صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

خانم خونه؛ از کار خسته شدي بخون

هر خانه اي بسته به عادات خانواده، برنامه خاص خود را مي طلبد. اما به طور کلي براي آنکه کارها سنگين و سخت نباشند، بهتر است از دو روش همزمان استفاده کنيد.

کد خبر: 2311

در زندگي امروزه که کار بيرون در کار خانه داري، تمام وقت شما را مي گيرد، برنامه ريزي و پيروي از يک روال عادي، نه تنها باعث مي شود کاري را از فراموش نکنيد و در نتيجه به ناگاه غافلگير نشويد، بلکه به شما کمک مي کند تا رفته رفته به انجام گروهي از کارها به ترتيبي خاص عادت کنيد و ديگر حتي به آنها فکر هم نکنيد. در اين صورت نه تنها انرژي خود را با ناراحتي و استرس از دست نداده ايد بلکه در زمان هم صرفه جويي مي کنيد.
هر خانه اي بسته به عادات خانواده، برنامه خاص خود را مي طلبد. اما به طور کلي براي آنکه کارها سنگين و سخت نباشند، بهتر است از دو روش همزمان استفاده کنيد.
يک ليست از کارهاي روزانه براي خود فراهم کنيد تا چيزي از قلم نيفتد.
هر روز از هفته را به يک گروه از کارهاي مشخص اختصاص دهيد و به طور ويژه به آنها بپردازيد.
آنچه در اينجا گردآوري شده، نمونه اي است از يک برنامه هفتگي و فهرست کارهاي روزانه. شما با مدتي پيروي از اين ليست مي توانيد تغييرات دلخواه خود را کم کم در آن ايجاد کرده و برنامه اي شخصي و منحصر به فرد، براي خانه خود طراحي کنيد و اين کاملا بستگي به روش خانه داري شما دارد.
شنبه – آشپزخانه
مرتب کردن آشپزخانه به طور منظم، به سلامت روح و جشم شما کمک مي کند. چراکه اين مکان هم محل طبخ غذاست و هم در بسياري از اوقت محل تجمع و جلسات خانوادگي. بعد از يک روز کاري سخت در اولين روز هفته، کمي در آشپزخانه وقت گذراندن احساس خانه بودن را زنده مي کند. از طرفي هنوز يک هفته کاري پيش روست که با يک آشپزخانه نامرتب به سختي سپري مي شود. از اين رو اولين روز هفته، براي آشپزخانه در نظر گرفته شده است.
يکشنبه – اتاق خواب و کمدها
البته قرار نيست همه لوازم و وسايل را بيرون بريزيد و از نو مرتب کنيد. براي اين روزها تنها مرتب کردن رختخواب ها را در نظر داشته باشيد. کمدها را هم فقط به اندازه اي مرتب کنيد که لباس پوشيدن صبح هنگام به قصد رفتن به محل کار، ساده تر شود. به اين معني که اگر در طول هفته، کمد به علت کمبود وقت کمي به هم ريخته است، امروز ساماندهي و مرتب شود.
دوشنبه – کاغذها
يادداشت هايي که در گوشه و کنار خانه روي ميز، کنار تلفن و روي در يخچال جا مانده اند، به علاوه مجلات، تبليغات، روزنامه و ديگر کاغذهاي پراکنده در خانه علاوه بر ايجاد منظره اي نازيبا، ممکن است موجب سردرگمي شما نيز بشوند و حتي شايد از روي يک ليست دوبار خريد کنيد يا کاغذ مهمي را دور بريزيد. عصر دوشنبه خود را براي دسته بندي آنها برنامه ريزي کنيد.
*دسته اول – اقدام کردن: ليست خريد، قبوض آب و برق و…
*دسته دوم – پاره کردن: کاغذ رمز کارت خودپرداز، تلفن يا آدرس شخصي و…
*دسته سوم – آرشيو: روزنامه يا مجلاتي که بعدها مورد نياز هستند.
*دسته چهارم – بازيافت: هر آنچه که در سه دسته بالا قرار نمي گيرند.
سه شنبه – آشپزخانه
