صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ از پرکردن دندان تا ايمپلنت

پوسيدگي يک بيماري باکتريايي دنداني است که از شايع ترين اختلالات سلامت محسوب مي شود. اغلب افرادي که دچار پوسيدگي دنداني مي شوند در سنين کودکي يا بلوغ قرار دارند البته پوسيدگي دندان را در همه سنين مشاهده مي کنيم.

کد خبر: 302

دندان از چند قسمت تشکيل شده است؛ قسمتي که ديده مي‌شود، تاج نام دارد. تاج توسط بافت سختي به نام مينا پوشيده مي‌شود. وظيفه اين بافت سخت، حفاظت از ساختمان‌هاي زيرين است. اگر مينا آسيب ببيند، ديگر لايه‌هاي دنداني هم صدمه خواهد ديد بنابراين به مراقبت کافي نياز دارد. مينا خود به‌خود ترميم نمي‌شود و فاقد عصب حسي است.
پوسيدگي يک بيماري باکتريايي دنداني است که از شايع ترين اختلالات سلامت محسوب مي شود. اغلب افرادي که دچار پوسيدگي دنداني مي شوند در سنين کودکي يا بلوغ قرار دارند البته پوسيدگي دندان را در همه سنين مشاهده مي کنيم.

پوسيدگي يکي از علل اصلي از دست دادن دندان هاست و باوجود پيشرفت هاي بسياري مانند معاينه منظم دندان ها، استفاده از فلورايد و بهبود بهداشت دندان که در پيشگيري از پوسيدگي به عمل آمده، همچنان تعداد زيادي از مردم جامعه به آن گرفتار مي شوند.

با يک حفره شروع مي شود
اولين مرحله از پوسيدگي با ايجاد حفره هاي ظريفي در مينا آغاز مي شود که شايد ابتدا فرد متوجه آن نشود، ولي با پيشرفت پوسيدگي، با درد توام مي شود، به طوري که وقتي فرد مواد شيرين يا غذاهاي گرم و سرد مي خورد، اين حالت تشديد مي شود.

وقتي مينا از بين مي رود، عاج زير آن در معرض خطر قرار مي گيرد و راهي باز مي شود که باکتري ها مي توانند براحتي به مغز دندان ورود پيدا کند.در اين مرحله احساس درد متوسط تا شديد به وجود مي آيد و اگر درمان مناسبي اتخاذ نشود، امکان ايجاد آبسه زياد خواهد بود. پوسيدگي روندي طولاني است و معمولا يک تا دو سال طول مي کشد.

حفره ها اغلب هنگام معاينه تشخيص داده شده و درمان زودرس آنها مانع پيشرفت پوسيدگي مي شود.دندانپزشک نيز با استفاده از يک سوند کوچک و آينه مي تواند پوسيدگي را تشخيص دهد. اطلاعات بيشتر درباره دندان و استخوان هاي اطراف را مي توان با راديوگرافي به دست آورد.

دندانپزشکان تا جايي که مقدور باشد سعي در پرکردن يا عصب کشي دندان دارند تا عمر دندان را بالا ببرند و فرد بتواند از آن استفاده کند ولي در مراحل بعدي يعني وقتي با ترميم و اصلاح نتوان دندان را نگه داشت، راه هاي ديگري به بيمار پيشنهاد مي شود.

پرکردن دندان
فرآيند پوسيدگي با خارج کردن بخش پوسيده دندان و پر کردن آن متوقف مي شود. در مواقعي که پوسيدگي وسيع باشد، به طور موقت دندان پر مي شود تا حساسيت دندان نسبت به درمان مشاهده شود.اگر بعد از چند روز علائم نامطلوبي وجود نداشت، ترميم موقت برداشته شده و ترميم دائمي جايگزين مي شود.

نوع ماده اي که براي پر کردن استفاده مي شود؛ به محل و نوع دندان بستگي دارد. دندان هاي آسياي بزرگ بيشترين عمل را انجام مي دهند و فشار زيادي را در جويدن متحمل مي شوند بنابراين نسبت به دندان هاي جلويي به ماده با دوام تري نياز دارند. مواد پرکننده براي دندان هاي جلويي بايد به رنگ دندان باشد.

روکش گذاري
اگر دندان به حدي پوسيده باشد که نتوان آن را با چند ترميم کوچک يا ترميم بزرگ تر بدون خطر شکستن اصلاح کرد، لازم است دندان بعد از برداشتن قسمت پوسيده، روکش گذاري شود.روکش ممکن است از جنس چيني، فلزي يا ترکيبي از هر دو باشد. براي ساختن روکش، از دندان قالب گرفته و به لابراتوار فرستاده مي شود و بعد از انجام مراحلي، روکش را روي دندان مي چسبانند.

