صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

پاچه بخور، چشم نخور و دور مغز خط بکش!

کله پاچه از جمله غذاهايي است که خوردن آن از قديم بين ايرانيان مرسوم بوده و در فصل زمستان به دليل گرم و پرکالري بودن آن طرفدار بيشتري پيدا مي کند. کله پاچه شامل بناگوش، زبان، مغز، چشم و پاچه مي شود و طبخ آن زمان زيادي مي برد...

کد خبر: 277

کله پاچه از جمله غذاهايي است که خوردن آن از قديم بين ايرانيان مرسوم بوده و در فصل زمستان به دليل گرم و پرکالري بودن آن طرفدار بيشتري پيدا مي کند. کله پاچه شامل بناگوش، زبان، مغز، چشم و پاچه مي شود و طبخ آن زمان زيادي مي برد...
گاهي مي خوانيم که مصرف کله پاچه به دليل چربي بالايي که دارد توصيه نمي شود. در گفت وگويي با دکتر کيمياگر، متخصص تغذيه و رژيم درماني، استاد انستيتو تحقيقات تغذيه کشور و دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در رابطه با صحت اين موضوع پرسيديم.

▪ آقاي دکتر! لطفا بفرماييد هر جزو از کله پاچه حاوي چه ترکيبي است و خوردن آن چه فايده اي دارد؟
همان طور که اشاره کرديد کله پاچه قسمت هاي مختلفي دارد و هر کدام خاصيت ويژه اي دارند. پاچه کمترين ميزان چربي را دارد و گرچه پروتئين آن بين پروتئين هاي حيواني کامل نيست ولي به هر حالت چون با ساير بخش ها خورده مي شود، قابل توصيه است. پاچه لذيذ است و مصرف آن ممنوعيت ندارد. زبان مثل گوشت هاي قرمز ديگر است اما بهتر است قسمت هاي آخري مثل خرخره مصرف نشود. بناگوش نيز از گوشت لخم و بخش هاي چربي تشکيل شده که بهتر است بخش چربي آن خورده نشود گرچه اين بخش لذيذ است و گروهي از افراد به دليل همين چربي به کله پاچه علاقه دارند.

▪ آيا چشم هم جزو بخش هاي خوراکي کله پاچه است؟
چشم بسيار پرچربي است و مصرف آن چندان توصيه نمي شود البته باز هم اين موضوع به ميزان مصرف افراد در ماه بستگي دارد.

▪ مغز چطور؟
از نظر متخصصان تغذيه مغز به دليل چربي و کلسترول بالا قابل خوردن نيست.

▪ بهترين و بدترين قسمت کله پاچه کدام است؟
از نظر تغذيه اي، بهترين قسمت پاچه است که چربي کمي دارد و بدترين بخش مغز است که سرشار از کلسترول است. جالب است بدانيد مغز گاو يا گوسفند به اندازه ۸ زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزو مواد غذايي بسيار پرچرب محسوب مي شود. البته توام بودن چربي هايي مثل تري گليسيريد با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزايش چربي خون مي شود.

▪ آيا اين موضوع حقيقت دارد که کله پاچه و به خصوص پاچه کلسيم بالايي دارد و براي کساني که دچار شکستگي هستند مفيد است؟
نه، اين باور چندان درست نيست. در واقع آنچه براي شکستگي استخوان و جوش خوردن آن مناسب است، پروتئين است که ساير موادغذايي از اين نظر ارجح هستند. بنابراين کله پاچه به دليل چربي بالايي که دارد از اين نظر مناسب نيست.

▪ از نظر شما هر جزو کله پاچه چند واحد گوشت محسوب مي شود؟
زبان گوسفند ۳ سهم گوشت و هر پاچه ۲ واحد گوشت است.

▪ آقاي دکتر! چقدر خوردن کله پاچه مضر است؟
اگر کسي عادت کرده در هفته يکي، دوبار کله پاچه بخورد مضر است اما مصرف يکي دو وعده آن، در ماه اشکالي ندارد.

▪ مصرف کله پاچه براي چه اشخاص يا چه بيماراني به کل مجاز نيست؟
طبيعتا کساني که چربي خون بالايي دارند يا کلسترول و اسيد اوريک خونشان بالاست و مبتلا به نقرس هستند، بايد از مصرف کله پاچه اجتناب کنند. البته مصرف پاچه حتي در اين گروه ها بدون اشکال است.

▪ آيا خوردن آبغوره، نارنج يا آبليمو بعد از کله پاچه به کاهش جذب چربي آن کمک مي کند؟
نه، آثار مضر کله پاچه با مصرف اين چاشني ها از بين نمي رود. مواد ترش تنها احساس دهاني ما را برطرف مي کنند و چربي را از دهان مي شويند. يادتان باشد وقتي کلسترول وارد دستگاه گوارش شد، جذب مي شود و درصدي که دفع مي شود به قدري کم است که قابل محاسبه نيست!

▪ مصرف چه موادغذايي در کنار کله پاچه به هضم بهتر آن کمک مي کند؟
موادغذايي تاثيري در اين موضوع ندارند. اسيدي که براي هضم لازم است به وسيله معده ترشح مي شود. خوب جويدن و به اندازه خوردن مهم است. از آنجا که پخت کله پاچه وقت گير است معمولا مردم براي مصرف به کله پزي ها مراجعه مي کنند. البته بايد حتما به مغازه هاي معتبر و شناخته شده مراجعه کنند زيرا احتمال آلودگي و مسموميت در صورتي که کله پاچه خوب نگهداري نشود، بالاست. البته در بيشتر موارد کله پاچه خوب پخته مي شود و معمولا مشکلي ايجاد نمي شود اما برخي مغازه ها کله پاچه را نيم پز مي کنند يا مي پزند و کنار مي گذارند و موقع فروش در آب مي گذارند تا داغ شود که اين کار جايز نيست.

▪ مصرف کله پاچه را در کدام وعده توصيه مي کنيد؟
برخي افراد آن را به عنوان صبحانه و برخي به عنوان ناهار يا حتي در وعده شام مي خورند. مرسوم است کله پاچه در وعده صبحانه مصرف شود اما به هر حال مهم آن است که کله پاچه را به عنوان وعده اصلي غذايي بخوريم و ۲ وعده ديگر در روز سبک باشد. اگر کله پاچه در وعده شام خورده مي شود بايد حتما فاصله زماني ۲ ساعته تا خواب رعايت شود. در غير اين صورت غذا به خوبي هضم نمي شود و خواب آشفته اي خواهيد داشت.
بيتوته/

نظرات بینندگان

ارسال نظر