صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/

موفقيت درمان با ايمپلنت تا 95 درصد امکان پذير است

دکتر غلامرضا غزنوي، متخصص پروتزهاي دنداني و مدير پانل دومين کنگره بين المللي ايمپلنتولوژي ايران گفت: روش ايمپلنت يکي از روش هاي درماني مدرن در علم دندان پزشکي است که در سال هاي اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته است؛ اين روش براي بيماراني که دندان هاي خود را در سنين مختلف از دست داده‌اند و از نظر بافت استخواني شرايط اين درمان را داشته باشند، انجام مي شود.

کد خبر: 3051

دکتر غلامرضا غزنوي، متخصص پروتزهاي دنداني و مدير پانل دومين کنگره بين المللي ايمپلنتولوژي ايران گفت: روش ايمپلنت يکي از روش هاي درماني مدرن در علم دندان پزشکي است که در سال هاي اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته است؛ اين روش براي بيماراني که دندان هاي خود را در سنين مختلف از دست داده‌اند و از نظر بافت استخواني شرايط اين درمان را داشته باشند، انجام مي شود.
وي افزود: ساختمان دهان و دندان فرد بيمار بايد پيش از ايمپلنت توسط دندانپزشک و يا متخصص مربوطه بررسي باليني راديوگرافي شود تا بتوان از اين تکنيک و روش استفاده کرد.

دکتر غزنوي خاطرنشان کرد: روش ايمپلنت در مقايسه با روش هاي قديمي تر از جمله تراش دندان‌هاي کناري در جاهايي که ۱ يا ۲ دندان از دست رفته، بسيار مناسب‌تر است و علاوه بر تأمين زيبايي مطلوب، به بيمار حس راحتي را القاء مي‌کند.

عضو هيات مديره انجمن ايمپلنتولوژي ايران گفت : روش ايمپلنت در افراد بي‌دندان که از دندان‌هاي مصنوعي استفاده مي‌کنند نيز کاربرد دارد و با استفاده از اين روش فرد مي‌تواند حس داشتن دندان‌هايي ثابت و کيفيت زندگي بالاتري داشته باشند.

غزنوي همچنين داشتن مهارت، دانش و تجربه علمي و گذراندن دورهاي مربوط به ايمپلنت توسط دندانپزشک را براي انجام اين روش بسيار ضروري دانست و تاکيد کرد: ايمپلنت مي‌تواند توسط دندانپزشکان جراح و متخصص پروتزهاي دنداني و نيز دندانپزشکان عمومي که دوره‌هاي آموزش خاص را گذرانده باشند صورت گيرد.

غزنوي افزود: بيماران نيز بايد با دقت و پس از بررسي هاي خاص و ضروري از جمله راديوگرافي‌ از وضعيت ناحيه بي‌دندان و استخوان آن محل براي انجام روش ايمپلنت انتخاب شوند زيرا دندانپزشک از اين طريق مي‌تواند کيفيت استخوان عرض، ضخامت، ارتفاع و نوع استخوان محل بي دندان را ارزيابي کند.

وي گفت: در بررسي‌ها همچنين بايد روابط فک بالا و پايين در ارتباط با همديگر، ابتلاي فرد به بيماري‌هاي سيستميک مانند ديابت پيشرفته يا بيماري‌هاي بدخيم و سابقه پرتودرماني و از همه مهمتر استعمال دخانيات، مورد بررسي قرار بگيرد.

مدير پانل دومين کنگره بين المللي ايمپلنتولوژي ايران تصريح کرد: يکي از محدوديت‌‌هاي استفاده از ايمپلنت در افرادي است که از دخانيات استفاده مي‌کنند زيرا اثر منفي در کارکرد ايمپلنت مي‌گذارد.
غزنوي همچنين گفت: رعايت بهداشت دهان و دندان و نسوج نگاهدارنده در فرد استفاده کننده از ايمپلنت بسيار حائز اهميت است و فرد بايد در اين راستا آموزش ببيند چرا که اگر پس از ايمپلنت به درستي از نخ دندان، مسواک و برس‌هاي خاص استفاده نکند، کارکرد و عمر ايمپلنت دچار مشکل خواهد شد؛ همچنين رعايت نکردن مسائل بهداشتي ممکن است به تحليل لثه و استخوان فک اطراف ايمپلنت و در نتيجه بروز بيماري‌هاي لثه منجر شود.

وي خاطرنشان کرد: ايمپلنت‌ها در داخل فک کار گذارشته مي‌شوند و قسمت‌‌هايي از لثه پس از ۲ تا ۳ ماه روي ايمپلنت را مي‌گيرند و چنانچه اقدامات بهداشتي صورت نگيرد کارکرد ايمپلنت ميتواند مشکل ساز شود.

به گفته دکتر غزنوي، طول درمان ايمپلنت به وضعيت استخوان و بافت‌هاي موجود در فرد بيمار ارتباط دارد که از ۲ تا چند ماه طول مي‌کشد، زيرا در برخي موارد ممکن است به پيوند بافت و استخوان براي بازسازي استخوان نياز باشد؛ البته در برخي موارد خاص ممکن است ايمپلنت‌هاي فوري استفاده شود که به محض کشيدن دندان ايمپلنت گذاشته و روي‌ آن کار مي شود.

وي تصريح کرد، طبيعت استخوان فک در انجام ايمپلنت و موفقيت آن بسيار مهم است چرا که پس از کشيدن دندان، استخوان فک تحليل مي‌رود که اين موضوع به خصوص در مورد فک بالا که کف سينوس تغيير شکل مي‌دهد، مصداق دارد اما اگر انتخاب بيمار، طرح درمان ايمپلنت و تمام مراحل با رعايت اصول علمي صورت گيرد، طبق بررسي‌هاي انجام شده ميزان موفقيت اين روش تا ۹۵ درصد ميتواند باشد، و بايد اضافه کرد که ايمپلنت ها درمان هاي مادام العمر نيستند و کارايي درازمدت اين درمان ها به ملاحظات بهداشتي و مراجعه سالانه به دندانپزشک نياز دارد.
يادآوري مي شود دومين کنگره بين المللي ايمپلنتولوژي ايران به همت انجمن ايمپلنتولوژي ايران از 1 تا 3 بهمن ماه جاري در سالن همايشهاي برج ميلاد برگزار مي شود.

باشگاه خبرنگاران/

نظرات بینندگان

ارسال نظر