براي جايي که داراي بيشترين شلوغي و به هم ريختگي خانه است، دو روز در هفته را درنظر بگيريد. البته کار امروز بي شک به سختي شنبه ها نيست. شما کابينت ها، يخچال و کمدهاي آشپزخانه را مرتب کنيد، داخل کابينت ها، روي سطح پيشخوان و ميز آشپزخانه را نيز گردگيري کنيد. چنانچه همه چيز هنوز مرتب است، اين روز را به کارهايي کمتر اما بزرگتر اختصاص دهيد، مانند شستن سينک، اجاق گاز، داخل مايکروويو و…
چهارشنبه – حال و پذيرايي
از آنجايي که فردا پنج شنبه است و به احتمال زياد تنها شب تعطيل شماست، امروز مناسب ترين زمان براي مرتب کردن حال و پذيرايي است. چنانچه فردا ميهمان داشته باشيد، دگر لازم نيست نگران فضاي پذيرايي خود با شيد و علاوه بر چند کار روزمره ساده، تنها کافيست غذا تهيه کنيد. در عين حال چنانچه برنامه اي براي رفتن به ميهماني يا استراحت داشته باشيد، براي يک هفته از بابت حال و پذيرايي خيالتان راحت است. اين فضاها بسيار زود به هم ريخته مي شود اما جمع کردن آنها س اده است و سريع انجام مي شود. بيشتر به هم ريختگي سالن هاي خانه مربوط به ساير اتاق ها مي شود و تنها کافي است هر چيزي را به جاي اصليش بازگردانيد و سپس سالن را گردگيري و جارو کنيد.
پنجشنبه – اتاق خواب و کمدها
روز آخر هفته، وقت خود را براي انجام کارهاي خرده ريز مصرف نکنيد. سعي کنيد کارهايي را برگزينيد که قرار نيست خودتان تمام وقت در جريان آن قرار داشته باشيد. مانند شستن ملحفه هاي رختخواب، درست است که شما آنها را باز مي کنيد و براي خشک شدن هم پهن مي کنيد، اما هنگامي که ماشين لباسشويي آنها را مي شويد شما آزاد هستيد تا کمي خود را براي تعطيلي فردا يا استراحت آماده کنيد. براي لباس هايي هم که خشک شويي رفته اند، اين روز مناسب است. هنگام خريد هفتگي، مي توانيد آنها را بگيريد.
جمعه – سرويس هاي بهداشتي
روز تعطيل استراحت کنيد و عصر جمعه را به سرويس هاي بهداشتي اختصاص دهيد. در طول هفته شما به طور مرتب از حمام، روشويي و توالت استفاده مي کنيد اما به ندرت فرصتي دست مي دهد تا آنها را تميز بشوييد و مرتب کنيد. جمعه، وقت مناسبي است. کارها را تمام کنيد. از شنبه، هفته را با آسودگي آغاز کنيد.
فهرستي پيشنهادي براي کارهاي روزانه:
صبح:
حمام و دستشويي
*تميزکردن جلوي آينه
*خشک کردن روشويي
اتاق خواب:
*مرتب کردن لباس ها
*مرتب کردن رختخواب
*مرتب کردن ميز پاتختي
آشپزخانه:
*تدارک و صرف صبحانه
*يخ زدايي مواد براي شام
*برداشتن ظروف ناهار
راه اندازي:
*بررسي کيف براي کليدها، تلفن همراه و…
*بررسي کيف مدرسه بچه ها
نيمروز:
ميز کار / رايانه
*کنترل ليست کارها
*فهرست قرارهاي ملاقات
*کنترل صندوق پست الکترونيک
*پاسخ به دعوت جلسات
*کنترل تقويم براي قرارهاي مهم، تولدها، مراسم و…
از محل کار به خانه
*بانک يا خودپرداز
*اداره پست، آب، برق و…
*داروخانه
*خريد روزانه
خانه:
*استراحت
غروب:
*جاروبرقي
آشپزخانه:
*تدارک ديدن شام
*اضافه کردن لوازم موردنياز به فهرست خريد فردا
*بررسي فهرست غذايي هفته
*تصميم براي ناهار و شام فردا
*تهيه ناهار براي فردا
*گردگيري پيشخوان هاي آشپزخانه
*بستن ظرف غذا براي فردا
اتاق خواب:
*مرتب کردن لباس ها براي فردا
*درست کردن فهرست کارهاي فردا
حمام و دستشويي
*تميزکردن
*خشک کردن روشويي
 
جام نيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر