صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

سرماخوردگي با سينوزيت فرق دارد

کد خبر: 298

فصل سرما در پيش است وطبيعتا بروز بيماري‌هاي مرتبط با اين فصل نيز در اين روزها فراوان شده است. سرفه، سردرد، تب، عطسه‌هاي مکرر، آبريزش بيني، گلودرد و خلاصه علائم سرماخوردگي را اين روزها دوروبرمان فراوان مي‌بينيم. شايد هم يکي از ما گرفتار همين علائم باشيم، اما آيا واقعا به همين سادگي مي‌توان آن را سرماخوردگي ناميد؟

بهتر است کمي محتاط باشيم و در تشخيص يک بيماري با چنين علائمي، عجولانه قضاوت نکنيم. دليلش هم واضح است؛ علائم سرماخوردگي و سينوزيت در موارد بسياري مشابهند. درست است که يک سرماخوردگي ساده ممکن است به التهاب و عفونت سينوس‌ها يا همان سينوزيت منجر شود، اما اين دو بيماري کاملا متمايز است و هريک شيوه‌هاي درماني مختص به خود را دارد.

سرماخوردگي معمولي يک عفونت ويروسي در ناحيه تنفسي فوقاني است. علائم اين بيماري معمولا بتدريج طي يک يا دو روز خود را نشان مي‌دهد، در روزهاي سوم و چهارم به شديدترين حالت خود مي‌رسد و پس از آن تقريبا در روز پنجم يا هفتم آرام آرام مرتفع مي‌شود. اين بيماري با مجموعه‌اي از علائم همراه است که به طور کلي عبارتند از: گرفتگي بيني، احساس ناخوشي، آبريزش مکرر بيني، عطسه، گلودرد، ريختن اخلاط بيني به حلق و تب که در سرماخوردگي بزرگسالان رايج نيست، اما کودکان ممکن است هنگام سرماخوردگي تب کنند.

سرماخوردگي ممکن است با سرفه و سردرد نيز همراه باشد. چه سرماخوردگي را درمان کنيد چه آن را به حال خود رها کنيد، در افراد مختلف حدود 3 روز تا يک هفته طول مي‌کشد و پس از طي اين دوره رفع خواهد شد.

درمان سرماخوردگي
دکتر جردن جوزفسون،‌ نويسنده کتاب «همين حالا از شر سينوزيت خلاص شويد» و مدير مرکز سينوس و بيني نيويورک مي‌گويد: «براي درمان سرماخوردگي بايد از خودتان مراقبت کنيد و مايعات فراوان بنوشيد تا آب بدنتان افزايش يابد. اين کار کمک قابل توجهي به خروج عفونت از بدن شما مي‌کند، زيرا سبب مرطوب شدن مخاط و روان شدن ترشحات مخاطي در ناحيه عفونت خواهد شد. سوپ مرغ را هم حتما در برنامه غذايي خود بگنجانيد.»

در کنار اين موارد، اگر به پزشک مراجعه کنيد، ممکن است برايتان داروهايي تجويز کند تا طي اين مدت عوارض آزاردهنده بيماري مانند آب ريزش مکرر بيني، سردرد، سرفه و... را تا حدي کاهش دهد و تحمل آنها راحت‌تر شود.

گاهي سرما ممکن است وارد سينوس‌ها شود و آنها را ملتهب کند که در اين حالت از به جريان افتادن ترشحات مخاطي جلوگيري خواهد کرد. اين سرماخوردگي درواقع ممکن است به عفونت سينوس تبديل شود.

اما چگونه بايد بفهميم سرماخوردگي به عفونت سينوس‌ها تبديل شده است؟ دکتر جوزفسون مي‌گويد: «اگر پس از گذشت دو يا سه روز از بروز سرماخوردگي، حالتان بدتر شد يا رنگ ترشحات بيني‌تان به سبز يا زرد گراييد، بايد به پزشک متخصص مراجعه کنيد تا علائم بيماري‌ را بررسي کند. به احتمال بسيار زياد بايد سينوس‌هايتان چرک کرده باشد.»

علائم عفونت سينوس‌ها (سينوزيت)
سينوزيت همان التهاب سينوس‌هاست که ممکن است علل گوناگوني داشته باشد؛ يک سرماخوردگي ساده، يک عفونت يا حتي حساسيت. با اين حال‌ تمام التهاب‌هاي سينوسي ممکن است چند علائم را بروز دهد:

ـ احساس فشار و درد پشت چشم‌ها يا گونه‌ها
ـ احساس درد در دندان‌هاي بالا
ـ جمع شدن خلط و احساس گرفتگي در مجاري سر و صورت و گاهي دشواري در تنفس
ـ آبريزش بيني که زرد يا سبزرنگ است
ـ سردرد
ـ ريختن ترشحات بيني به حلق

مبتلايان همچنين ممکن است از خستگي، دشواري تنفس از طريق بيني، کاهش قدرت بويايي و بي‌قراري هنگام خواب و استراحت شکايت داشته باشند.

