صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

نشانه‌هاي "سرطان سينه" چيست؟

يکي ديگر از نگراني‌هاي زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زيبايي و حفظ تناسب اندام آنها برمي‌گردد.پزشکان ايراني تقريبا از حدود 20 سال پيش در عمل جراحي سرطان سينه قادر به حفظ سينه‌ها هستند.ضمن اين‌که استفاده از پروتزهاي سينه مي‌تواند نگراني خانم‌ها را دراين‌باره برطرف کند.با اين حال زنان جامعه ما بايد براي تشخيص و پيشگيري از سرطان سينه،ماهي يک بار معاينه کلينيکي و سالي يک بار ماموگرافي را فراموش نکنند.

کد خبر: 288

سرطان سينه يکي از شايع ‌ترين سرطان‌ها در ميان زنان ايراني محسوب مي‌شود و سالانه 7 هزار زن ايراني به اين سرطان مبتلا مي‌شوند لذا با توجه به اين‌که 70 درصد اين بيماران بالاي 5 سال عمر مي‌کنند اکنون حدود 70 هزار زن مبتلا به اين بيماري در کشور داريم و اين آمار کمي نيست! بويژه آن‌که سن ابتلا به سرطان سينه در ايران 5 سال پايين‌تر از سطح جهاني است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران بين 45 تا 55 سال است در حالي که اين سن در کشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.

بيماري سرطان پستان مانند ساير بيماري‌هاي سرطان 4 مرحله اول تا چهارم دارد،مرحله اول آن کاملا قابل علاج قطعي است،مرحله دوم و سوم،مرحله کلينيکي است که بيمار بايد تحت درمان‌هاي خاص و عمدتا جراحي و شيمي‌درماني قرار گيرد؛اما مرحله چهارم زماني است که بيماري خيلي پيشرفت کرده است و کار زيادي براي آن نمي‌توان انجام داد.

دکتر محمداسماعيل اکبري،رئيس مرکز تحقيقات دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي دراين‌باره مي‌گويد:در سرطان سينه،مبتلايان شانس بالايي براي زنده ماندن داشته و پس از درمان،احتمال بازگشت و عود مجدد بيماري وجود دارد.بنابراين بيماران مبتلا به سرطان سينه بايد تحت نظر پزشک معالج قرار بگيرند.
دکتر اکبري با بيان اين که احتمال پيشگيري از 40 درصد انواع سرطان‌ها وجود دارد،اظهار کرد:سرطان سينه نيز يکي از انواع سرطاني است که به راحتي مي‌توان با تشخيص زود رس از آن پيشگيري کرد و تنها شرط آن،هوشيار بودن مردم جامعه بخصوص زنان است.

رئيس مرکز تحقيقات سرطان با بيان اين که سابقه فاميلي احتمال ابتلا به سرطان سينه را 5 برابر افزايش مي‌دهد،اذعان کرد: از اين رو پيشگيري از اين سرطان بسيار حائز اهميت است تا اين بيماري در مراحل ابتدايي تشخيص داده شود.

وي با بيان اين‌که نازايي و عدم شيردهي زنان از عوامل ابتلا به سرطان سينه به شمار مي‌رود،خاطرنشان کرد:زناني که پس از بارداري شيردهي نداشته يا نازا هستند، يکي از فاکتورهاي خطر براي ابتلا به اين سرطان را دارا هستند.

دکتر حميدرضا ميرزايي که در زمينه سرطان‌ شناسي تحقيق مي‌کند،معتقد است:سرطان سينه شايع‌ ترين بدخيمي در زنان کشور است که برخلاف بسياري از بيماري‌ها،تنها انسان مدرن نيست که با عارضه سرطان سينه دست به گريبان است،متون تاريخي نشان دهنده اين حقيقت است که پزشکان قديمي نيز در جستجوي راهي براي درمان اين بيماري بوده‌اند.استعمال دخانيات و بخصوص قليان از عوامل بسيار خطرناک ابتلا به سرطان سينه به شمار مي‌رود. همچنين افزايش وزن غيرطبيعي و مصرف ترکيبات هورموني‌ زنانه به صورت غيرعلمي نيز از عوامل موثر در ابتلا به اين سرطان محسوب مي‌شود. همچنين سابقه فاميلي و سقط جنين غيرطبي از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سينه محسوب مي‌شود.

دکتر آسيه الفت‌بخش،عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي درباره نشانه‌هاي اين بيماري مي‌گويد:درد، التهاب،تورم،قرمزي و فرو رفتگي نوک سينه از علائم شايع سرطان سينه به شمار مي‌رود.
به گفته وي،سن بالا،سابقه فاميلي ابتلا به سرطان،اولين حاملگي بالاي 30 سال،قاعدگي زير 12 سال،يائسگي بالاي 55 سال،عدم حاملگي،عدم شيردهي و هورمون‌ درماني بعد از يائسگي از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سينه هستند.

وي افزود:دردهاي شايع سينه به دو دسته دوره‌اي و غيردوره‌اي تقسيم مي‌شود که دردهاي دوره‌اي در زنان 30 تا 35 ساله در نيمه دوم قاعدگي يا در صورت مصرف هورمون ديده مي‌شود.دردهاي دوره‌اي غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زير بغل منتشر مي‌شوند و همچنين با مصرف کافئين يا در صورت اضطراب و افسردگي تشديد مي‌شوند و عموما علت اين دردها تغييرات هورموني است.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در خصوص دردهاي غيردوره‌اي گفت:
اين دردها بدون ارتباط با قاعدگي هستند،معمولا در افراد بالاي 40 سال ديده مي‌شود و ماهيت سوزني يا کششي دارند.علت دردهاي غيردوره‌اي عموما کيست‌هاي ناحيه سينه،دردهاي قلبي و عضلاني،توده‌هاي خوش خيم يا بدخيم سينه هستند.
يکي ديگر از نگراني‌هاي زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زيبايي و حفظ تناسب اندام آنها برمي‌گردد.پزشکان ايراني تقريبا از حدود 20 سال پيش در عمل جراحي سرطان سينه قادر به حفظ سينه‌ها هستند.ضمن اين‌که استفاده از پروتزهاي سينه مي‌تواند نگراني خانم‌ها را دراين‌باره برطرف کند.با اين حال زنان جامعه ما بايد براي تشخيص و پيشگيري از سرطان سينه،ماهي يک بار معاينه کلينيکي و سالي يک بار ماموگرافي را فراموش نکنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر