صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

طبع من/

خواص شگفت انگيز چاي زنجبيل و نحوه آماده کردن آن

زنجبيل تازه و شربت زنجبيل يا چاي زنجبيل در بدن گرما توليد کرده و بدين وسيله مواد سمي و زائد بدن را به صورت عرق از بدن خارج مي‌کند. اين گياه براي خانم هايي که عادت ماهيانه آنها عقب مي افتد، نيز تجويز شده است.

کد خبر: 2801

زنجبيل تازه و شربت زنجبيل يا چاي زنجبيل در بدن گرما توليد کرده و بدين وسيله مواد سمي و زائد بدن را به صورت عرق از بدن خارج مي‌کند. اين گياه براي خانم هايي که عادت ماهيانه آنها عقب مي افتد، نيز تجويز شده است.
به نظر مي‌رسد که استفاده از چاي زنجبيل هضم را آسان کرده و اثرات سودمندي در رفع تهوع خواهد داشت، همچنين به عنوان درماني سنتي براي سرماخوردگي، گلودرد و آنفلوآنزا به کار مي رود.
تهيه چاي زنجبيل بسيار ساده است، اما آشنايي با اصول آن مهم است، چرا که برخي افراد بدون آگاهي از چگونگي تهيه آن، پودر زنجبيل را در چاي آماده مي‌ريزند و به دليل اينکه ذرات زنجبيل غير قابل حل در آب است، نه تنها ظاهر بدي به نوشيدني مي‌دهد، بلکه طعم آن را نيز نامطبوع مي‌کند.
درحالي که با اندکي دقت مي‌توان نوشيدني بسيار گواراي زمستاني با استفاده از زنجبيل تهيه کرد.
چي لازم دارم:
4 فنجان آب
5 سانتي متر ريشه تازه زنجبيل
چه جوري درست ميشه:
پوست زنجبيل را کنده ( بهتر است بتراشيد) و سپس آن را به شکل ورقه هاي بسيار نازک برش دهيد.
آب را در ظرفي مناسب جوش بياوريد و در اولين لحظات جوش آمدن آب، ورقه‌هاي زنجبيل را به آن اضافه کنيد.
در ظرف را بگذاريد.
حرارات را کم کنيد و اجازه دهيد 15 تا 20 دقيقه بماند.
سپس چاي حاصله را صاف کنيد.
براي ايجاد طعم بهتر مي‌توانيد به آن عسل و ليمو ترش هم اضافه کنيد. البته اگر اين چاي را براي درمان سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌نوشيد، آن را شيرين نکنيد.
برطرف کردن مزه‌ي تند چاي زنجبيل در برخي از منابع، استفاده توام زنجبيل با برگ نعنا به شکل ميکس شده (يعني کاملا مخلوط شوند) در تهيه چاي را به عنوان راهکاري براي حذف اين تندي برشمرده‌اند.
البته با افزودن آب بيشتر نيز مي‌توان از تندي آن کاست.
از خواص زنجبيل غافل نشويد
اين ادويه چند کاره مي‌تواند در بهبود گرفتگي‌ها و درد‌هاي عضلاني موثر واقع شود و از پوست شما در برابر سرماي زمستان محافظت کند. چربي‌هاي ضروري موجود در اين ماده غذايي باعث مي‌شود جريان خون در بدن افزايش يابد.
اين ادويه چند کاره مي‌تواند در بهبود گرفتگي‌ها و درد‌هاي عضلاني موثر واقع شود و از پوست شما در برابر سرماي زمستان محافظت کند. چربي‌هاي ضروري موجود در اين ماده غذايي باعث مي‌شود جريان خون در بدن افزايش يابد و اين به بهبود دردهاي عضلاني و رفع خستگي عضلاتي که از آنها کار کشيده‌ايد، کمک مي‌کند.
جوان کننده پوست
زنجبيل مي‌تواند به عنوان ماده‌اي براي طراوت و تازگي بخشيدن به پوست نيز مورد استفاده قرار گيرد. مي‌توانيد 4 اونس نمک فرنگي( Epsom Salt)، يک قاشق سوپخوري آبليمو و يک قاشق سوپخوري زنجبيل ريز خرد شده را با هم مخلوط کنيد. سپس آنها را با فواصل 15 ثانيه‌اي در مايکروويو قرار دهيد تا گرم شود. بعد اين مخلوط را به همه پوست‌تان بماليد و بعد بشوييد. زنجبيل به پوست شما درخشندگي مي‌دهد و ويتامين C موجود در آبليمو به پوست‌تان نرمي و لطافت مي‌بخشد.
رفع ماشين گرفتگي
اگر در هنگام مسافرت با هواپيما يا خودروي سواري دچار دل به هم خوردگي مي‌شويد، خوردن زنجبيل شور يا شکر اندود را امتحان کنيد. زنجبيل بهتر از داروي ديمن هيدرينات عمل مي‌کند. اين دارو از جمله داروهايي است که بدون نسخه براي رفع دل به هم خوردگي در خودرو مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بنا به نتايج تحقيقات انجام شده توسط محققان دانشگاه بيرگهام يانگ، زنجبيل بهتر از اين داروي معروف مي‌تواند در کاهش علايم ماشين گرفتگي موثر واقع شود.

دنياي تغذيه/

نظرات بینندگان

ارسال نظر