به گفته دکتر جوزفسون: «شما فکر مي‌کنيد هر ماه يا طي ماه‌هاي متمادي مبتلا به سرماخوردگي هستيد،‌ بايد بدانيد که اين سرماخوردگي نيست. به احتمال بسيار زياد شما به سينوزيت مزمن مبتلا شده‌ايد که گاهي عود مي‌کند، اما پرسش اين است که چگونه مي‌توانيم ميان اين دو تفاوت قائل شويم؟ دکتر جوزفسون در پاسخ مي‌گويد: «سرماخوردگي معمولا يک‌بار در سال سراغ شما خواهد آمد و بيشتر از چند روز هم مزاحمتان نخواهد بود و شما تا سال بعد از شرش در امان خواهيد ماند.» پس اگر فکر مي‌کنيد سرما خورده‌ايد و علائم آن را مدتي طولاني با خود يدک مي‌کشيد يا اگر به دفعات در طول سال احساس سرماخوردگي داريد، به احتمال بسيار زياد به سينوزيت مبتلا هستيد.

متخصصان، سينوزيت يا همان عفونت و التهاب سينوس‌ها را به سه نوع تقسيم مي‌کنند:

ـ سينوزيت حاد که معمولا کمتر از چهار هفته طول مي‌کشد.

ـ سينوزيت مزمن که علائم طولاني مدتي دارد و ممکن است بيش از دوازده هفته يعني حدود سه ماه، طول بکشد.

ـ نوع سوم سينوزيت در واقع از نوع التهاب‌هايي است که هر از گاهي برمي‌گردند و عود مي‌کنند. به چنين التهاب‌هايي اصطلاحا التهاب راجعه نيز مي‌گويند. اين نوع سينوزيت اغلب چهار بار در سال يا حتي بيشتر از آن به صورت سينوزيت حاد بروز مي‌کند و معمولا ناشي از ويروس يا باکتري است.

درمان عفونت سينوسي
اگر شما گمان مي‌کنيد سينوس‌هايتان چرک کرده و علائم بيماري‌تان طي مدت دو سه روز برطرف نشده است، بايد سري به پزشک متخصص بزنيد. پزشک ممکن است فقط به معاينه معمولي اکتفا کند، شايد هم لازم ببيند عکس اشعه x از سينوس‌هايتان بگيريد يا به شيوه‌هاي ديگري از آنها تصويربرداري کنيد. به هر حال همه اين کارها براي تشخيص دقيق‌تري بيماري شما لازم است.

مصرف دارو
عفونت سينوسي را با دارو مي‌توان درمان کرد. پزشک متخصص نخست براي شما داروهايي تجويز مي‌کند که وضع ترشحات ناهنجار سينوس‌ها و بيني را بهبود بخشد و تنفس شما را تسهيل کند. بيشتر افراد بدون نياز به آنتي‌بيوتيک دوره درمان را پشت سر مي‌گذارند و خوب مي‌شوند، اما اگر علائم بيماري در مدت 10 تا 14 روز مرتفع نشد، پزشک اغلب آنتي‌بيوتيک تجويز مي‌کند. توجه داشته باشيد مصرف دارو، بويژه آنتي‌بيوتيک حتما بايد با تجويز پزشک باشد.

شست‌وشوي بيني
محلول شست‌و‌شوي بيني چه به صورت اسپري باشد و چه به صورت سرم‌هاي شست‌و‌شو، که هر دو در داروخانه‌ها در دسترس است،‌ مشکلات ناحيه بيني را هنگام بروز سينوزيت بهبود مي‌بخشد و دفعات عفونت سينوس‌ها را نيز کاهش مي‌دهد. مطالعه‌اي که سال 2007 منتشر شده نشان مي‌دهد بيماراني که از محلول شست‌و‌شو يا همان سرم نمکي استفاده مي‌کنند علائم بيماري‌شان سريع‌تر رفع مي‌شود و نيز دفعات ابتلاي مجدد به عفونت سينوس‌ها در اين افراد کاهش مي‌يابد.

استنشاق استروئيد
بيماراني که به سينوزيت مزمن مبتلا هستند، مي‌توانند از اسپري‌هاي استروئيد بيني استفاده کنند. اين اسپري‌ها درواقع حاوي مواد ضدالتهابي است که مستقيم بر بافت سينوس‌ها تاثير مي‌گذارد. استفاده از اين اسپري‌ها راه موثري براي پيشگيري از عفونت‌هاي سينوسي به شمار مي‌رود. استنشاق استروئيد به اين طريق مي‌تواند التهاب بافت‌هاي سينوس را کاهش دهد و از انسداد و بسته شدن مجاري سينوسي جلوگيري کند. در اين مورد هم توصيه مي‌شود حتما با مشورت و مجوز پزشک معالج از اسپري استفاده کنيد.

جراحي
در برخي موارد که سينوزيت به حالت مزمن درمي‌آيد و طول مدت هر بار عفونت آن بسيار زياد مي‌شود، به ناچار بايد از طريق جراحي، فضاي حفره‌هاي سينوسي را افزايش داد تا به اين ترتيب توان عملکرد آنها بهبود يابد.
سرماخوردگي معمولي و عفونت‌هاي سينوسي، بسادگي درمان مي‌شوند و پزشک عمومي هم مي‌تواند اقدامات درماني را پي بگيرد، اما اگر شما به عفونت‌هاي مزمن سينوسي يا سينوزيت راجعه مبتلا هستيد، پزشک عمومي ممکن است شما را به متخصص گوش و حلق و بيني ارجاع دهد.
بيتوته/

نظرات بینندگان

ارسال نظر