آبسه دندان
اگر دندان بسرعت ترميم نشود، ممکن است به آبسه بينجامد؛ زيرا باکتري ها از حفره عبور کرده و مغز دندان را عفوني خواهند کرد.آبسه باعث تورم و التهاب شده و عروق خوني را متورم کرده و به اعصاب دندان فشار زيادي وارد مي کند که به درد شديدي منجر مي شود. عفونت ممکن است به ريشه و استخوان گسترش پيدا کند و اگر بموقع درمان نشود، باعث لقي و از دست رفتن دندان خواهد شد.

روکش دندان
اگر دندان دائمي از دست برود، بدون تاخير بايد دندان ديگري جايگزين شود. دندان هاي ما طوري آرايش شده اند که به دندان هاي مجاور کمک مي کنند در راستاي صحيح خود قرار گيرند.

خالي بودن فضاي بين دنداني، دندان هاي مجاور را به سمت فضاي خالي کج کرده و بتدريج تغيير آرايش دنداني رخ مي دهد و جويدن لقمه نيز مشکل خواهد شد.روکش دنداني مناسب توسط دندانپزشک انتخاب مي شود. پل دنداني (بريج) راه درماني مناسبي است.در اين روش دندان هاي سالم کناري تراشيده شده و روکش روي آنها تعبيه مي شود.

دندان مصنوعي متحرک
در اين روش دندان هاي مصنوعي به يک پايه فلزي يا پلاستيکي متصل مي شوند و توسط قلاب ها يا ساير ابزار نگهدارنده به دندان هاي طبيعي وصل و در جاي خود ثابت مي شوند.دندان هاي مصنوعي متحرک معمولا ارزان تر از نوع ثابت (روکش يا بريج) هستند و در صورت افتادن مي توان دندان هاي مصنوعي ديگري را به آن اضافه کرد.

دندان مصنوعي کامل
اگر به دنبال بيماري شديد لثه يا پوسيدگي، تمام دندان ها از بين برود، يک دست دندان کامل مصنوعي براي فرد تهيه مي شود.اين نوع از دندان ها هرگز جايگزين دندان طبيعي نخواهد شد و چون سقف دهان هميشه توسط آن پوشيده مي شود، طبيعتا بخشي از حس چشايي از دست خواهد رفت.

ايمپلنت دنداني
به جاي دندان هاي مصنوعي، روکش ها، بريج دنداني و پلاک هاي متحرک، مي توان از ايمپلنت هاي دندان استفاده کرد.اين دندان ها جايگزين هاي دائمي هستند و هنگام غذا خوردن و صحبت کردن حرکت نمي کنند و در جاي خود ثابت هستند.

پايه ايمپلنت يک پيچ فلزي است که معمولا جنس تيتانيوم دارد و از راه جراحي در استخوان فک و زير بافت لثه کار گذاشته مي شود. اين پايه مانند يک ريشه مصنوعي عمل مي کند و دندان مصنوعي يا روکش به آن متصل مي شود.کاشت ايمپلت فرآيند استخوان سازي را تحريک و به همين دليل پايه اي محکم را براي دندان مصنوعي فراهم مي کند.عملکرد و احساس ناشي از ايمپلنت بسيار شبيه به دندان طبيعي است.

ايمپلنت بهترين جايگزين است
هر فرد سالمي که يک يا چند دندان دائمي خود را از دست داده باشد، مي تواند از اين روش براي جايگزين کردن دندان بهره ببرد. افرادي که دچار تحليل لثه و استخوان هستند، مي توانند از دندان مصنوعي يا بريج استفاده کنند.

براي تحليل استخوان فک، پيوند استخوان به همراه کاشت ايمپلنت روش مناسبي است. افراد سيگاري يا بيماران مبتلا به ديابت، براي اين روش مورد مناسبي نيستند.مصرف تنباکو و ابتلا به برخي از بيماري ها، قدرت ترميم و مقاومت بدن در برابر عفونت ها را مختل مي کند و خطر شکست پيوند را بالاتر مي برد.اين درمان ها گران تر از دندان هاي مصنوعي يا روکش ها هستند و پيش از ترميم هر دنداني بايد با دندانپزشک در اين باره مشورت شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر