صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

پوست و مو/ فوايد آلوئه ورا براي پوست

آلوئه ورا بعلت داشتن خواص ضد ميکروبي در درمان بسياري از زخمها و جراحتها و سوختگيها- اگزما – تاول– گزيدگي زنبور و نيش حشرات- بريدگي – کوفتگي – آفتاب سوختگي و آکنه موثر است. بنابراين استفاده از اين گياه نه تنها در کرمهاي موضعي بلکه در کنترل بسياري از بيماريها و اختلالات پوستي سودمند مي‌باشد.

کد خبر: 242

طبنا نيوز/ از آلوئه ورا در کرمهاي مرطوب کنننده پوست و کرمهاي التيام دهنده پوستي و بسياري از کرمهاي موضعي استفاده مي‌شود.
آلوئه ورا بعلت داشتن خواص ضد ميکروبي در درمان بسياري از زخمها و جراحتها و سوختگيها- اگزما – تاول– گزيدگي زنبور و نيش حشرات- بريدگي – کوفتگي – آفتاب سوختگي و آکنه موثر است. بنابراين استفاده از اين گياه نه تنها در کرمهاي موضعي بلکه در کنترل بسياري از بيماريها و اختلالات پوستي سودمند مي‌باشد.

مزايايي که سبب مي‌شود آلوئه ورا براي مصارف پوستي استفاده گردد عبارتند از:
1- در درمان ترکهاي پوستي و خشکي پوست موثر مي‌باشد ، بخصوص اگزماي دور چشم يا پوستهاي بسيار حساس.

2- روغن يا کرم آلوئه ورا براي پوستهاي خشک مناسب بوده و سبب نرم شدن و براق شدن پوست مي‌گردد.

3- با رساندن اکسيژن بيشتر به سلولهاي پوست، سبب ترميم بافت پوست مي‌گردد.

4- پوستهايي که در اثر آفتاب ، سوختگي پيدا کردند را نرم مي‌کند.

5- سلولهاي پوستي مرده را از بين مي‌برد و سلولهاي جوان جايگزين شده بنابراين پوست را تازه و درخشان مي‌سازد.

6- مانع از پيري پوست و چروک آن مي‌گردد.

7- شدت رنگدانه هاي پوستي راکاهش داده بنابراين سبب کم رنگ شدن لکه هاي پوستي مي‌شود و مي‌تواند لکه‌هاي سر سياه را نيز از بين ببرد.

8- آلوئه ورا سبب افزايش قدرت جذب رطوبت پوست گرديده و پوست را انعطاف پذير ساخته بنابراين بهترين مرطوب کننده براي پوست مي‌باشد.

9- در پيشگيري از بيماريهاي پوستي موثر مي‌باشد.

10- بعلت داشتن کلاژن و ويتامين Eالاستيسيته و نرمي‌پوست را افزايش داده و سبب باقي ماندن رطوبت در پوست مي‌گردد.

11- pH آن نزديک به pHپوست است.

12- از آلوئه ورا بعلت داشتن خواص ضد سو ختگي مي‌توان در کرمهاي ضد آفتاب استفاده کرد.

13- در درمان ترک بين انگشتان پا که يک بيماري قارچي است موثر است (بر گرفته از يک مقاله در مجله انگليسيBritish Journal of General Practice ).

14- لوسيون آلوئه ورا بعنوان پاک کننده براي پوست کاربرد دارد.

15- تاثير خنک کنندگي بر روي پوست دارد بنابراين در کلد کرمها ( cold cream )کاربرد دارد.
در واقع استفاده از آلو ئه ورا در محصولات آرايشي – بهداشتي بخصوص کرمهاي ضد چروک – مرطوب کننده هاي پوستي- رژ لب ها- ماسکها ي صورت و کرمهاي پاک کننده و کلد کرمها (cold cream) بسيار مناسب و مفيد مي‌باشد.

فوايد آلوئه ورا براي مو
يکي از راههاي کنترل و درمان کم پشتي موي سر استفاده از آلوئه ورا است. بسياري از مردم از محصوالات گوناگوني که حاوي آلوئه ورا مي‌باشد براي ضخيم شدن مو و سلامت آن استفاده مي‌کنند که يکي از روشها استفاده از ژل آلوئه ورا مي‌باشد.
آلوئه ورا حاوي آنزيمهايي است که عامل محرکي براي توليد و رشد موهاي جديد هستند، مکانيسم عملکرد آن بگونه اي است که سرعت جريان گردش خون را افزايش داده بنابراين پاپيلاي پوستي (زائده بافتي ريشه موي سر) را فعال نموده و سبب افزايش تغذيه فوليکولهاي مو مي‌گردد. در واقع آلوئه ورا بعنوان يک ماده جادويي در جهت افزايش و رشد موها شناخته شده است. همچنين بعلت خواص ضد باکتري و قارچي که دارد مانع از ايجاد شوره سر مي‌گردد. اين گياه براي کنترل عفونتهاي قارچي مثل بيماري کچلي (کرم حقله دار) نيز مفيد است. مستندات و مدارکي از کشورهاي هند و امريکا پيدا شده است که در آنجا از اين گياه براي تقويت موي سر استفاده مي‌شده است. بنابراين آلوئه ورا براي رشد و تقويت مو – ايجاد نرمي‌– براقيت و کنترل ريزش مو و کنترل خشکي مو بسيار مناسب است. از آلوئه ورا مي‌توان در شامپو ها و نرم کننده هاي موي سر استفاده کرد و تجربه نشان داده که استفاده از اينگونه محصولات سبب تسريع جريان خون و در نتيجه کاهش استرس و هيجانات روحي مي‌گردد. آلو ئه ورا داراي بويي مطبوع و آرامش بخش است و ژل اين گياه در بسياري از صابونها، شامپو ها، نرم کننده هاي مو و انواع محصولات آرايشي – بهداشتي کاربرد دارد.
معمولا شامپو ها و نرم کننده هاي حاوي آلوئه ورا شامل مخلوطي از ويتامينهاي مناسب مو، عصاره هاي گياهي و روغنهاي طبيعي مي‌باشند و محصولات حاوي آلوئه ورا براي انواع مختلف موها نظير خشک ،نازک ، چرب و معمولي مناسب است.

مضرات احتمالي آلوئه ورا
1- ژل آلوئه ورا براي استعمال خارجي، ماده بي خطري است اما در موارد نادري ممکن است سبب واکنشهاي آلرژيک گردد.

2- ژل آلوئه ورا در درمان زخمهاي عميق موثر نيست و شيره آن مي‌تواند سبب گرفتگي يا اسهال روده اي شديد گردد.

3- زنان شيرده يا باردار نبايد از اين ماده استفاده کنند زيرا ممکن است سبب انقباضهاي رحمي‌گرديده و سقط جنين را تحريک کند .

4-اين ماده ممکن است سبب تشديد اولسرها، بواسير، التهاب ديورتيکول، کوليت يا سندرم روده تحريک پذير (IBS) گردد.

5-مصرف طولاني مدت اين ماده سبب وابستگي به آن مي‌شود يا تعادل الکتروليتي را مختل مي‌سازد . کودکان زير 12 سال نبايستي از اين گياه مصرف کنند.

6-تداخلهاي احتمالي: مصرف طولاني و مزمن شيره آلوئه مي‌تواند سبب کمبود پتاسيم گردد.

پرورش آلوئه ورا در منزل
براي مصارف عمومي‌مي‌توان گياه آلوئه ورا را در منزل پرورش داد. کشت آن بسيار راحت است و فقط نياز به زهکشي خوب، دماي معتدل و آب مناسب دارد. انواع آن در خاک شني، که آب را خوب جذب مي‌کند و در نور کم کشت مي‌شود.
البته اگر که دماي محيط بيرون حدود Cº 4/ 4 يا Fº 40 باشد مي‌توان آنرا به داخل منزل منتقل کرد. اين گياه مي‌تواند در تمام مدت در مقابل نورخورشيد هم قرار گيرد وليکن بايستي تعداد دفات آبياري آن را افزايش داد، البته زماني مي‌بايست به آن آب داد که خاک آن رو به خشک شدن رود. در واقع اين گياه نياز به آب کمي‌دارد به همين دليل در مناطق گرمسير نظير مناطق جنوبي ايران به وفو ر يافت مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر