صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 1

چرا افراد به سرطان معده مبتلا مي‌شوند؟

چرا "مرتضي پاشايي" به سرطان معده مبتلا شد؟

ه گفته اطرافيان مرتضي پاشايي، او سال‌هاي زيادي معده‌درد و شکم‌درد داشت، گاهي اوقات نيز دچار حالت تهوع مي‌شد اما متاسفانه دير به پزشک مراجعه کرد. همچنين عادت به مصرف فست‌فود داشت اما در عين حال به اندازه کافي از ميوه و سبزي نيز استفاده مي‌کرد. او همچنين اهل هيچ‌گونه دخانيات نبوده است. سابقه سرطان معده نيز در خانواده‌اش وجود ندارد بنابراين به نظر مي‌رسد ژنتيک نقش پررنگي در بيماري او نداشته است و بيشتر عوامل محيطي و مصرف زياد فست‌فود به اين سرطان دامن زده‌ است. با وجود همه اين مسائل، پزشکان معتقدند علت سرطان را نمي‌توان به صورت دقيق مشخص کرد و نمي‌توان گفت عوامل محيطي عامل مستقيم سرطان پاشايي بوده‌ است اما به‌طور حتم اين عوامل به‌خصوص عوامل تغذيه‌اي در ابتلاي او به سرطان نقش داشته‌ است.

کد خبر: 2519

مرگ مرتضي پاشايي بهانه اي است تا رد پاي سرطان معده را در سبک زندگي‌مان جست‌وجو کنيم. واقعيت است که خطرات مختلفي در کمين ما نشسته‌اند و اگر مراقب نباشيم ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان‌ها قرار گيريم. با اين وجود شايد از خودتان بپرسيد که اصلا چرا مرتضي پاشايي به اين بيماري مهلک مبتلا شد؟ درباره عوامل خطرساز سرطان معده بيشتر بدانيد و ببينيد کدام‌يک از اين عوامل تهديدي براي سلامت شماست.

رژيم غذايي
مصرف زياد نمک و مواد غذايي نمک‌سود شده، ترشيجات، غذاهاي کنسروي و فرآوري شده، گوشت قرمز، فست‌فودها، غذاهاي حاوي نيترات و مواد نگهدارنده، غذاهاي سرخ شده، دودي شده و ذغالي همگي از عوامل مستعد کننده سرطان معده به شمار مي‌روند. از طرف ديگر مصرف انواع غلات، ميوه و سبزيجات تازه که حاوي ويتامين‌هاي A و C هستند، احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش مي‌دهند. به گفته اطرافيان مرتضي پاشايي، او عادت به مصرف مقدار زيادي فست‌فود داشت. همان‌طور که مي‌دانيد فست‌فود‌ها معمولا حاوي مقدار زيادي نيترات، سوسيس و کالباس و مواد فرآوري شده و نمکي هستند بنابراين اين‌طور به نظر مي‌رسد که رژيم غذايي خواننده محبوب‌مان در بيماري او تاثيرگذار بوده است.

عفونت هليکوباکتر
هليکوباکترپيلوري نوعي باکتري است که در معده بيش از نيمي از مردم دنيا وجود دارد. اين باکتري در لايه زيرين مخاط معده سکونت مي‌گزيند و قوي‌ترين عامل شناخته شده براي ابتلا به بيماري‌هايي مثل زخم معده و دوازده و سرطان معده است. به گفته دکتر رامين‌شاکري، پژوهشگر پژوهشکده گوارش و کبد تهران، ابتلا به عفونت هليکوباکتر شرط لازم و نه کافي براي ابتلا به سرطان غير کاردياي معده به حساب مي‌آيد. در واقع از هر 10 نفر فرد مبتلا به عفونت هليکوباکتر يک نفر به سرطان معده مبتلا مي‌شود. مصرف غذا يا آب آلوده مثل آب غير لوله‌کشي، زندگي در جاهاي شلوغ، شرايط غير بهداشتي و وضع بد اجتماعي و اقتصادي همگي احتمال بروز اين عفونت را بالا مي‌برند. بيشترين راه انتقال آن نيز فرد به فرد از طريق دهاني-دهاني (مثل بزاق آلوده) يا دهاني- مدفوعي است. ميزان ابتلا به عفونت هليکوباکتر در کشور ما بسيار بالاست البته با توجه به بهبود وضع اقتصادي و بهداشتي جامعه اين ميزان ابتلا در حال کاهش است. متاسفانه در مورد اينکه پاشايي اين عفونت را داشته‌اند يا خير اطلاعاتي در دست نيست.

زخم معده
احتمال سرطاني شدن زخم‌هاي معده وجود دارد. از اين رو چنانچه زخم معده‌اي پس از سه ماه دارودرماني به درمان پاسخ ندهد بايد مورد بررسي بيشتري قرار گيرد و در صورت لزوم جراحي انجام شود. زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است و در مردان سيگاري، ميانسال يا مسن با گروه خوني O و پراسترس بيشتر ديده مي‌شود. درد ناحيه فوقاني شکم و سوزش سردل، سوء‌هاضمه و وجود خون در مدفوع از علائم اين زخم است. معمولا درد مدت کوتاهي پس از مصرف غذا يا در زمان گرسنگي ايجاد مي‌شود. زخم معده مي‌تواند براي مدتي فروکش کند اما بعد از چند هفته علائم آن برمي‌گردد. مرتضي پاشايي مدت زيادي معده‌درد و شکم‌درد داشت اما خيلي دير به پزشک مراجعه کرد. متاسفانه در مورد اينکه پاشايي زخم معده داشته است يا خير اطلاعاتي در دست نيست. اما از آنجا که اطرافيان او مي‌گويند مرتضي پاشايي مدت‌ها بود که از سوزش سردل و معده درد رنج مي‌برد، بعيد نيست او از چند سال قبل به‌اين مشکل مبتلا بوده‌ باشد.

محيط و محل زندگي
ميزان بروز اين بيماري در نواحي مختلف ايران متفاوت است؛ براي مثال در نواحي شمالي و شمال شرق و شمال غرب ايران مثل خراسان، سمنان، گلستان، مازندران، کردستان، اردبيل، آذربايجان و تهران ميزان شيوع سرطان معده بالاتر و در مناطق مرکزي و جنوبي ايران مثل کرمان پايين‌تر است.
دلايل اين اختلاف کاملا مشخص نشده اما به نظر مي‌رسد سبک زندگي، عوامل محيطي و حتي مواد موجود در خاک اين نواحي در اين اختلاف تاثيرگذار باشد. محل زندگي مرتضي نيز تهران بوده است که مي‌توان گفت اين عامل در ابتلاي او به سرطان تاثيرگذار بوده است.

گروه خوني A
به دلايل ناشناخته، افراد با گروه خوني A، احتمال بالاتري براي ابتلا به سرطان معده و مرگ و مير ناشي از اين نوع سرطان خواهند داشت اما دارندگان گروه خوني O در مقابل رشد و گسترش تومورهاي سرطان معده مقاومت خوبي نشان مي‌دهند. به‌گفته اطرافيان گروه خوني مرتضي پاشايي + AB بوده است .

«چند سالي بود که معده‌درد داشت»
به گفته اطرافيان مرتضي پاشايي، او سال‌هاي زيادي معده‌درد و شکم‌درد داشت، گاهي اوقات نيز دچار حالت تهوع مي‌شد اما متاسفانه دير به پزشک مراجعه کرد. همچنين عادت به مصرف فست‌فود داشت اما در عين حال به اندازه کافي از ميوه و سبزي نيز استفاده مي‌کرد. او همچنين اهل هيچ‌گونه دخانيات نبوده است. سابقه سرطان معده نيز در خانواده‌اش وجود ندارد بنابراين به نظر مي‌رسد ژنتيک نقش پررنگي در بيماري او نداشته است و بيشتر عوامل محيطي و مصرف زياد فست‌فود به اين سرطان دامن زده‌ است. با وجود همه اين مسائل، پزشکان معتقدند علت سرطان را نمي‌توان به صورت دقيق مشخص کرد و نمي‌توان گفت عوامل محيطي عامل مستقيم سرطان پاشايي بوده‌ است اما به‌طور حتم اين عوامل به‌خصوص عوامل تغذيه‌اي در ابتلاي او به سرطان نقش داشته‌ است.

استعمال دخانيات
نيکوتين به تدريج باعث تضعيف دريچه بين مري و معده مي‌شود. در نتيجه اسيد معده به مري برمي‌گردد و فرد احساس سوزش در ناحيه سردل مي‌کند. پس از گذشت زمان، مري در اثر تماس با اسيد معده دچار آسيب مي‌شود و مقاومت بافت معده در برابر مواد سرطان‌زا کاهش پيدا مي‌کند. مرتضي پاشايي اهل استعمال هيچ‌گونه دخانياتي نبوده است.

جنس مرد
اين سرطان در مردان نسبت به زنان بسيار شايع‌تر است. به همين دليل مردان در سنين بالاي 40 يا 45 سال بروز علائم سوءهاضمه مانند درد، نفخ، سنگيني سردل، تهوع، استفراغ و مدفوع خوني را جدي بگيرند. طبيعتا جنسيت پاشايي يکي ديگر از عوامل ابتلاي او به سرطان است.

سن بالاي 50 سال
دهه‌هاي پنجم و ششم زندگي سن شايع ابتلا به سرطان معده است اگرچه بروز اين سرطان در سنين پايين‌تر و حتي دهه سوم زندگي نيز امکان دارد که در اين صورت مسائل ژنتيک مهم‌ترين نقش را در ابتلاي افراد بازي مي‌کنند. اکثر افراد در زمان تشخيص، در اواخر دهه ششم زندگي يا حتي مسن‌تر هستند. مرتضي پاشايي در زمان فوت 30 ساله بود. با اين حال سابقه سرطان معده نيز در خانواده‌اش وجود نداشته است پس نمي‌توان گفت حتما ژنتيک عامل بيماري‌اش بوده است.

استرس مزمن
استرس‌‌‌‌‌‏ باعث ترشح ماده‌اي استروئيدي به نام کورتيزول مي‌شود. کورتيزول در کوتاه‌مدت براي بدن مفيد است اما بالا بودن ميزان آن در درازمدت به بدن آسيب زيادي مي‌‌‌‌‌‏رساند و باعث سرکوب سيستم دفاعي بدن مي‌شود. به اين ترتيب سيستم دفاعي نمي‌تواند به‌طور کامل سلول‌‌‌‌‌‏هاي سرطاني شده را از بين ببرد، در نتيجه خطر ابتلا به انواع سرطان‌‌‌‌‌‏ها افزايش پيدا مي‌کند. در واقع هرچه زمان استرس طولاني‌تر باشد، به همان نسبت سيستم ايمني بدن دچار اختلال بيشتري مي‌‌‌‌‌‏شود. شغل خوانندگي، گرفتن مجوز، برگزاري کنسرت و. . . معمولا با استرس زيادي همراه است بنابراين شايد اين عامل نيز به سرطان مرتضي پاشايي دامن زده باشد.

چاقي
چاقي به‌طور غير مستقيم بر سرطان معده تاثير مي‌گذارد چون احتمال ريفلاکس را افزايش مي‌دهد. چاقي مرکزي منجر به افزايش فشار داخل شکم مي‌شود و اين افزايش فشار ممکن است باعث ريفلاکس معده - مري شود. ريفلاکس‌هاي مکرر نيز مي‌تواند باعث تغيير در بافت پوششي يک‌سوم انتهايي مري و ايجاد بيماري مري بارت شود. اين بيماري در آينده خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد. مرتضي پاشايي هميشه وزن متعادلي داشته است اما اين اواخر به دليل بيماري‌اش حسابي وزن کم کرده بود. پس عامل چاقي نقشي در بيماري او نداشته است.

سابقه خانوادگي سرطان
افراد با چندين خويشاوند درجه يک مبتلا به سرطان معده، احتمال بيشتري براي ابتلا دارند. همچنين در بعضي خانواده‌ها تغييرات ژني و جهش شايع‌تر است. اغلب سرطان‌هايي که در سنين جواني رخ مي‌دهند پيش‌زمينه ارثي و ژنتيک دارند. به گفته اطرافيان پاشايي سابقه اين سرطان در خانواده او وجود نداشته است بنابراين شايد عوامل محيطي در بيماري‌اش نقش داشته‌اند.

سيمرغ/

نظرات بینندگان

  • | |

    چرا به پزشک مراجعه کرد

ارسال نظر