صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چگونه کودکان ما را ديگران تربيت مي‌کنند؟

روزگاري تمام تفريح مان اين بود که با بچه هاي محله مان بازي کنيم، دنبال بازي، قايم باشک، گل کوچک، لي لي و... . وقتي به خانه بر مي گشتيم سر تا پايمان خاکي بود و بوي عرق تمام تن مان را پر مي کرد. ديگر توان حرف زدن هم نداشتيم و خستگي تمام بدنمان را مي گرفت.

کد خبر: 2803

روزگاري تمام تفريح مان اين بود که با بچه هاي محله مان بازي کنيم، دنبال بازي، قايم باشک، گل کوچک، لي لي و... . وقتي به خانه بر مي گشتيم سر تا پايمان خاکي بود و بوي عرق تمام تن مان را پر مي کرد. ديگر توان حرف زدن هم نداشتيم و خستگي تمام بدنمان را مي گرفت.
سال ها گذشت، تحرک و بازي هاي محله اي بچه ها کمتر و کمتر شد. ديگر از گل کوچک و قايم باشک بازي خبري نشد. در هر خانه اي که نگاه مي کرديد، رايانه پيدا مي شد. طوري که بچه ها به جاي خريد توپ فوتبال و کارت هاي بازي، به سمت خريد سي دي هاي بازي هاي کامپيوتري رفتند. به جاي دويدن در کوچه، فقط روي صندلي و پشت ميزهاي کامپيوتر نشستند و ديگر به جاي شنيدن صداي بچه ها در کوچه صداي بازي هاي کامپيوتري از باند رايانه خانه ها شنيده شد.
چندين سال است که بازي‌ هاي رايانه اي دغدغه جامعه ما شده است. بازي هايي که باعث مي شود کودکان و جوانان ما، ساعت ها در مقابل صفحه نمايشگر ميخکوب شوند و در عالم خيالات فرو روند. اثرات مخرب اين بازي ها به حدي زياد است که گاهي خسارات جبران ناپذيري را بر ذهن کودکان مي گذارد. انجام بازي هاي رايانه اي طي ساعات طولاني، سبب آسيب ‌هاي جسماني فراواني مثل: فشارهاي عصبي، سردرد، چشم درد، چاقي، کمر درد، دردهاي مفصلي، کم خوابي و بي خوابي، اختلال در اشتها و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبيعي و ... خواهد شد.
بازي­ هاي رايانه اي مخربي که در اروپا و آمريکا براي کاربران کمتر از 18 سال ممنوع اعلام شده اما متاسفانه در کشور ما کاربران کودک نيز از اين بازي‌ ها استفاده مي‌ کنند. آسيب هاي اخلاقي، پرخاشگري و از بين بردن رابطه فکري و عاطفي فرزندان و والدين از ديگر آسيب هاي بازي هاي رايانه اي است که کودکان را تهديد مي کند، همچنين برخي از کارشناسان معتقدند تماس بيش از حد با بازي هاي رايانه اي موجب اعتياد کودکان به اينگونه بازي ها مي شود.
سالانه ۵۰ ميليون نسخه بازي خارجي در ايران به فروش مي ‌رسد. سهم بازي ‌هاي‌ رايانه ‌اي‌ خارجي در بازار ايران ۹۰ درصد و سهم بازي‌ هاي‌ رايانه ‌اي‌ توليد داخل در بازار داخلي تنها ۱۰ درصد است! لازم به ذکر است که ۴۶ درصد پهناي باند و ترافيک اينترنتي دنيا به بازي ‌هاي‌ رايانه ‌اي‌ اختصاص دارد!

بازي رايانه اي The bully القا کننده فساد در مدرسه
بازي هاي رايانه اي که تنها جنبه سرگرمي دارند، سبب ناهنجاري اخلاقي جوانان مي شود. نمونه اي از اين بازي هاي ناهنجار که طرفداران بسياري را به خود جذب کرده است The bully است.
بازي داستان The bully مربوط به پسربچه اي است که مادر و ناپدري او تصميم مي گيرند که او را به يک مدرسه شبانه روزي بفرستند . مخاطب در اين بازي با چند نفر دوست مي شود. پسربچه هاي بزرگتر از خود را کتک مي زند و زماني که از کوچکترها دفاع مي کند از آنها پول، تيرکمان، اسکيت و ... مي گيرد! گاهي از کمد لباس ديگران دزدي مي کند! و ...
در طي مراحل اين بازي شوخي هاي خنده دار طراحي شده که باعث جذب کاربران زيادي شده است اما روند بازي در آن باعث ترويج فساد در مدرسه مي شود در ضمير ناخودآگاه بازيکن رويه خشونت در مدرسه را القا مي کند.

بازي رايانه اي (Grand Theft Auto (GTA، ترويج سرقت خودرو
مجموعه بازي رايانه اي GTA، که در 6 نسخه وارد بازار شد، از ديگر بازي هايي است که باعث تخريب ذهن بازيکن مي شود. اين بازي يکي ديگر از پرطرفدارترين بازي هاي رايانه اي که در کشور ما مورد استفاده بسياري از کودکان قرار گرفته است.
در اين بازي کاربر براي گذراندن مراحل بازي بايد اقدام به ضرب و شتم نيروهاي پليس کند! او خودرو سرقت مي کند، مردم عادي رهگذر در خيابان مانند زنان، افراد مسن را مورد ضرب و شتم قرار مي دهد و اقدام به سرقت پولهاي آنها مي نمايد! در بازي GTA نوع پوشش زنان نامتعارف است و روابط نامشروع خلاف فرهنگ اسلامي ايران در آن وجود دارد.

بازي يارانه اي Call of Duty، ترويج کشتار انسان ها
همچنين بازي Call of Duty ، مثال ديگري از بازي هاي رايانه اي است که خشونت و کشتار با تفنگ سوژه اصلي آن است. اين بازي هر ساله ميليون ها نسخه مي فروشد اما قاعده اي جز کشتار ندارد!

بازي رايانه اي Mortal Kombat، القا کننده خشونت
بازي رايانه اي Mortal Kombat طرفداران زيادي را مجذوب خود کرده است. داستان اين بازي حول جنگجوهاي شائولين است که آنها براي از سر راه برداشتن دشمنان شان وارد نبردي خونين مي شوند. کاربران اين بازي‌ ها در دراز مدت تحت تاثير خشونت موجود در اين بازي‌ قرار گرفته و انجام رفتارهاي خشن برايشان آسان خواهد بود.

نظر يک جامعه شناس درباره تاثير بازي هاي رايانه اي مخرب بر کودکان
دکتر امان الله قرائي مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص تاثيرات بازي هاي رايانه اي مخرب بر کودکان به خبرنگار «فردا» مي گويد: بازي هاي رايانه اي علاوه بر اين که کودکان را پرخاشگر، آشوب گر و جنگجو بار مي آورد، تهديدي براي شادابي، شور و شوق جواني آنهاست.
قرائي مقدم عنوان کرد: امروزه روابط خانوادگي موزائيکي شده است، افراد در درون يک خانواده مانند يک موزائيک در کنار هم قرار گرفته اند، طوري که با هم هستند اما بي روح هستند.
وي ادامه داد: ديگر ما شاهد سر يک سفره نشستن افراد نيستيم. هر کس غذاي خود را در اتاق خود و پشت ميز کامپيوتر مي خورد همين موضوع باعث شده تا اعضاي يک خانواده ديگر همديگر را درک نکنند و شکاف و فاصله سني در بين آنها عميق تر شود.
قرائي مقدم ضمن تاکيد بر اينکه خانواده حتما سر يک سفره غذا بخورند، تصريح کرد: والدين تاثير زيادي بر تربيت فرهنگي کودکان خود دارند و با الگو شدن براي فرزندانشان مي توانند آنها را از اين قبيل بازي هاي رايانه اي بازدارند.
اين جامعه شناس ادامه داد: برخي مخاطبان بازي هاي رايانه اي به نوعي از اعتياد مي رسند که سبب از بين رفتن احساسات معنوي درون خانودگي خود مي شوند و همين موضوع به سطح جامعه تعميم داده خواهد شد تا جايي که ديگر هيچ کس نسبت به ديگري احساس مسئوليت نمي کند.
قرائي مقدم در پايان تاکيد کرد: والدين هرگز کودکان را منع به بازي هاي رايانه اي نکنند، بلکه با منطق با آنها صحبت کنند و عواقب بد اينگونه بازي هاي رايانه اي را برايشان توضيح دهند.

باشگاه خبرنگاران/

نظرات بینندگان

ارسال نظر