رساندن آن به سطح قابل قبول و ارزش‌گذاري شخصي برحسب تعداد لايک‌ها انسان را وارد بازي جديدي کرده است که بر اساس آن محبوبيت يک شخص به‌واسطه عکس متفاوت او در شبکه اجتماعي يا مطالب پرلايک‌تر سنجيده مي‌شود.

××‌ فيس‌بوک بدون لايک
دوست من که اين روزها به حضور در اجتماع واقعي و فضاي غيرمجازي هم فکر مي‌کند، مي‌گويد: «چه تعداد دوست در فيس‌بوک دارم؟ اينکه من پس از هفت سال درس خواندن در حال فارغ‌‌التحصيل شدن در رشته پزشکي هستم چقدر براي اين افراد مهم است و اگر خبر فارغ‌التحصيل شدن خود را روي فيس‌بوک بگذارم، چند درصد از اين دوستان مجازي اين مطلب را لايک مي‌کنند؟ چند درصد از دوستان مجازي من مطلب مربوط به خريد يک اتومبيل جديد را لايک مي‌کنند و حتي اگر اين کار را انجام دهند، آيا واقعا از اينکه يک اتومبيل جديد خريده‌ام خوشحال شده‌اند يا فقط برحسب عادت مطلب را لايک کرده‌اند؟»‌
مرکز Computational Culture مطالعه‌اي انجام داده است تا نشان دهد که چگونه عدد مربوط به لايک‌ها و کامنت‌ها در فيس‌بوک بر نحوه استفاده ما از اين پلتفرم تاثير مي‌گذارد و البته اگر ما فيس‌بوکي داشته باشيم که نتوانيم مطالب موجود در آن را لايک کنيم يا براي اين مطالب کامنت بگذاريم، باز هم علاقه‌اي به حضور در آن خواهيم داشت؟
اين مرکز براي آنکه بررسي‌هاي خود را به‌صورت عملي دنبال کند، يک وصله‌ نرم‌افزاري طراحي کرد و از جامعه آماري خود خواست آن را روي رايانه شخصي نصب کنند. اين وصله نرم‌افزاري باعث مي‌‌شد امکان ارسال لايک و کامنت در فيس‌بوک حذف شود و کاربر فقط قابليت خواندن مطالب و تماشاي تصاوير را داشته باشد. با اين اتفاق مشترکان پس از آنکه مطلبي را روي فيس‌بوک قرار مي‌دانند، نمي‌توانستند تعداد لايک‌هايي که براي آن ارسال شده است را ببينند يا کامنت‌هاي منتشر شده را بخوانند.
مطالعه مذکور براي مدت دو سال انجام شد و هزاران کاربر از نقاط مختلف جهان در آن شرکت کردند. کارشناسان در پايان اين بررسي گزارشي را با عنوان «نافرماني مدني خلاقانه در عصر ديجيتال» منتشر کردند و در آن نوشتند که فيس‌بوک ما را ترغيب مي‌کند تا وارد بازي جديدي از روابط اجتماعي شويم و در اين بازي سعي کنيم «سرمايه‌هاي اجتماعي» بيشتري به‌دست آوريم که اين سرمايه‌ها تعداد لايک‌ها، کامنت‌ها و دوستان مجازي هستند.

××‌ افزايش دوستان مجازي
در اين گزارش گفته شد:‌ «زماني که مدام در مورد تعداد دوستان خود روي شبکه اجتماعي صحبت مي‌کنيم، اين مساله را نشان مي‌دهيم که عدد مربوط به آنها براي ما اهميت دارد و تمايل داريم افراد بيشتري را در جمع دوستان خود بپذيريم. هرچه تعداد دوستان ما در شبکه اجتماعي افزايش مي‌يابد، سرمايه اجتماعي که در اين فضاي مجازي جمع کرده‌ايم بيشتر مي‌شود و به‌عبارت ديگر، افزايش عدد مربوط به دوستان مجازي با ارزش سرمايه‌هاي ما در اين دنياي مجازي رابطه مستقيم دارد.»‌
البته بايد توجه داشت که فيس‌بوک هم به اين قضيه دامن مي‌زند و از اينکه مشترکانش بيشتر درگير اين مساله شوند ناراضي نيست. زماني که شما در حال خواندن مطالب دوستان هستيد، فهرستي از کاربران براي دوستي‌هاي جديد به شما پيشنهاد داده مي‌شود که احتمالا آنها را مي‌شناسيد. اين فهرست مجموعه‌اي از افراد را شامل مي‌شود که با آنها دوست مشترک داريد و فيس‌بوک به شما پيشنهاد مي‌دهد آنها را هم در فهرست دوستان خود داشته باشيد و از اين طريق عدد مربوط به مجموعه دوستان را بزرگ‌تر کنيد تا بر سرمايه‌هاي مجازي خود بيفزاييد.
بيشتر شدن تعداد دوستان در فيس‌بوک به اين معني خواهد بود که هر بار وارد صفحه شخصي خود مي‌شويد، اتفاقات بيشتري را پيش‌ روي خود مي‌بينيد و مجبوريد زمان بيشتري به اين فضا اختصاص دهيد. هرچه تعداد دوستان شما در فيس‌بوک افزايش مي‌يابد، احتمال افزايش تعداد لايک‌ها براي مطالبي که منتشر مي‌کنيد هم بيشتر مي‌شود و در نتيجه نياز دروني براي تاييد شدن از جانب اطرافيان هم پاسخ بهتري مي‌گيرد و فيس‌بوک به‌عنوان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي جهان اين کارها را انجام مي‌دهد تا تعداد مشترکان که سرمايه‌هاي اصلي آن هستند افزايش يابد و در نتيجه به‌طور غيرمستقيم ميزان رضايتمندي کاربران هم بيشتر شود.

××‌اعتماد به‌نفس فيس‌بوکي
محققان مرکز Computational Culture با همکاري دانشگاه برلين در بخش ديگر از مطالعه خود از مشترکان فيس‌بوک خواستند تصاوير يکديگر را در اين شبکه اجتماعي مشاهده کنند و البته به‌صورت همزمان پاسخ‌هاي مغزي آنها مورد بررسي قرار گيرد. براي اين کار از نوعي اسکنر پيشرفته استفاده شد تا عکس‌العمل‌هاي مغز به هنگام مشاهده تصاوير دوستان يا لايک شدن تصاوير شخصي توسط اطرافيان تحليل شود و کارشناسان در پايان دريافتند که بازخوردهاي مثبت از شبکه اجتماعي در جريان لايک شدن عکس توسط ديگر کاربران يا لايک کردن عکس ديگران مي‌تواند روي مغز تاثير بگذارد.
تاييد شدن از سوي اجتماع و اطرافيان يکي از مهم‌ترين اتفاقات براي همه انسان‌ها محسوب مي‌شود و از آنجايي که فيس‌بوک با لايک‌ها و کامنت‌هاي خود به‌صورت هوشمندانه اين مهر تاييد را به مشترکان مي‌زند، مردم تمايل بيشتري به حضور در آن دارند. شما چه در دنياي مجازي حضور داشته باشيد يا آنکه در دنياي واقعي اوقات خود را در جمع اطرافيان سپري کنيد، تمايل داريد تا نوع پوشش، آرايش مو، رفتار، سطح تحصيلات، شغل، سطح درآمد، سليقه غذا خوردن و ... شما از جانب ديگران مورد تاييد قرار بگيرد که البته اين اتفاق مي‌تواند بر ميزان اعتماد به‌نفس شما تاثير بگذارد.
نياز به تاييد شدن بين همه افراد ديده مي‌شود، اما نحوه پاسخگويي شبکه اجتماعي به آن متفاوت است و کاربر پشت ديوار شيشه‌اي رايانه يا دستگاه موبايلي سعي مي‌کند اطلاعات و تصاويري از خود ارايه دهد که مطمئن است بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند. بسياري از آتليه‌هاي عکاسي اين روزها تصاوير مخصوص فيس‌بوک را از افراد مي‌گيرند، مشترکان بخشي از اطلاعات شخصي که بيشتر مي‌پسندند را با ديگران به‌اشتراک مي‌گذارند، بخشي از دنياي واقعي که از آن احساس رضايت بيشتري وجود دارد به‌صورت گزينشي اعلام مي‌شود، مطالبي به‌اشتراک گذاشته مي‌شود که در سطح قابل قبولي باشد و به‌طور کلي، آنچه در شبکه اجتماعي به نمايش درمي‌آيد با خود واقعي افراد فاصله دارد.
 
اين اتفاق به گفته کارشناسان زمينه‌هاي لازم براي کاهش اعتماد به نفس افراد را باعث مي‌شود تا در نهايت آنها از نمايش واقعيت‌ها در هراس باشند و فقط بخشي از شخصيت خود را که مطمئن هستند مورد تاييد بقيه قرار مي‌گيرد ارايه دهند.
در يک تعريف کلي، فيس‌بوک ارتباط ما با تمام انسان‌هاي کره زمين را برقرار مي‌کند، اين احساس را براي همه مردم به وجود مي‌آورد که با دورترين دوستان خود هم در ارتباط هستند، آخرين اخبار و اطلاعات را به‌صورت لحظه به ‌لحظه ارايه مي‌دهد و يک سيستم جامع با همه نيازهاي ارتباطي را در اختيار ما مي‌گذارد. اما بايد توجه داشت که اين شبکه اجتماعي با همان ابزارهاي ساده خود به‌صورت ناخودآگاه تاثيرات نه‌چندان مناسبي برجا مي‌گذارد و مي‌تواند زمينه کاهش اعتماد به‌نفس را هم به‌وجود آورد.
آي تي آناليز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر